halfjaarcijfers Inzet en Arbeidstijden Gulden: een verschijningsvorm van de euro m* ÊÈÊ^M 'n een aanta' Aziatische markten werd in de eerste helft van 1999 een licht herstel in volume zichtbaar. Hazelwood hierover: "De afzet neemt in Azië toe. Maar in vele landen zijn de marges niet op hetzelfde niveau als voor de crisis van 1997. Dit continent krabbelt lang- Ji! zamerhand op. Groei hier gaat tijd kosten." Op de beurs worden alle transacties in euro's gedaan. Eigenlijk bestaat de gulden al niet meer. Op 31 december 1998 zijn de elf valuta, waaronder de gulden, tegen vaste koersen opgegaan in de euro. Natuurlijk, we betalen nog elke dag met guldens en we ontvangen ook ons salaris elke maand in guldens. Maar eigenlijk is de gulden niets anders dan een verschijningsvorm van de euro. Het beste kun je dit vergelijken met de gulden en andere munten in Nederland. Er gaan altijd vier kwartjes in een gulden. Tien dubbeltjes maken altijd een gulden. En een gulden is exact evenveel waard als twintig stuivers. Zo gaan er voortaan altijd 2,20371 gulden in een euro. Net zoals er 6,55957 Franse francs in een euro gaan en 1936,27 Italiaanse lires. Deze situatie geldt vanaf 1 januari dit jaar, nadat op 31 december 1998 de waarde van de valuta die erin opgingen, definitief werd vastgesteld. De nationale valuta vervullen nu nog dezelfde rol als kwartjes, dubbeltjes en stuivers ten opzichte van de gulden. Straks, in 2002, zal ook dat ophouden en zal ieder deelnemend land de euro in het dagelijkse betalingsverkeer invoeren. Dat maakt de zaak een stuk overzichtelijker. Europa In de meeste landen van Europa kon het marktaandeel Heineken worden gehandhaafd of zelfs verbeterd. Wereldwijd steeg de afzet van Heineken bier met 2% tot 9.8 miljoen hectoliter en de verkopen van Amstel na men met 5% toe tot 3,7 miljoen hectoliter. "In Nederland hebben we in een dalende markt licht aan marktaandeel gewonnen", vertelt David Hazelwood hier over. "Na de goede zomer zullen wij waarschijnlijk het zelfde afzetniveau halen als vorig jaar. In verzadigde markten is het natuurlijk moeilijker om winstgroei te boeken. Niettemin is de omzet van de hele onderne ming met 2% gegroeid vanwege prijsverhogingen en een betere samenstelling van onze productmix en met name door de hogere verkopen van het Heineken merk. Laten wij Nederland en Engeland buiten beschouwing waar Heineken geen premium bier is, dan hebben we zelfs een stijging in hectoliters van 7.7% gerealiseerd. Dat is hardstikke goed. En dat hebben we met z'n al len klaargespeeld." Marguerite de Ruijter Kees van Nes, assistant Treasurer Corporate Finance Systems Wat gebeurt er zoal in Nederland op het gebied van inzet en arbeidstijden? In de vorige Vers van 't Vat heeft u kunnen lezen dat er voor Sociaal Beleid 2000 verschillende project groepen aan de slag zijn gegaan. Leden van de project groep Inzet en Arbeidstijden hebben in de afgelopen weken verschillende bedrijfsbezoeken afgelegd om eens te kijken hoe men daar omgaat met de afstemming tussen het werk aanbod en de personele inzet. Dit om te zorgen voor een completer beeld van wat er in Nederland gebeurt. Een aan tal mensen van de projectgroep heeft op 9 september twee bedrijven bezocht, 's Morgens was de groep bij de Nederlandse Vereniging van Zorgverzekeraars te Zeist en 's-middags bij Universal Dehydrates te Elburg. Jolanda de Wit en Carolien Arents doen verslag van deze dag. Bij de zorgverzekeraar gaat men uit van 1734 uur werken per jaar en een zesdaagse werkweek die binnen grenzen en in goed over leg in principe door de werknemer zelf in te delen zijn. Hiermee hoopt men de flexibiliteit te bevorderen. Als serviceverlenende instelling wil men inspelen op de tendens naar flexibiliteit in de maatschappij. Het blijkt dat de werknemers erg moeten wennen aan de gegeven ruimte. Het proces om de werktijden aan te passen aan het werkaanbod verloopt langzaam. Onze Heineken-organisatie houdt zich ook bezig met dienstverle ning. Wellicht kunnen wij leren van de dingen die bij collega ondernemingen goed en niet zo goed gaan. jolanda de Wit Ik heb met een aantal leden van de werkgroep Inzet en Arbeidstijden het bedrijf Universal Dehydrates in Elburg be zocht. Dit is een groentedrogend bedrijf dat valt onder de CAO van Groente- en Fruitverwerkende Industrie. Door het overhe velen van werklast van een vestiging in Ierland naar Elburg, moest de arbeidstijd zo worden aangepast dat volcontinu kon worden gedraaid. Dit vergde aanpassing van de roosters. In goede samenspraak met de medewerkers, OR en vakbonden is uiteindelijk voor een rooster gekozen dat meebeweegt met de seizoenspieken en -dalen. De wijze waarop hier met inzet en arbeidstijden is omgegaan was voor ons verfrissend om te zien. Zeker ten opzichte van de wijze van verroostering die we bij Heineken gewend zijn. Als conclusie voor de werkgroep neem ik van dit bezoek mee dat we ernaar moeten streven om inzet en arbeidstijden op hoofdlijnen in de CAO te regelen, zodat er op unitniveau, afhankelijk van de behoeften van zowel het bedrijf als het personeel, een invulling kan worden gegeven. Carolien Arents

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 9