Prijzen Statiegeld Wisselkoersen Euro is 'Opportunity' Resultaten voortaan in euro's Heineken publiceert de balans, resultaten rekeningen andere cijfers met ingang van dit jaar in euro's. Het begint al op 8 september, als de halfjaarcijfers bekend worden gemaakt. Het persbericht en haljjaarbericht zullen alle bedragen in eerste instantie in euro's geven. Om het publiek te helpen bij het vergelijken van de cijfers met die over voorgaande pe rioden, zullen ook, tussen haakjes, alle be dragen in guldens worden vermeld. Het jaarverslag over 1998 hield al rekening met de komst van de euro: een bijlage gaf de voornaamste cijfers en een overzicht van de laatste tien jaar in euro's. In de jaarrekening over 1999 zal dat omgedraaid zijn. Dan zullen alle bedragen in euro's luiden en zal de bijlage de voornaamste cijfers, ook die over de laatste tien jaar, in guldens geven. Jack Blanken, accounting services manager Control Accounting, A'Wet Vrumona's voorbereiding Natuurlijk moet er nog ontzettend veel ge beuren. En zeker, we hebben nog een lange weg te gaan voordat de euro's een vertrouwde plaats in onze portemonnees zullen hebben ingenomen. Talloze systemen moeten worden aangepast, alle prijzen moeten worden ge wijzigd, bedragen uit het verleden moeten worden omgerekend, et cetera et cetera. Kortom, de invoering van de euro bezorgt ons een hoop last en een boel werk. Het zou echter kortzichtig zijn om de euro als louter 'financieel en IT-probleem te bestem pelen. De euro biedt namelijk een enorme kans! Het nieuwbakken muntje opent in wezen mogelijkheden op tal van gebieden. Zo kunnen wij deze kans bijvoorbeeld aangrijpen om ons als professionele organisatie te onderscheiden van onze concurrenten. Wij kunnen deze unieke gebeurtenis gebrui ken om onze klantgerichtheid te onderstrepen door er voor te zorgen dat wij flexibel kunnen omgaan met de wensen van onze klanten. We zouden zelft verder kunnen gaan dan het klaarstomen van onze eigen organisatie: wellicht is het mogelijk klanten te onder steunen en te adviseren over de invoering van de euro. Denk daarbij bijvoorbeeld aan onze vele horecarelaties, die elke dag te maken hebben met grote stromen contant geld. De euro is dus geen probleem, de euro biedt juist een kans! Ik daag eenieder uit om al zijn/haar creativiteit te gebruiken om de komst van de euro te benutten als opportunity. Want de euro wordt van ons allemaal,... maar een beetje meer van ons! Jasper Hamaker controller Heineken Hoofddorp Niet alleen bij Heineken Nederland bereidt men zich voor op de invoering van de euro, uiteraard ook bij corporate. De ge middelde Europeaan zal vermoedelijk pas in euro's denken als hij ze in zijn portemon nee heeft. Voor de financiële markten ligt dat heel anders. Vanaf 1 januari 1999 zijn alle leningen, aandelenkoersen, persbe richten, et cetera in euro's. De kans op verlie zen door wijzigingen in wisselkoersen, bij voorbeeld tussen de gulden en de peseta, be staan daarmee niet meer. Er zijn steeds meer beleggers in aandelen, waaronder pen sioenfondsen, verzekeringsmaatschappijen en banken, maar ook particulieren. Deze kochten vroeger vooral aandelen in de eigen valuta en in het eigen land. Met de komst van de euro kopen ze nu euro aandelen. Heineken is in de eurozone een van de grotere beursondememingen en bovendien een uitstekend bekend bedrijf. Het gevolg is een explosie van de vraag om informatie en de bezoeken vanuit de eurolanden, zoals Spanje, Frankrijk en Italië. Natuurlijk worden alle geïnteresseerden zo goed mogelijk van informatie voorzien. Ook om in de euro-financiële markt een naam hoog te houden. Jan van de Merbel investor Relations Corporate, A'Wet Ronald den Elzen hoofd Planning Control Unit Food Ook bij Vrumona werken een stuurgroep, projectgroep en werkgroepen aan de voorbe reiding van de komst van de euro. Een van de aandachtspunten betreft de frisdranken automaten. Hiervan moeten begin 2002 Lambert Bongers europrojectleider Vrumona Als de consument in 2002 met een euro kan betalen, koopt hij ook zijn kratje bier in euro's. Dan zal bijvoorbeeld de huidige prijs van 18,59 gulden voor een kratje Heineken opeens veranderen in 8,44 euro! Ook het statiegeld moet worden aangepast. De huidige vijf gulden voor een krat, en 15 cent voor een fles worden dan in euro's omgerekend. Er ontstaan bij een 1-op-l omrekening rare afrondingen, zodat op dit moment wordt bekeken wat een 'mooi' be drag voor statiegeld zou kunnen zijn. Naast het statiegeld op kratten, hanteren we ook nog statiegeld op fusten, pallets, kool- zuurcilinders en rolcontainers. Al deze bedra gen moeten worden aangepast. Voor sommige producten, zoals fusten, betekent dit zelfs standaardisering van tarieven binnen Europa. Hierdoor wordt het statiegeld in bijvoor beeld Nederland en Frankrijk (die een ge lijk fust kennen) geharmoniseerd. de frisdrankprijzen worden aangepast. Ook moeten ze voorzien zijn van een muntmechanisme dat euromunten accep teert. Verder moet de wisselgeldschacht worden verruild. Vrumona en haar dochteronderneming Hakado Service BV zijn nu reeds met de voorbereidingen bezig om voor de duizenden automaten in de markt begin 2002 een soepele overgang naar de euro te realiseren. Als dit lukt is het een enorme prestatie! Ook voor de frisdrankenmarkt is sprake van harmonisatie van statiegelden. Alhoewel de grote partijen in de markt uiteraard een zwaar stempel drukken op de besprekingen en zelft een eigen koers zouden kunnen gaan varen, lijkt het erop dat partijen bereid zijn voor frisdranken het statiegeld vast te stellen op 5 euro voor alle kratten. Voor met name de grote flessen en kratten een aanzienlijke verlaging, die iti twee fasen wordt ingevoerd: wellicht begin 2001 de verlaging en op 1/1/2002 de omrekening. Hoe de verlaging met groothandel, detail handel en consument geregeld en gecom municeerd moet worden is nog onderwerp van nader overleg. Binnenkort wordt de lijst van aandachts gebieden weer onder de loep genomen in een projectgroepvergadering. Met name commerciële aspecten gaan immers meer spelen naarmate de datum van eurofactu rering aan de klant nadert. Het is echter begrijpelijk dat de overgang naar het nieu we millennium voorlopig meer in de aan dacht staat dan de overgang naar de euro.

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 7