Vers van 't Vat 50 jaar jong Deze maand is het vijftig jaar geleden dat de eerste Vers van 't Vat verscheen. Een jubileum om even bij stil te staan en dat doen we deze maand dan ook uitvoerig. Met foto's uit de oude doos, de verschillende lay-out-wijzigingen die het blad in de loop der jaren heeft ondergaan en met enkele anekdotes van lezers. Alle jaargangen "Vanaf het moment dat ik bij Heineken (1980) in dienst kwam heb ik alle VVV's bewaard. Een jaar of vier geleden had ik een afspraak met Peter Everts (destijds hoofdredacteur VVV). Peter was met een artikel bezig en vroeg of ik even wilde wachten. Tijdens het wachten viel mijn oog op het VVV-archief en pakte ik jaar gang 1958 (mijn geboortejaar) van de boeken plank. Al doorbladerend kwam ik mezelf tegen in de editie van november 1958 bij de rubriek 'Geboren'. Ik vertelde dit aan Peter en toen hij mijn enthousiasme zag haalde hij de eerste tien jaargangen, die hij van een oud-medewer ker gekregen had, uit de kast en gaf mij deze cadeau. Dit was de geboorte van mijn verzame ling. Via advertenties in 'Brouwerij Nieuws' en op het 'BrowseHuis' had ik in no time de reste rende jaargangen (1960-1980) en dus mijn verzameling compleet. Een schitterende verza meling waarin ik regelmatig met veel plezier de 'Heineken Historie' doorblader. Ook gebruik ik mijn verzameling functioneel, want naast het schrijven van artikelen zoals 'D'n Ouwe Doos' voor Brouwerij Nieuws, krijg ik regelmatig een verzoek van verenigingen, afdelingen en Vers van 't Vat (40 jaar Brouwerij Den Bosch) om vanuit mijn 'persoonlijk' Vers van 't Vat-archief foto's, artikelen en dergelijke beschikbaar te stellen." Sjef Brummer, Heineken Brouwerijen Kelderbier, Den Bosch 50 jaar Vers van 't Vat is 50 jaar Heineken geschiedenis in woord en beeld. "Ik heb altijd een goed gevoel gehad bij de weten schap, dat ik met de redactie een gedegen bijdrage leverde aan de geschiedschrijving van onze onder neming. Ik ben trots op Heineken en heb dat ook zoveel mogelijk in het blad gestopt in mijn periode als eind- en later hoofdredacteur. Ik ben nu even terug als hoofdredacteur en zie aan de door medewerkers ingeleverde stukken, dat die trots ook door anderen in hun teksten wordt gelegd. Dat werkt motiverend. De nieuwe bladformule die nu wordt gehanteerd, is gebaseerd op de 'voor en door eigen medewerkers'-gedachte. Die werkt enthousiasmerend. Dat biedt een goede basis voor de toekomst. Vers van 't Vat is hierdoor als intern communicatiemiddel vast ook de volgende 50 jaar onmisbaar binnen Heineken. Tegenwoordig, ik ben inmiddels zeventien jaar met pensioen, kijk ik vooral wie van de 'oude jongens' er nu weer is overleden. Wat anekdo tes betreft: ik heb zelf nog twintig jaar samen gewerkt met Piet Cottaar, schilder in Rotterdam. Ik denk dat ik wei duizend keren de tekst 'Heineken Brouwerij' op vrachtwagens heb ge schilderd. En op ruiten van cafés. Ik schilderde het ruwe werk, Piet het fijne. Ook heb ik vele keren model voor hem gestaan. Piet moest een achterwand voor een café schilderen met daar op een tafereel van etende en natuurlijk drin kende smulpapen. Hij zocht daarvoor iemand die een vette kip zou eten. Dat was ik. Daar wij (tot mijn spijt) geen vette kip in de werkplaats hadden, moest ik in een stuk hout (wat de kip moest voorstellen) bijten en tegelijkertijd ver heerlijkt naar de grote potten bier kijken die zo genaamd op tafel stonden. Op dat moment kwam de opzichter (onze baas) de werkplaats in. Hij zag mij aan tafel zitten en vroeg zich af waar ik in vredesnaam mee bezig was. Waarop Peter Everts, hoofdredacteur a. i. (eindredacteur 1991-1993; hoofdredacteur 1993-1999) Poseren voor Piet Cottaar "Hiermee reageer ik op uw oproep 'Anekdotes gezocht'. De eerste vraag van u was "wat bete kende Vers van 't Vat voor u?" Allereerst na tuurlijk het wel en wee van de brouwerij. Daarbij de clubverslagen: het mannenkoor, de voetbal-, de reis- en de wandelclub. Dan waren er net als nu personeeismededelingen. En later kwamen daar hobbyrubrieken bij en informatie over de nieuw te bouwen brouwerij.

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 12