EKEN AMbIt VRUMONA laliteitsbier I AIWISTEL: artivit&it&jaL IRU M O N A 50 JAAR VRUMONA van de bevolking. Tegenwoordig is dat zo'n tachtig liter per hoofd van de bevolking. Het aantal mensen in Nederland is natuurlijk ook toege nomen, zodat de totale frisdranken- markt flink is gegroeid. Vrumona groeide mee. Net als de concurrenten. Tegenover de honderden handelaren die vroeger limonade en vruchten sappen afvulden, staat nu een handvol belangrijke spelers op de frisdranken- markt. We noemden al de nummers 1 en 2, Coca-Cola en Vrumona, de twee grote fabrikanten van A-merken in Nederland. Dan zijn er het buiten- VRUCHTENDRANKEN landse Spa en drie grote fabrikanten van B-merken en private-labels: Bavaria, Hero en Raak. Verder zijn er drie bedrijven die productiecapaciteit verkopen (waarbij fabrikanten zoals Vrumona hun producten kunnen laten afvullen): Menken in Bodegra ven, de DIS in Sittard en Winters in Maarheeze. "Je ziet ook dat de consu ment tegenwoordig méér en geva rieerder drankjes wil drinken en op meer plaatsen dan ooit. Niet alleen in de horeca en thuis, maar ook op het werk en in de buitenlucht. Daarvoor gebruiken we de term 'grazen'. Con sumenten willen de hele dag door kleine hapjes eten en drankjes drin ken. De frisdrankenfabrikanten zijn er nu dan ook op gericht hun producten en verpakkingen overal verkrijgbaar te laten zijn. Bijvoorbeeld via automa ten." Vrumona heeft daarvoor sinds een aantal jaren het eigen bedrijf, Hakado BV, dat automaten in onder meer bedrijven en instellingen plaatst. Niet alleen meer voor frisdranken, maar ook voor snoep en hartige hap jes en in de toekomst waarschijnlijk ook voor warme dranken. SMAAK VERSCHILT 'Ieder zijn smaak' luidt een gezegde. In de frisdrankenwereld gaat dat zeker op. Er wordt alles aan gedaan om de consument dat te geven wat hij of zij wil. De missie van Vrumona luidt dan ook: "de consument voor ieder moment een keuze bieden in kwalita tief hoogwaardige merken dranken." "Dat is onze bestaansreden", bena drukt de Algemeen Directeur van Vrumona. "Als doelstelling is gefor muleerd dat we onze buiksmaken zoveel mogelijk op niveau moeten houden en dat een groeiende winst gevendheid gerealiseerd moet wor den, met name door bestaande en nieuwe specialties. Ons beleg. We hebben de organisatie daarop inge richt en zelfs uitgebreid om dat te kunnen bereiken." Marketing werd bijvoorbeeld uitgebreid. Projectteams en hitteams deden hun intrede in de Vrumona-organisatie. Hitteams moe ten innovaties van Vrumona succes vol neerzetten in de markt, op die punten die het meest geschikt zijn voor het product. Het afgelopen jaar hebben we regelmatig in Vers van 't Vat geschreven over introducties van nieuwe producten. Sisi Action bijvoorbeeld. En de Royal Club Sprinklerz (Zeuz, Zest en Fizz). En de laatste in de rij: Xi Strength, Relax, Freshness en Tempta tion. Vrumona speelt daarmee in op nieuwe trends en marktontwik kelingen. Maar ook de ont wikkeling van de nieuwe 20 cl flesjes voor de horeca en een nieuwe krat begin 1998 hoorde bij de innovaties. Want 'innovaties' slaan op alle vernieuwingen, dus ook van verpakkingen. Toch zijn er smaken die populair zijn bij een groot publiek. Vroeger was lemon lime de grootste smaak. 'Le mon lime' is eigenlijk de oersmaak van de limonades, gebaseerd op water met limoen. Nu is het lemon lime-seg- ment (met 7-Up als grootste) nog maar derde in de top 3 van grote sma ken met zo'n tien procent. De sinas- smaak staat op de tweede plaats in die grote smaken-top 3. En de eerste plaats gaat naar het colasegment. In Nederland bedraagt dit segment circa 50%. Dit zou nog verder kunnen groeien, want in de Verenigde Staten is het colasegment veruit favoriet met 80%. Cola kent ook vele varianten. De meest succesvolle is de calorie arme versie, de light-cola. Daarnaast is Pepsi Max een groot succes. De tradi tionele smaken als cassis, tonic en bit ter lemon zijn kleiner dan lemon lime. HOE GROTER. HOE MOOIER Ook op het gebied van verpakkingen zijn er veranderingen. "Nederland is van oudsher een land van retourver pakkingen. De ontwikkeling is om te gaan 'upsizen', verpakkingen groter te maken. Dat gebeurt vooral onder invloed van de colamerken. Zij zijn van mening dat hoe groter de verpak king is, hoe meer er gedronken wordt. Er zullen ook meer eenmalige verpak kingen komen." In het Verpakkings convenant 2, dat tussen overheid en industrie is gesloten, is vastgelegd dat SV> \\V 1 nsv\v i

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 5