Hoe blijf ik verleidelijk? 27 mm! tjat m In veel dag- en weekbladen, radio- en televisieprogramma's is employability momenteel een 'hot item'. Desondanks krijg je niet direct een warm gevoel bij het woord zelf. Het is een samenvoeging van 'employee adaptability' en dat duidt op het vermogen en de snelheid waarmee medewerkers kunnen reageren op verandering in hun taken en werkomgeving. In essentie gaat het om de mogelijkheid om werk te kunnen krijgen binnen of buiten Heineken. Employability is derhalve geen mode gril maar absolute noodzaak, want iedere medewerker heeft de afgelopen jaren kunnen ervaren dat de vele veranderingen elkaar snel opvolgden. Door de snelle veranderingen binnen en buiten Heineken blijft de gemiddelde levensduur van functies afnemen. Dat houdt in datje veel 'onderhoud' aan jezelf zal moeten plegen om met een goede ervaringsmix inzetbaar te blijven. In essen tie gaat het er om datje een aantrekkelijke partner blijft voor een werkgever. Die plicht rust in de privé-situatie ook al op je, dus in dat opzicht is er niets nieuws onder de zon! Niet alleen noodzaak, maar vooral ook leuk! Heineken wil vanuit een positieve invals hoek investeren in medewerkers om hun brede inzetbaarheid te bevorderen. Sleutel woord daarbij is dat het gaat om een weder zijdse verantwoordelijkheid die ook niet vrij blijvend is. Employability vraagt investeringen van zowel de organisatie als van de mede werker. Uiteindelijk gaat het er om dat alle partijen daarbij winnen. De organisatie zal zich met flexibele medewerkers voortdurend kunnen aanpassen aan snel veranderende omstandigheden en dat bepaalt vervolgens in hoeverre Heineken in staat is om zijn leidende positie te behouden en te versterken. Voor de medewerker is de winst gelegen in het op peil houden van zijn 'marktwaarde'. Werken aan je eigen weerbaarheid en wendbaarheid en daardoor aan werkzeker heid is dan niet alleen noodzakelijk, maar ook vooral leuk. Stand van zaken Het uitspreken van warme woorden en goede bedoelingen rond employability is mooi, maar de uitdaging ligt in de daden. In september heeft de Centrale Ondernemingsraad inge stemd met het voorstel MATCH (Mobiliteit Advies en Training Centrum Heineken) in te stellen. Dit voorstel houdt in dat binnen Heineken Nederlands Beheer een employ- ability-afdeling wordt ingesteld. Deze afdeling zal de decentrale units ondersteunen in de breedste zin des woords, onder andere door het aanbieden van diensten en producten die ondersteuning bieden bij het ontwikkelen van medewerkers en het in beweging krijgen van de interne arbeidsmarkt bij Heineken. Voor een gerichte ontwikkeling en het beweeglijk maken van medewerkers, is in eerste instantie vooral veel informatie nodig. Op het Browsehuis (Intranet) wordt een databank opgezet die de interne arbeids markt inzichtelijk moet maken. Daartoe moet informatie toegankelijk worden gemaakt over vacatures, inhoud van andere functies en hun gedragscriteria, activiteiten van andere afdelingen en opleidingsmogelijkheden. Ook zal een 'self-assessmenttool' beschikbaar komen en zal er een 'marktplein' gecreëerd worden om vraag en aanbod met betrekking tot projecten, tijdelijke opdrachten en stage plaatsen bij elkaar te brengen. De organisatievorm waarin aan een employ- ability-aanpak decentraal uitvoering wordt gegeven is een lokale verantwoordelijkheid. Een ander uitgangspunt is om in de nabije toekomst de mobiliteitsondersteuning voor CAO- en CAVO-medewerkers te integreren. U zult de komende tijd met behulp van een publiciteitscampagne op de hoogte worden gehouden van de ontwikkelingen rond de employability-aanpak. Ook zult u worden uitgedaagd om een eerlijk antwoord te geven op de vraag: "Al 't beste uit jezelf gehaald?". Dick van der Bijl, projectmanager Employability

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 27