DE KETENDENKERS Sinds kort kunt u op Het BrowseHUIS en Exportnet gegevens raadplegen onder de naam SLA. Deze letters staan voor Service Level Agreement. U opent daarbij een scherm dat toegang biedt tot grafieken, die informatie bevatten uit een database, waarvan de gegevensbron ligt bij Heineken Export en Heineken Nederland. Ze bieden info over onder meer leverbetrouwbaarheid aan klanten en de uitkomsten van voorspellingen. Met het openbaar maken van deze gegevens beoogt de werkgroep SLA het inzicht en het kostenbewustzijn van de processen te verhogen. deel: Allereerst moeten er flessen zijn, en bier om de fles sen mee te vullen. Simpel nietwaar? Maar juist omdat het zo simpel is, sta je er niet altijd bij stil dat het bier, voordat het klaar is om te verpakken, een hoogwaardig brouwproces heeft ondergaan. Er moeten grondstoffen zijn en water, energie om te brouwen, zuivere gist, ruimte voor opslag, koeling, transport, noem maar op. Voordat de flessen onder de vuiler staan is er een enorm proces aan voorafgegaan. Vervoer, distributie, opslag, palletizers, flessenbanen, wasmachines et cetera, alles moet in orde zijn. Deze handelingen kunnen stuk voor stuk worden gezien als schakels in de ketting en het ontbreken ervan betekent stagnatie en dus extra kosten. Het is dus van groot belang dat het bier op tijd en volgens de gestelde normen beschikbaar is, dat de juiste flessen op de baan staan, dat de juiste etiketten en kroonkurken gereed staan, dat er ruimte is voor opslag, dat er vorkheftrucks en vrachtwagens zijn voor vervoer. Bovendien is het zaak dat alles op de af gesproken tijd klaar is, want als een vrachtwagen met een container exportbier de boot naar Amerika mist heeft dat invloed op het hele proces dat daaraan is voorafgegaan. Hoe meer grip je hebt op ai die procesdelen, hoe beter je kunt afstemmen en sturen. En door met behulp van de metingen ver beteringen aan te brengen houd je de kosten binnen de perken. SLA is een overeenkomst tussen Productie Heineken Nederland, DCS en hun klanten om elkaar volgens afge sproken normen te beleveren. De 'klanten' van Productie en DCS zijn: Heineken Export, Heineken USA, Food Nederland, Horeca Nederland en overige. Het doel van dit alles is het verloop van de kosten in de veelal ingewikkelde processen boven tafel te krijgen. Door op kritieke punten in het proces metingen te verrichten op de uitvoering, willen we de totale kosten in de keten terugbrengen. Met de resultaten van deze metingen kunnen we de prestaties gaandeweg sturen en verbeteringen aanbrengen. Hierdoor zal de onderlinge service stap voor stap op een hoger niveau komen te liggen, waardoor uiteindelijk de consument beter, sneller en tegen geringere kosten kan worden bediend. De werkgroep SLA vindt zijn oorsprong bij de afdeling Control en Logistiek (de 'ketendenkers' van de organisatie). Het initiatief is ontstaan vanuit de managementteams van Heineken Nederland en Heineken Export. Inmiddels hebben vele collega's een bijdrage aan het project geleverd, maar de 'harde kern' van dit moment bestaat uit Cees van Elk, Rob Kleinjan, Han Kolff en Bernt Smit. Het maken en nakomen van duidelijke Waarom SLA? afspraken is essentieel in een grote onderneming. Als je bijvoorbeeld bij een vulmachine eens nagaat welke stromen er van invloed zijn op dit ogen schijnlijk simpele proces, zie je het belang van elk onder De werkgroep SLA Achter van links naar rechts: Henk van Klompenburg, Bernt Smit, Rob Kleinjan, voor von links naar rechts: Hans Kolff, Aad Zwankhuizen en Cees van Elk De Supply Chain- organisatie omvat de gehele productie- en distributieketen van inkoop, via productie tot uiteindelijk de consument (voorheen: van graan tot kraan) De SLA-gegevens zijn zowel in het BrowseHUIS (onder de knop 'systemen') als op Exportnet te vinden en staan op een mooie groene achter grond. Het lezen van de grafieken vraagt enige oefening maar de uitleg erbij zal een en ander voldoende verduidelijken.

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 14