Julia Carling wordt Julia Heineken Ikzelf heb het de eerste periode moeten doen met de verhalen van de gezinsleden. Augustus is de maand voor het opstellen van het policy- plan. Dan worden er lange dagen gemaakt. De werkdagen zijn sowieso lang in het buitenland. Alles neemt wat meer tijd in beslag. Ik moet de werknemers nog veel aansturen met basis activiteiten. Het is een sport om te ontdekken wie van de werknemers geschikt is voor de ontwikkeling tot meer zelfstandigheid en eigen initiatief. Melancholisch Het is een zachte, heldere avond. De ramen van de studeerkamer staan open, de krekels zingen en zo ook stemmen van mannen en vrouwen, die een feest vieren. De lichtjes van Budapest twinkelen in de uitgestrekte vlakte onder aan de heuvels van Buda, waar wij wo nen. Budapest ligt in een kom aan alle kanten omringd door heuvels. De heuvels zijn bossig en ruiken heerlijk. Alles is groen en blijft ook groen. Een land leer je ook kennen door zijn keuken. De Hongaar is zeer gericht op eten en niet te vergeten drinken. De paprika is een perma nente 'must' voor de Hongaar. Overigens pas laat in de negentiende eeuw als zodanig hier opgekomen vanuit het Verre Oosten. De rode gedroogde paprika's hangen al in vrolijke tros sen in een paar variëteiten in onze keuken. De allerkleinste hebben in hun eentje de kracht 'an een pot sambal. Kleine snippertjes daar- an, gaan na enige miskleunen, door onze ge- echten. Aan de man is één exclusief kooke- enement toevertrouwd: de Bogracsgulyas. )it gerecht kent vele varianten en is de Hongaarse pot au feu. Het bijzondere eraan is dat dit gerecht in de openlucht dient te wor den bereid. Elk zichzelf respecterende Hongaar heeft daarvoor een metalen pot aan een ketting die je ophangt boven een hout vuur. In de natuur tref je regelmatig enkele voorzieningen om een lekker pot au feutje te bereiden. Het duurt wel uren en je moet der halve een dag ervoor uittrekken. Meedoen? Reageer! "Dagboek uit" is een serie over onze medewerkers in het buitenland. Ook meedoen? Schrijf, email of bel met de redactie van Vers van 't Vat. Onze NAW-gegevens vindt u achterop dit blad in het colofon. Buda en Pest Budapest wordt door de Donau in tweeën ge deeld. Buda ligt ten westen van de Donau en is heuvelachtig. Het oostelijke vlakke gedeelte is Pest. De diverse bruggen over de brede, kronkelende Donau zijn adembenemend. Budapest is een vervuilde stad. Op een broei erige dag hangt er een deken van 'smog' bo ven de stad. Trabantjes, vrachtwagens en bus sen zijn de smerigste vervuilers. Je kunt er overigens elk uur van de dag op een andere plek schoon en gezond bubbelen en zwavelen, want de stad kent enkele honderden natuurlij ke warmwaterbronnen, die geëxploiteerd wor den als kuur- en badhuizen. Romeinen, Turken, Mongolen, Oostenrijkers, Duitsers en commu nisten hebben de stad met de grond gelijkge maakt. Als gevolg daarvan is de stad relatief 'jong' en zijn de architectuurstijlen 'Jugendstil' en 'Art Nouveau' goed aanwezig. Sedert tien jaar zijn de Hongaren vrij en zelf standig. Zij vieren de verjaardag van de Hongaarse staat met steeds groter feest ver toon op St. Stephen's day (dit jaar was het de 999e verjaardag, wat zal het volgend jaar wel niet worden). De rechterhand van St. Stephen wordt dan drie keer met een optocht om de grote kathedraal gedragen. Dankzij hun verle den hebben de Hongaren een zeer sterke ei gen identiteit. Zoals iemand tegen mij zei: "we survived everybody and even the Germans did not change us". De Russen negeren ze volledig. Van oorsprong zijn de Magyar's een nomaden volk uit Oost-Azië, dat zich zo een duizend jaar geleden in deze streek definitief gesetteld heeft. Het zijn paardengekken en de vrijheid zit hen in het bloed. Als gezin proberen wij ons deze nationale sport ook eigen te maken. Uiteindelijk is ons doel het maken van een trektocht door de 'Puszta' te paard. Om te ko men bij de plek waar wij paardrijles krijgen, moeten wij dertig kilometer rijden door de weidse heuvels ten zuidwesten van Budapest. Het platte land is dun bevolkt en het contrast met Budapest is indringend en rustgevend. In de kleine dorpjes lijkt het leven zich twee keer zo traag af te spelen. Soms zit je eindeloos gevangen achter een tractor of een andere zwart gas producerende Trabant. Tot zover onze eerste indrukken. De drankjes zijn op en de woorden vloeien niet meer zo makkelijk. Groeten uit Budapest. Jos van der Burg, financieel manager te Budapest De populaire tv-presentatrice Julia Carling was tot voor kort getrouwd met Will Carling, de roemruchte oud captain van het nationale rughyteam. Toevallig is Carling ook het grootste biermerk van het land. Deze gegevens waren de basis voor een PR-campagne waarin Jidia Carling het idee heef om haar naam tijdens de ivorld cup tijdelijk te veranderen in Julia Heineken. Onderdeel van de deal is een gif aan een goed doel. De grote hoeveelheid po sitieve publiciteit voor Heineken en niet te vergeten Julia en de relatie met rugby is precies waar het om begonnen is. Jan Ernst Veenman, Country manager Heineken UK Zoals zoveel grote merken, denk bij voorbeeld aan Ferrari, Heinz, Mars, Philips en Albert Heijn, is Heineken van oorsprong een familienaam. In Engeland is daar handig op ingespeeld met Julia's tijdelijke naamswijziging. In oktober wordt in dit land de Rugby World Cup gehouden. Rugby is een sport die in Engeland zeer populair is. Heineken is sinds jaar en dag zeer ac tief in de rugbywereld. Momenteel loopt er daarom een nationale consu mentenpromotie met als motto: 'Heineken sponsoring You'. You is de consument/rugby fan die met een origi neel en ludiek idee komt en daarvoor door Heineken ivordt beloond. Londen - Heineken heeft een televisiepresentatrice in de arm ge nomen om zijn positie op de Britse markt te versterken. De Britse tv-persoonlijkheid Julia Carling heeft haar achternaam veranderd en laat zich nu aanspreken met Julia Heineken. Heineken hoopt met de actie beter te kunnen concurreren met de grootste bier brouwer van Groot-Brittannië, die uitgerekend de naam Carling draagt. De deal voorziet ook in een gift van Heineken aan een fonds voor de bestrijding van borstkanker. Bron: Algemeen Dagblad 8 september

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 7