VEEL MEER DAM EE Hl voldoen. Net zoals er voor de produc tievestigingen een ISO-norm is, zo is er ook een ISO-certificaat voor Arbo- diensten. "Na een periode van inten sief overleg met het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid kon in 1998 het groene licht worden gegeven voor de certificatie", vertelt het hoofd van de Arbo-dienst, Piet Bouws. Auditors van het externe bureau Lloyds, dat ook de audits bij Productie deed, voerden de onderzoeken uit. Zij zijn intensief beziggeweest op de drie locaties van de Arbo-dienst, in Zoeter- woude, Den Bosch en Bunnik. "Het was een bereklus", vertelt Piet Bouws. "De hele administratie, alle formulie ren, notulen en dergelijke, hebben ze doorgenomen om te zien of de Arbo- dienst op een kwalitatief goede manier werkt. Om te zien of alles goed is beschreven en of we doen wat er staat. Het was niet alleen een grote klus omdat je te maken hebt met drie ver schillende vestigingen, maar ook omdat je aan zeer veel wet telijke verplichtingen moet voldoen. We waren blij dat we onze inspanningen be loond zagen met een certi ficaat." OVERZICHTELIJKER Wat is het verschil met vroeger? "De discipli nes van Heineken werkten vroeger ver spreid over de hele organisatie. Nu zijn de verschillende diensten gebundeld tot één Arbo-dienst. Het voordeel is dat we meer overleg hebben en een vaste structuur kennen. We werken nu volgens vastgestelde en beschre ven kwaliteitssystemen. Alles is over zichtelijker geworden", vindt Bouws. "We houden ons ook met méér bezig dan alleen medische zaken. De Arbo- dienst telt 24 medewerkers. Dat zijn vier bedrijfsartsen, inclusief mijzelf als hoofd van de Arbo-dienst, een hogere veiligheidskundige, een arbeids- en organisatiekundige, een arbeidshygië- nist, drie bedrijfsverpleegkundigen, zes lekerapporteurs en per vestiging een secretaresse en soms een aparte doktersassistente. Met z'n allen hou den we ons niet alleen met gezond heid maar ook met veiligheid en wel zijn bezig." De arbeids- en organisatiekundige (die welzijnsrisico's in kaart brengt) en de arbeidshygiënist (die zich met fysieke werkomstandigheden als kli maat en licht bezighoudt) zijn niet in Heineken-dienst. Ze zijn ingehuurd van een externe Arbo-dienst. MEER TAKEN GEKREGEN Minstens vier keer per jaar zijn er ver gaderingen met de diverse Arboteams en de VGWM-commissie (van veilig heid, gezondheid, welzijn en milieu) van de Ondernemingsraden, de unit manager en het hoofd veiligheidskun dige. De Arboteams zijn door de Hei- neken-organisatie ingesteld om lokaal het Arbobeleid uit te voeren. Ze bestaan uit de unitmanager, het hoofd Achterste rij v.l.n.r. Dick Udink, Ronald Bullinga, Dirk Blom, Henk Pook, Ben Bakkes, Bep Verel, Diederik van der Burg, Jan Kwinkelenberg, Hans Hoogesteger, Hans Vos, Anko Groen, Ernst Harder wijk, Pyt Hellinga. Daarvóór: Toos van de Leemput, Piet Bouws, Marion van de Broek, Ans Schey, Francis Zirkzee, Petra van Sandijk, Paulien van Lierop en Bets Everts. Geheel vooraan: Wiet Holla Ik ga even naar de Medische Dienst" wordt in de wandelgangen nog wel gezegd. Toch klopt die benaming al lang niet meer. De naam van de afde ling wijzigde eerst in Bedrijfsgezond heidsdienst, kortweg BGD. En sinds kort in 'Arbo-dienst'. De reden ligt voor de hand. De Arbo-dienst houdt zich met meer zaken bezig dan alleen medische zaken. Hij adviseert en ondersteunt de onderneming bij het voeren van het Arbeidsomstandighe denbeleid. Bedrijven zijn wettelijk verplicht een Arbo-dienst te hebben. Daarom heeft Heineken enige jaren geleden een Arbo-dienst ingesteld om zich te laten ondersteunen bij het voeren van een arbeidsomstandighedenbeleid, dat stoelt op de onderdelen veiligheid, gezondheid en welzijn. Maar volgens de wet is het niet voldoende alleen een Arbo-dienst te hebben. Deze moet ook aan vastgestelde kwaliteitseisen Onlangs ging de voltalli ge Arbodienst van Heine ken Nederlands Beheer op stap. Het was voor het eerst dat zij dit deden. De reden was dan ook bij zonder: ze vierden het feit dat de Arbodienst sinds kort officieel ISO-gecerti- ficeerd is.

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 16