MEDISCHE DIENST P&O en de plaatselijke veiligheids kundige. De bedrijfsarts en een bedrijfsverpleegkundige zijn als advi seur vanuit de Arbo-dienst bij deze vergaderingen aanwezig. Een onderwerp waarmee de Arbo- dienst zich sterk bezighoudt, is risico inventarisatie. "Vroeger was dit een samenwerkingsverband tussen Arbo- dienst en Arboteams. Tegenwoordig ligt deze taak geheel bij de Arbo- dienst. Zo zetten wij de vragenlijsten uit om de werkbeleving van de mede werkers te onderzoeken. Iets wat vroeger door P&O werd gedaan. Op basis van de resultaten van een risico inventarisatie doet de Arbo-dienst een aanbeveling aan het Arboteam, dat het verder moet oppakken. De Arbo- dienst is wettelijk verplicht te volgen de medewerkers. Binnen Productie hebben we nu alles al eenmaal onder zocht. In een aantal gevallen zijn we voor de tweede keer bezig. Je merkt dat de risico's en de benodigde inves teringen steeds minder zwaar wor- kun je op het Arbo-spreekuur komen", noemt Piet Bouws als voor beeld. "Of als je klachten hebt omdat je problemen hebt nietje chef, of als je zwanger bent en vragen hebt over de omgeving waarin je werkt, of als er wat de lijnorganisatie met de aanbe velingen doet. De Medezeggenschap krijgt overal kopieën van. Dus ieder wordt op de hoogte gehouden", legt Bouws uit. WERPT VRUCHTEN AF Die risico-inventarisatie vindt niet alleen bij verbouwingen en nieuw bouw plaats (en gelukkig in een steeds vroeger stadium), maar ook periodiek bij bestaande afdelingen. "Om de vier jaar houden we overal zo'n risico inventarisatie. Daarbij gaat het om veiligheidsaspecten in de breedste zin, om gezondheid (licht, lawaai, klimaat op de werkplek) en welzijn (de bele ving van de werkomstandigheden). Het doel is om alles zo goed te krijgen datje een gezonde en veilige werkom geving creëert voor goed gemotiveer- den. Je ziet het ook aan het verzuim. Door Arbo-investeringen en een nieuw accent op het verzuimbeleid is het verzuim in de afgelopen jaren gedaald." ARBO-SPREEKUUR Wie last heeft van gezondheidsklach ten, moet uiteraard naar zijn of haar huisarts. Wie last heeft van lichamelij ke klachten, die waarschijnlijk door het werk worden veroorzaakt, kan terecht op het zogenoemde Arbo- spreekuur. Dit spreekuur vindt niet op vaste tijden plaats. Wie naar het spreekuur wil, kan bellen voor een afspraak. De bedrijfsarts is degene die het spreekuur houdt. "Je kunt bij voorbeeld veel last hebben van hoofd pijn. Als je denkt dat het door de opstelling van je beeldscherm komt, sprake is van een alcoholprobleem... Zo zijn er veel meer voorbeelden. Als mensen ergens mee zitten, kunnen ze ons bellen. Elke medewerker van de Arbo-dienst heeft een geheimhou dingsverklaring getekend. De artsen hebben vanzelfsprekend hun medisch beroepsgeheim. Bovendien is er een privacy-reglement. Ieder kan er dus van verzekerd zijn dat alles zeer ver trouwelijk wordt behandeld." Het Arbo-spreekuur is dus anders dan het spreekuur, waarop ziek gemelde medewerkers moeten komen. Dat is het 'verzuimspreekuur' en dat geldt voormensen in de ziektewet. Hoewel, die naam bestaat niet meer. Het is nu vervangen door een meer 'wulpse' naam. Namelijk 'Wulbz', wat staat voor Wet Loondoorbetaling Bij Ziekte. Als u een afspraak wilt maken voor het Arbo-spreekuur, moet u dat er dus duidelijk bij vermelden wanneer u belt. De Arbo-dienst van Heineken Nederlands Beheer heeft drie locaties. Een in Zoeterwoude, een in Den Bosch en een in Bunnik. De Bunnikse dienst is er voor Vrumona. Onder de Zoeterwoudse loca tie vallen alle medewerkers, behalve die uit Bra bant en Limburg. Hun Arbo-dienstlocatie is in Den Bosch gevestigd. De telefoonnummers zijn: Zoeterwoude071-5456203 Den Bosch 073-6209622 Bunnik 030-6568309

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 17