WINKELEN OP DE AU FIETSEN II "In het midden van de jaren tachtig stu deerde ik Chemical Engineering in Glas gow, Schotland. De laatste zomer voordat ik terug zou keren naar Nigeria, bracht ik een bezoek aan België. Daar raakte ik gefascineerd door de vele biersoorten en het brouwproces ervan. Toen wist ik dat daar mijn toekomst lag." Dit zegt Dele Ajayi ('voluit heet ik Oladele, maar de meesten noemen me gewoon Dele'). De 36-jarige Nigeriaan werkt sinds juni 1998 als consultant bij de Strategy Support Group van Heineken aan de Wetering schans. Toen Dele in 1989 terugkeerde naar Nigeria, wilde hij werken 'bij de beste en grootste brouwer van het land'. Hij kwam terecht bij Heine ken OpCo Nigerian Breweries in La gos, de woonplaats van Dele in het zuidwesten van het land. "Daar ben ik begonnen als brouwer. Ik draaide diensten zowel in de productie als in de technische hoek. Op een gegeven moment kreeg ik de gelegenheid om over te stappen naar de marketing afdeling waar ik eerst Marketingma nager werd en vervolgens New Pro duct Development Manager. In totaal heb ik drie jaar op de marketingafde ling gewerkt. Daarna ben ik uitgezon den en zo ben ik hier terechtgeko men." Als consultant houdt Dele zich bezig met het beantwoorden van vraagstukken op het gebied van pro jecten en marketing. Op dit moment werkt hij aan een commercial bench marking project. Daarbij houdt hij zich bezig met de vraag hoe commer ciële activiteiten zo kunnen worden ontwikkeld dat ze nog effectiever worden. "Ik houd van reizen", vertelt Dele. "Ook voor mijn werk ga ik regelmatig op reis. Het leuke is dat ik in landen kom waar ik nog nooit ben geweest, zoals bijvoorbeeld Portugal, Porto Rico en de Bahama's. Je leert ook meer over bier in het algemeen. Hier in Amsterdam blijf ik in principe vier jaar. Daarna zal ik weer ergens anders naar toe worden uitgezonden. Waar heen weet ik niet: daar waar ze mij het beste kunnen inzetten." WONEN IN HOTELS Omdat hij zijn opleiding voor het grootste deel in Schotland voltooide, is buiten Nigeria wonen niet nieuw voor Dele. Toch waren de eerste vijl weken in Nederland best moeilijk. "Mijn vrouw, ikzelf en ons zoontje van vijf maanden hebben de eerste weken in hotels gewoond. Met een kleine baby is dat niet makkelijk. Dele Ajayi

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 4