Inmiddels zit ik alweer vier maanden als Star on Stage voor Heineken in Chili. Stars on Stage is een nieuw project dat Heineken vorig jaar is begonnen. Het geeft studenten de kans om een opdracht te vervullen in één van de vele landen waar Heineken werkzaam is. Ik had in juli 1999 het theoretische gedeelte voor mijn MBA afgerond en moest alleen nog mijn managementproject (scriptie) schrijven in opdracht van een bedrijf. Heineken heef me toen de kans gegeven om zes maanden in Chili te werken. Dat leek me een geweldige ervaring, dus die kans heb ik met beide handen aangegrepen. nu tenminste behoorlijk redden. De introduc tie van de literfles, de Gran Verde genaamd, was een enorm succes. Gepaard met veel pro moties en publiciteit heeft de introductie van de literfles ertoe geleid dat Heineken nu, als internationaal biermerk, behoorlijk sterk in de Chileense markt staat. Voordat ik naar Chili ging, begreep ik het principe van een literfles niet helemaal, een liter is wel heel veel om in een keer op te drinken, dacht ik. Maar Chilenen zijn 'groeps'-mensen, familiemensen. Anders gezegd, Chilenen consumeren alles in Heineken in Chili. Er moest dus vanaf dag één hard gewerkt worden. Lange werkdagen en ont zettend veel nieuwe indrukken. Het viel dus ook niet mee in het begin. Vooral de taal viel me erg tegen en communicatie is zo'n beetje het be langrijkste om te functioneren in een bedrijf. Ik sprak al wel Spaans, maar geen Chileens Spaans en dat is, geloof het of niet, een groot verschil. Er is hier zelfs een boekje uitgegeven "How to survive in the Chilean jungle", een soort woordenboek met alle Chileense woorden en uitdrukkingen. Dit boekje heb ik dus ook me teen gekocht en ik spreek dus nu "vloeiend" Chileens. Beetje overdreven, maar ik kan me Spannend natuurlijk, ver weg, vreemde taal, andere cultuur, en een druk werkend leven. Cesar Sanchez die hier sinds vorig jaar april Country Manager Heineken is, zei me in het telefoongesprek dat we van tevoren hadden dat hij dringend iemand nodig had. Hij had net al iemand aangenomen, Marcela Au, maar dat was niet genoeg. Toen ik eind september aan kwam, werd me dat al meteen duidelijk, want ik kwam meteen terecht middenin het hele in tensieve proces van de-introductie van de li terfles en de start van de productie van "u' ^es°r Soncfie;

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 6