"Het aantal dagen met das wordt zeker een stuk minder" ÉMBfr-si - ;-V Wat was de reden een punt achter uw carrière te zetten? "Op 9 januari word ik 60, een mooie leeftijd om ermee op te houden. Ik vind dat je niet te ver na het hoogtepunt van je carrière moet stoppen." Wat is uw mooiste herinnering? "Als ik wegga heb ik 29,5 jaar bij Heineken gewerkt en het was een hele mooie periode. Dat klinkt een beetje afgezaagd, maar het is wei waar. Elke baan was weer fantastisch, maar de mooiste herinnering heb ik aan Argentinië. De combinatie van de Zuid- Europese met de Amerikaanse cultuur sprak mij heel erg aan. Ik heb ook nog steeds contacten met een aantal Brewery managers, met mijn secretaresse en mijn chauffeur." "Het veranderingsproces Mensen Maken Heineken, het uitwerken van de nieuwe pensioen regeling en het 'binnenhalen' van Colonne 7 voor de Zoeterwoudse Brouwerij waren ook hoogtepunten. Dat laatste was heel heftig, we moesten namelijk in een hele korte tijd het voorstel technisch en financieel uitwerken." Wat zou u anders aanpakken als u uw carrière kon overdoen? "Ik zou eerder een overstap maken naar een discipline buiten Productie. Ik had graag nog een functie willen doen waarbij je leidinggeeft aan bijvoorbeeld een commerciële organisatie. Tegenwoordig hebben de mensen hiervoor meer mogelijkheden. Dat was in mijn tijd 'not done'." Wat gaat u beslist niet missen? "Iedere morgen om 05.45 uur opstaan en het eindeloze onderhandelen, discussiëren en praten voordat er een besluit kan worden genomen." Wat gaat u wel missen? "De mensen, en dat meen ik echt. Ik loop altijd rond en praat vaak informeel met mensen. Dat vind ik het leukste deel van de dag. Het is heerlijk om te horen waarmee iedereen bezig is." Wat is uw grootste teleurstelling? "Het project Sociaal Beleid 2000. Daarmee zijn we al ruim twee jaar bezig en we zijn nog niet in staat geweest dit traject samen met de bonden op te pakken. Graag had ik gezien dat de verhouding tussen het management en de vakbonden net zo sterk was verbeterd als die met de medezeggenschap. Helaas is dat nog niet het geval. Achteraf had ik dit onderwerp beter meteen veel breder de organisatie kunnen intrek ken. Hierdoor zou de kans op een goede sa menwerking met de bonden groter zijn geweest." Welke rol heeft uw vrouw tijdens uw carrière gespeeld? "Een hele belangrijke, want je kunt een job als de mijne waarin je veel tijd en energie stopt niet doen als het thuisfront je geen steun geeft. Dat geldt zeker voor de tijd dat wij ex patriates waren. Steeds opnieuw een thuis maken: wij zijn acht keer van land veranderd! Mijn vrouw heeft dertig jaar aan mijn zij gestaan. Terwijl ik in Ghana was, is zij in Nederland van onze jongste dochter bevallen. We hebben elkaar toen vijf maanden niet gezien en onze dochter zag ik pas voor het eerst toen zij drie maan den was. Dat is best ingrijpend." In de wandelgangen hoor je dat mensen het heel jammer vinden dat u weggaat. Waarom denkt u dat mensen zo reageren? "Ik denk omdat ik een persoonlijke manier van managen heb. Ik doe het op mijn eigen wijze en ik steek nogal wat tijd in de persoonlijke contacten. Ik laat mensen over het algemeen in hun waarde en geef ze kansen."

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 4