In Memeriam H.F.M. Coebergh Tuinierenvaren met zijn sloep, een nieuwe wijnkelder bouwen; de heer Coebergh had plannen te over toen hij eind 1994 afscheid nam van Heineken. Helaas heeft het voormalige lid van de Raad van Bestuur niet lang van zijn pensionering kunnen genieten. Hij overleed op 20 oktober jongstleden. De heer H.F.M. Coebergh kwam bij Heineken nadat Coebergh's Verenigde Distilleerderijen, waar hij commercieel directeur was, in 1971 door Heineken was overgenomen. Na de over name kreeg hij de verantwoordelijkheid over de horeca binnen de sectie Gedistilleerd van Heineken, waartoe op dat moment ook Bokma behoorde. Na anderhalfjaar werd hij benoemd tot accountmanager Horeca en maakte hij een start met de reorganisatie van Commercie. In 1980 volgde zijn benoeming tot algemeen directeur van Vrumona. Het waren jaren waarop hij met plezier terugkeek: "Ik kreeg van de toenmalige Raad van Bestuur een grote mate van vrijheid. Het leek dus of ik mijn eigen bedrijf runde en dat sprak mij met mijn verleden als commercieel directeur bij Coebergh erg aan." Een heel bijzonder moment voor de heer Coebergh was december 1982, een week voor Kerstmis. Hij kreeg op vrijdagavond een tele foontje. Of hij de volgende middag bij de heer Heineken thuis langs wilde komen. Hij peinsde zich suf, maar kon niet bevroeden dat hem de functie van lid van de Raad van Bestuur aan geboden zou worden. Hij kreeg het continent Afrika onder zijn hoede. Hij kreeg een zwak voor het continent, voor de mensen en voor die enorme verschillen in culturen. De gewelddadige gebeurtenissen in een aantal landen in centraal Afrika deden hem persoonlijk pijn. "Ik ben er vaak geweest, heb de mensen ontmoet en dat je dan ziet en leest wat er gebeurt... Nou, dan krijg je een klap op je kop, hoor!" Later kwamen ook de activiteiten in het Midden Oosten onder zijn hoede en weer enige jaren later was de heer Coebergh verantwoordelijk voor het Verre Oosten met groeigebieden als Vietnam en China. In 1992 besloot de Raad van Bestuur over te stappen van een regionale naar een functionele indeling en dat betekende een ander takenpakket voor de heer Coebergh. Hij kreeg de laatste jaren van zijn loopbaan bij Heineken de productie discipline onder zich en, zoals hij het zelf zei: "Dat was even heel wat anders dan Afrika." Hij voelde zich al snel thuis bij de mensen van Heineken Technical Services en Production Policy Control. Door zijn wijze van leidinggeven en door zijn interesse in communicatie werd de samenwerking zowel binnen Productie als daarbuiten met andere afdelingen, waaronder marketing, sterk verbeterd. "Ik heb weer genoten van deze laatste jaren en respect gekregen voor de productiefunctie", aldus de heer Coebergh, waarbij aangetekend kan worden dat hij evenzeer respect genoot van de medewerkers. De heer Coebergh stond binnen Heineken en daarbuiten bekend als een mensen-mens, een gevoelsmens. Hij was betrokken bij zijn mede werkers, een man die kon enthousiasmeren. Hij was spontaan en hartelijk. Met het overlijden van de heer Coebergh is een warme persoon lijkheid heengegaan, die het Heineken-hart op de juiste plaats had. "Hoe dat voelt om afscheid te nemen? Nou, dat gevoel is niet prettig", vertelde hij Vers van 't Vat bij zijn afscheid van Heineken. Nu wij definitief afscheid van hem hebben genomen, komen die woorden als vanzelf naar boven. Nee, dat gevoel is zeker niet prettig. Raad van Bestuur, Amsterdam

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 3