DE BEELDVORMERS Frederik Edmond Brand kocht in 1871 de brouwerij in Wijlre. Van oorsprong was Frederik een spoorwegbouwer die elke paar jaar verhuisde op zoek naar een nieuw bouwproject. Hiermee deed hij vooral zijn vrouw, die naar een vaste woonplaats verlangde, een plezier. Het bier brouwen zat hem niet echt in het bloed, maar bij zijn zoons Henri en Mathieu des te meer. Redactie: Wilma Gertenaar Stoomkracht dreef onder hun leiding de machines Thijs Brand heeft zijn besluit om tot het familie- aan en in 1902 werd ondergistend bier, destijds een bedrijf toe te treden nooit betreurd. Hij maak- nieuw biertype dat langer houdbaar is, werkelijk- te mee hoe de jaarlijkse productie van 273.000 heid dankzij de koelinstallatie. Het ambachtelijk hectoliter in 1978 steeg tot 500.000 hectoliter in bier brouwen was hiermee voor de familie een 1991. 'Als kind zag ik hoe gespannen mijn vader serieuze hoofdzaak geworden en niet langer een was als hij de aandeelhouders moest vertellen nevenactiviteit van de boerderij, zoals bij de dat hij geld nodig had om een restaurant te ope- meeste bierbrouwers in die tijd het geval was. nen,' vertelt Thijs Brand. 'Ik heb meegemaakt hoe thuisverbruik de afgelopen dertig jaar opkwam en hoe de eerste computer z'n intrede deed in de brouwe rij.' Op de volgende pagina's leest u meer wetens waardigheden over Brand. De zonen August (Guus) en Frits Brand namen in 1935 de plaats in van Mathieu en Henri als directeur, bijgestaan door adjunct-directeur Jan Brand, de jongere broer van Guus. Twee jaar later opende een totaal vernieuwde brouwerij haar deuren, nu voorzien van een unieke ontvangstruimte: 't Kelderke, tot op de dag van vandaag de plek waar bezoekers gastvrij worden ontvangen. In 1971 trad Thijs Brand in dienst. Thijs zou zeven jaar later een van de twee directeuren worden.

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 5