Na bijna dertig jaar Heineken neemt Paul Hamers, people-manager bij uitstek, op 12 januari 2000 afscheid van onze onderneming. Een indrukwekkend mens met een even indrukwekkende loopbaan. Hij had maar liefst twaalf functies in binnen- en buitenland. Hij vertoefde in Argentinië, Italië, Nigeria, Ghana en op Nederlandse bodem heeft hij onder andere als brouwerijmanager veel voor de Zoeterwoudse en Bossche Brouwerij betekend. De laatste 2,5 jaar was hij directeur Heineken Nederlands Beheer. De redactie greep de kans voor een afscheidsgesprek met deze Heineken-man en tevens uitgever van ons blad met beide handen aan. Austin Healy-fan Ik werkte al voordat Paul in zijn functie werd benoemd als secretaresse directeur Heineken Nederlands Beheer. Tekenend voor Paul was zijn eerste opdracht voor mij, namelijk dat ik hem bij zijn voornaam zou gaan noemen. In zijn nieuwe functie kreeg hij een moeilijke positie, maar ondanks dat bleef hij altijd zichzelf. Hij is altijd open en belangstellend geweest, heeft iedereen gelijkwaardig behandeld. Hij gaf mij het gevoel dat ik niet zozeer voor hem werkte, maar vooral met hem werkte. Wat ik erg waardeerde, was het feit dat hij mij volledig in vertrouwen nam. Wat vaak bleek, als hij weer eens na een zware vergadering bij mij stoom kwam afblazen. Ondanks dat ik zelf van functie ben veranderd in mei dit jaar, heb ik nog steeds contact met hem. Jaarlijks hebben we, samen met een aantal andere oud-secretaresses van hem, een lunchafspraak. Persoonlijk vind ik het een groot gemis dat hij bij Heineken weggaat. Ik wens hem en zijn vrouw al het goede toe voor de toekomst. Evelien Arents, directiesecretaresse cluster Europa als :opt eun ex- ïuis Vlijn ian. van <aar iter aan- het rom Hoe ziet uw eerste dag als ex-Heineken werk nemer eruit? "Ik sta dan niet voor negen uur op, ga samen met mijn vrouw uitgebreid ontbijten. Vervolgens een goed gesprek over de toekomst, daar zijn we namelijk nog niet aan toegekomen. Dan trek ik vrijetijdskleding aan, want zeker is dat het aantal dagen met das een stuk minder wordt. Verder wil ik de komende tijd met een computer leren werken, bridgeles nemen, mijn Spaans en Italiaans ophalen, leren paardrijden en met mijn Austin Healey misschien wel rallys rijden." Stopt u helemaal met Heineken-activiteiten? "Nee, na januari blijf ik nog in de Raad van Commissarissen zitten van Nigerian Breweries. Hiervoor ga ik vijf keer per jaar naar Nigeria en fungeer dan als smeerolie tussen het Heineken-management verantwoordelijk voor Afrika en Nigerian Breweries." Is uw jongensdroom qua carrière uitgekomen? "Als kleine jongen wilde ik boer worden, maar mijn vader had geen boerderij. Ik moest dus iets doen wat daar het dichtste bij zat en ben naar de Landbouw Universiteit in Wageningen gegaan. Vervolgens heb ik 3,5 jaar bij een bedrijf gewerkt dat zich bezighield met veevoeding en kunstmest. Op een dag stond er een advertentie in de krant voor een productiemanager in opleiding buitenland bij Heineken. Daar ben ik voor gegaan en dat was de beste beslissing die ik ooit heb genomen." Wie wordt uw opvolger en wat wenst u hem/ haar toe? "Mijn opvolger is op dit moment nog niet bekend. Ik wens hem of haar een combinatie van heei veel dadendrang, geduld en een open oor voor de mens binnen Heineken toe." van rijze ij ke een Stel dat u nog ergens anders wilt gaan werken, hoe omschrijft u uzelf in een sollicitatiegesprek? "Harde werker, erg resuitaatgedreven, ongedul dig, weinig behoefte aan geneuzel, een goede luisteraar en een people-manager." Welke boodschap wilt u Heineken meegeven? "Heineken is een fantastisch bedrijf en dat moeten wij ook zo houden. De boodschap die ik de organisatie wil meegeven is de volgende: steek wat minder energie in politiek en probeer de dingen gezamenlijk beter te doen. Naar de mensen toe wil ik zeggen dat ik het geweldig vind dat zij mij de kans hebben gegeven een van hen te zijn." Esther Boot Paul Hamers is vanaf begin 1993 tot begin 1997 mijn baas geweest. Aan deze periode bewaar ik heel fijne herinneringen. Paul is de man van de kleine dingen die er toe doen. Hij toont interesse in waar je mee bezig bent, maar laat je je gang gaan. Ook toont hij interesse in dingen die niet direct met het werk te maken hebben. Dit doet hij bij iedereen, waar ook in onze grote organisatie. Daarom zijn er velen, die bij hem te rade gaan, of het op prijs stellen met hem te sparren. Het oordeel of advies dat je van Paul krijgt is gebaseerd op een rijke ervaring en op integriteit en eerlijkheid. In lastige momenten kun je met Paul spreken en met nieuwe energie weer verder gaan. Dat is een vaardigheid die weinigen is gegeven. Paul is de man van de kleine dingen die er toe doen. Titus Plooij, productiemanager Verpakken, Zoeterwoude

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 5