e communicatie Fietsforensen krijgen aftrek van 747 gulden en regelgeving. Als zelfregulering niet mogelijk is en er toch sprake is van (aankomende) regel geving, dan proberen we te bereiken dat de wetgever rekening houdt met onze belangen. Vervolgens vertaalt PA deze vaak complexe zaken voor de collega's die er in de praktijk mee te maken hebben ('interne stakeholders') naar concrete adviezen en handvatten die aan geven hoe daarmee omgegaan dient te worden. Alcoholbeleid Bekende onderwerpen, die voor Heineken es sentieel zijn, zijn zoals gezegd alcohol en mi lieu, en in toenemende mate ook voedselvei ligheid. Het alcoholbeleid van het Ministerie van Volksgezondheid wordt steeds belangrij ker voor in het bijzonder de commerciële communicatie door Heineken. Als toonaange vend bedrijf is Heineken nauw betrokken bij de totstandkoming van overheidsbeleid op al- coholgebied, en bij een veelheid aan projec ten voor educatie en voorlichting over verant woord alcoholgebruik en het voorkomen en bestrijden van misbruik. PA is aanspreekpunt voor 'stakeholders', een en ander in nauw overleg met vooral Marketing. Milieugebied Op milieugebied spelen talloze onderwerpen. PA brengt namens Heineken haar expertise in bij de standpuntbepaling en strategieën, bij voorbeeld rond het Convenant Verpakkingen en productgerichte milieuzorg: welke mate rialen zijn voor verpakkingen toegestaan, met welke milieuregelgeving hebben we te maken bij premiums? Maar ook: hoe komt het mi lieujaarverslag eruit te zien? Wat vindt Heineken Nederland van statiegeld op blikjes als oplossing voor zwerfvuil? Op dit soort vragen formuleren de experts van PA zorgvul dig en weloverwogen een antwoord. Public Affairs bewaakt dus de 'license to operate' van Heineken Nederland. Signaleert proactief kansen en bedreigingen op allerlei beleidsterreinen. Behartigt de belangen van Heineken Nederland en beïnvloedt overheids beleid en regelgeving. PA doet dit in nauwe samenwerking met uiteenlopende disciplines binnen de organisatie. PA is daarbij facilitair, PA adviseert. Communicatie is in deze rol van 'spin in 't web' het sleutelwoord. Marguerite Ruys en Monique van der Graaf Hef PA-teom, dat deel uitmaakt van de afdeling Public Relations, bestaat uit Hanneke Heeres (midden) en Marguerite Ruys (rechts op de foto). Beiden vertegenwoordigen Heineken Nederland bij de belangenbehartiging op uiteenlopende terreinen. Gedurende Hannekes zwangerschapsverlof springt ex-stagiaire Monique van der Graaf (links) bij. Per half maart neemt Annemiek Fopmo de secretariaats-ondersteuning voor haar rekening. Fietsers die meer dan tien ki lometer van him werk wo nen, krijgen een aftrekpost van 747 gulden per jaar. Het kabinet heeft vrijdag in het nieuwe belastingplan een speciale fietsaftrek opgeno men, om dit sportieve en mi lieuvriendelijke vervoer te stimuleren. Wie voor deze aftrekpost in aanmerking wenst te komen, moet wel drie dagen per week op de pedalen. De Tweede Kamer, met name Groen Links, had er bij PvdA- staatssecretaris Vermeend op aangedrongen om iets ex tra's te doen voor de fietsen de forens, omdat in het nieu we belastingstelsel het reis kostenforfait is geschrapt, de aftrek voor eigen vervoer naar het werk. Vermeend, zelf een verwoed fietser, had toegezegd iets te doen voor deze sympathieke groep', maar was bang voor fraude. Het ministerie kwam er vrij dag uit: de bewijslast komt bij de werkgever te liggen. Die moet in de gaten houden of zijn werknemer met de fiets op het werk verschijnt. De belastingdienst zal door middel van routinecontroles in de gaten houden of bedrij ven dit naar behoren doen, en of mensen deze aftrek niet misbruiken. Bron: Volkskrant, 29 januari 2000 Wij waren benieuwd of het inderdaad mogelijk is een dergelijke controle bij een werkgever neer te leggen en vroegen Carolien Arents, manager P&O Den Bosch om een reactie. Op initiatief van de Ondernemingsraad maken wij binnen de vestiging Den Bosch gebruik van de fietsregeling, zoals staatssecretaris Vermeend die enige tijd geleden heeft geïntroduceerd. In deze regeling staat dat de medewer ker van zijn brutosalaris een fiets mag aanschaffen. Voorwaarde hierbij is dat hij/zij mi nimaal 50% van het woon-lwerk- verkeer van deze fiets gebruik moet maken. Alle medewerkers hebben bij aankoop van een fiets een contract moeten tekenen, waarin ze verklaren dat ze zich aan deze voorwaarde zullen houden. De controle hiervan ligt bij de werkgever. Wij hebben er niet voor gekozen om bij de Poort te gaan staan. Deze regeling is zo vrij, dat een medewerker ervoor kan kiezen bijvoorbeeld alleen 's zomers te fietsen en 's winters voor een ander vervoersmiddel te kiezen. Medewerkers die verder weg wonen dan 15 kilometer, moeten kunnen aantonen dat zij de fiets gebruiken om het openbaar vervoer of de car poolplaats te bereiken. Een kopie van bijvoorbeeld de OV-jaarkaart bewa ren wij in het personeelsdossier. De manier waarop wij onze medewer kers controleren is aan de belasting voorgelegd en goedgekeurd. Het voor stel dat er nu ligt is voor de fietser nog aantrekkelijker. Met de extra aftrek post van 747 gulden is de fiets die van het brutosalaris is gekocht gro tendeels of zelfs helemaal gratis.

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 11