D n h - Ruimtevaart betekent de redding van de aarde" Het magische jaar 2000 is arangebroken. Het begin van een tijdperk vol nieuwe Kansen en uitdagingen. Dat ziet u ook terug in dè diverse rubrieken van dit nummer van Vers van 't Vat wat als thema 'innovartie' heeft meegekregen. Er zijn menden die zich beroepsmatig bezighouden i met bet kijken naar ontwikkelingen op dat gebied. Of het nu gaat om innovaties binnen de modewereld, op het gebiqd van. communicatie of in de techniek. Een van die zogenoemde 'trendwatchers' is professor dr, Wubbo Ockels, kernfysicus, voormalig ruimtevaarder en tegenwoordig werkzaam bij Estec'in Noor.dwijk en als hoogleraar aan de TU in Delft. Verd van 't Vat blikte met hém terug en vóóruit. Wat zou u het belangrijkste van het afgelopen millennium noemen? "Van het millennium? Dat is wel een héél lange periode. Maar het belangrijkste vind ik toch dat mensen wilden leren vliegen. En alles op natuurkundig gebied. Dat we elektriciteit hebben ontwikkeld en elektronica." En voor u persoonlijk? "Mijn ruimtevlucht. Het is waanzinnig om te worden geconfronteerd met het moment datje wordt losgekoppeld van de aarde. Het is niet te vergelijken met de ervaring als je voor het eerst in een vliegtuig stapt. Het was fantastisch, heel emotioneel. Je krijgt ook een enorme vergroting van het perspectief. Die vlucht is zó belangrijk geweest... Als ze me morgen weer zouden vragen, zou ik zeker meegaan. Ik heb ook lang gehoopt nog een vlucht te mogen meemaken. Door het ongeluk met de Challenger, die in 1986 in de lucht ontplofte, bleef het Amerikaanse ruimteprogramma tot eind 1988 stilliggen. In 1992 heb ik ten slotte de hoop op een nieuwe vlucht opgegeven." Wat hebben we aan de ruimtevaart te danken? "Heel veel. Los van stoffen en apparaten die het heeft opgeleverd. Het betekent de redding van de aarde. Door ruimtevaart kunnen we de problemen op de aarde goed in kaart brengen en analyseren en de technische mogelijkheden zoeken om ze op te lossen. We danken er ook de satellieten aan, die zeer belangrijk zijn voor communicatie, navigatie, weersvoorspellingen en spionage. Dankzij de ruimtevaart zijn er vredesprocessen op gang gekomen. De ruimte vaart heeft ook voor een begrensde schok ge zorgd. Afgelopen eeuw was er het merkwaardige verschijnsel dat we, vooral na de Tweede Wereldoorlog, alles deden wat technisch mogelijk was. De aarde was onbegrensd. Er zijn toen twee belangrijke momenten geweest. We botsten tegen onze eigen beperkingen: het atoomtijdperk kwam niet. En ten tweede ont stond er door de ruimtevaart 'globalisatie'. We zagen in dat de aarde overbevolkt werd. De tijd van de Club van Rome: 'grenzen aan de groei'. Een mondiale depressie volgde. Dat is natuurlijk de dood van de innovatie. Gelukkig is er de laatste jaren sprake van een kentering. We hebben een positief fin de siècle- gevoel. Dat komt omdat we mensen weer belang rijk zijn gaan vinden. We houden weer van mooie dingen, van mooie auto's en we vinden het weer leuk om met veel mensen bij elkaar 1 naar bijvoorbeeld een bioscoop te gaan. We krijgen meer lol in het leven en krijgen daar door meer ruimte om te denken." Als je zo'n 25 jaar geleden aan iemand vroeg hoe alles er zou uitzien in het jaar 2000 schetste hij of zij een futuristische samenleving. Met bijvoorbeeld zilverkleurige ruimtevaartachtige kleding en in de lucht zwevende voertuigen... "Soms komen verwachtingen niet uit. Toch zijn de ontwikkelingen de laatste jaren heel hard gegaan. Een voor de hand liggend voorbeeld is de mobiele telefoon. Als je een kwarteeuw geleden zou hebben voorspeld dat bijna iedereen er een zou hebben en datje er overal ter wereld mee zou kunnen bellen, zouden ze je niet geloofd hebben. Een ander, niet voor de hand liggend voorbeeld, betreft water. Als je 25 jaar geleden zou hebben gezegd, dat iemand nu voor een klein flesje bronwater meer zou moeten betalen dan voor een halve liter melk, zou je voor gek zijn verklaard. En toch is het zo. In tien jaar tijd kan er veel veranderen. 'Wat denk je wat een ingenieur zou doen in 2010?' vraag ik mijn studenten tijdens de colleges. Een computer kan bijvoorbeeld heel goed creativiteit overnemen of rekenvaardigheid. Maar hij kan geen verantwoordelijkheid over nemen of een beleid sturen. Een computer heeft geen emoties, geen waarden. Maar tech nisch gezien is er veel mogelijk." >>10

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 9