'Ik ben verliefd op mijn eigen bedrijf' 3 13 Om te beginnen wil iedereen graag weten hoe het met u gaat. "Dat vind ik nou leuk van ze. Het gaat lekker. Goed hoor. We roken weer." Was u even gestopt dan? "Nee, dat niet. Maar het mag niet, hè? Roken. Het is ook stom. Maar beter dan overmatig veel eten. Te dik. Daar heb ik iets op gevonden. Ik heb het ultieme dieet ontdekt. Het V.D.H.- dieet: 'Vreet de helft'. En dat is genoeg. In onze maatschappij bestaat geen honger meer. Mensen vinden alles te lekker. En dat kan wel wezen maar lekker is niet altijd goed." Wat is uw bemoeienis met het bedrijf en wat drijft u om nog zo lang door te gaan? "Ik heb er een paar centen in zitten. Buiten dat, ik ben verliefd op mijn eigen bedrijf. 'Ze' wordt steeds mooier naarmate ze ouder wordt. En ik kan het niet laten. Ik zou me trouwens rot vervelen. Ik moet binnenkort met vakantie en dat haat ik. Ja, vreselijk. Een paar maanden zelfs. Maar ik heb gelukkig iedere dag de post, iedere dag de fax en de hele rotzooi gaat gewoon door. Ik bemoei me met een heleboel dingen door alle geledingen heen. Niet dat ik nou zo geweldig ben, maar ik doe het al 54 jaar." Wat vindt u van de Heineken-organisatie van dit moment? "Ik geloof dat het vrij soepel loopt. Nu moet ik eerlijk zeggen, ik heb me de laatste jaren niet bemoeid met, ik zou het haast het lager niveau willen noemen, maar dat is geen aardig woord. En zo bedoel ik het ook niet. Nee, ik bekijk het geheel van bovenaf. Wat er gebeurt en hoe dat gebeurt. Ik ben ook niet zo'n geweldige organiser. Ik ben meer een improviser." Even terug naar het verleden. U komt uit een echte brouwersfamilie. Grootvader, vader, uzelf. De heer Vuursteen is door u bij Philips vandaan gehaald. Kan dat? Een niet-brouwer als bestuursvoorzitter van een van de grootste brouwerijen van de wereld? "Even rechtzetten. Wij zijn helemaal geen brouwersfamilie. Mijn grootvader wist van bier niet ais een echte brouwersfamilie. We roeren in het vat, zeg ik altijd." Maar u stond toch wel wat dichter bij het bier. "Dat is zo. Maar iemand die goed ijskasten kan verkopen, kan ook bier verkopen. Daar gaat het om. Ondernemen is het woord. Vraag maar aan onze horecajongens. Weet u overigens dat Den Uyl het eens heeft ge presteerd om op een symposium over onder nemerschap in Davos te spreken over The Dutch Undertaker. En dat betekent begrafenis ondernemer. Hij heeft dat werkelijk gezegd. Bij de derde keer werd hij op zo'n schouder getikt of hij dat niet meer wilde zeggen. Waar gebeurd. Is toch niet te geloven. The Prime Minister." Mocht Heineken Brouwerijen de grootste van de wereld worden, hoe belangrijk is dan voor u de waarborging van de naam Heineken? "We zijn natuurlijk aardig onderweg als het om wereldwijde bierbrouwers gaat. En wat de naam betreft. Bier bestaat een dikke 4000 jaar. Wie was de grootste bierbrouwer in Egypte 3500 jaar geleden? Geen idee? Nou, dat bedoel ik maar. Niets is eeuwig. Zie de betrekkelijk heid er nu maar van." timm en componist En de reclamevoering? "Als ik iets heel erg slecht vind dan zeg ik er wat van. Kijk eens, ik heb enorm veel contacten in de reclamewereld. Ik heb het vaak al gezien voordat iemand anders het ziet. Ik ben niet zo zeer een 'copywriter'. Zou het wel kunnen." Tikt met zijn vinger tegen de zijkant van zijn voorhoofd. "Maar dan wat meer koppie dan writer. Ben een ideeënmannetje. Ik heb bij voorbeeld de naam Privé gevonden voor Henk van der Meyden. Na mijn ontvoering, toen ik bevrijd was, is Henk zo aardig geweest om in zijn blad uit te leggen hoe deze naam tot stand kwam. Kreeg ik toch de eer. Maar mijn grootste eer? Kijk, daar staat hij. De Gouden Leeuw. In 1988 ben ik met eensluidende stemmen gekozen tot reclameman van het jaar. Dé grote prijs. De Oscar van de reclames." geen bal af. Hij was een jonge vent en die had een idee: "We gaan beter bier maken en we gaan geld verdienen. Een brouwersfamilie is typisch iets watje in Brabant tegenkomt. Van die families vol notabelen. Maar dat zijn wij natuurlijk niet. Mijn grootvader was een man van 22 jaar, die het kopen van de brouwerij als een investering zag. Hij was kwaliteitsgek. En dat zijn we allemaal. Ik heb hem nooit gekend. Hij is te vroeg doodgegaan. Mijn vader bijvoorbeeld, had net zo goed concertpianist kunnen worden. Dat zat in 'm. Dus zie ons In dat kader past uw eerder gedane uitspraak: "Het is niet erg om dood te gaan want het was ook niet erg toen je er nog niet was." "Die is mooi, hè? Dat is een uitspraak die ik ergens heb gelezen. En daar ben ik toen zo blij mee geweest. Ik heb 'm niet zelf bedacht. Jammer. Maar het is verschrikkelijk waar na tuurlijk. Kijk, ik vind het leuk dat onze naam over de hele wereld bekend is. Maar bekend zijn heeft ook zo zijn nadelen. Dat spreekt voor zich." Zou u liever onbekend willen zijn? "Och nee. Dat niet. Ik ben het gewend." Lees verder op pagina 14 2

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 13