EKEN AIMS I tl /aliteitsbier AMfiTFI artiwitoiton ff ft Telraam Jason Chan, KPMG Singapore Eric Daanen (I) en Kai Hang Ho (r) van KPMG Amstelveen in "the Heineken Village" in Bangkok nig aan het probleem wordt gedaan, heeft overigens ook met de instabiele situatie van het land te maken. Een voorbeeld: hier in Nederland zijn we bang dat het telefoonverkeer en de elektriciteit op 1 januari 2000 uitval len. Dat moet koste wat het kost wor den voorkomen. Als het daar gebeurt, zal bijna niemand aan het millen niumprobleem denken. Waarom? Omdat het licht en de telefoon wel vaker uitvallen." De prioriteiten in aanpak kunnen per 17 //Wit land verschillen. Kai Hang hierover: "In Singapore is het altijd erg warm. Daarom is de zorg voor een goede en blijvende werking van de aircondi tioning prioriteit nummer 1. Als die kapot gaat, doen computers het niet meer en kunnen medewerkers door de warmte niet meer werken. In Hongarije daarentegen is het met de eeuwwisseling erg koud. Daar is het juist noodzaak dat de verwarming het blijft doen, anders bevriest bijvoor beeld het bier in de helderbiertanks en kun je de tanks en het bier weggooi en." "Uiteraard ben je bij dit alles ook afhankelijk van je toeleveranciers. Denk maar aan de levering van elek triciteit en water. Dus ook dat gedeelte hebben we getest. Hetzelfde geldt voor de afnemers. Loopt dat traject met ingang van 2000 goed? Ook daarbij kom je cultuurverschillen tegen. Zo halen mensen in Cambodja en Papoea Nieuw Guinea nog regelmatig bier op bij de brouwerij met paard en wagen, dat bij de brouwerij cash wordt betaald. Die afnemers zullen zeker geen problemen met de eeuwwisse ling hebben. In andere landen ben je onder meer afhankelijk van de ban ken en de lokale infrastructuur." TESTEN Bij de tests speelde ook het testen van de millenniumbestendigheid een gro te rol. Kai Hang Ho hierover: "Het tes ten is in feite de sleutel tot het succes in de aanpak van het millenniumpro bleem. Ook wat betreft de verschillen de data waarop een en ander mis kan gaan. Bekend is uiteraard de overgang naar de nieuwe eeuw. Maar ook data als 29 februari 2000 of 9 september 1999 kunnen problemen opleveren. Of andere, onbekende data. Zo speelde in een werkmaatschappij de overgang naar 1 januari 2000 geen rol, maar ging het geteste onderdeel op 2 januari 2000 alsnog plat. Bovendien bleek uit de testen dat oude systemen vaak wel millenniumbestendig waren, terwijl pas geïnstalleerde systemen de nodige problemen gaven." SPELFOUT Voor de tests moest veel en ver wor den gereisd. Dat reizen verliep niet altijd vlekkeloos en zonder risico. "Een van mijn collega's had het gevoel dat een taxirit in China gevaarlijker is dan bergbeklimmen", vertelt Kai Hang Ho lachend. "Wat mijzelf betreft heb ik in Cambodja het een en ander meegemaakt. Daar zouden we van het vliegveld, ter grootte van een hoc keyveld, worden opgehaald door een chauffeur van de brouwerij. De brou werij stond daarop, omdat het voor een westerling niet veilig is zelfstandig in het land te reizen. Maar toen we aankwamen, zagen we in eerste instantie helemaal niemand van de brouwerij staan. Uiteindelijk konden we met de personeelsmanager, die toevallig zijn vrouw en kinderen naar het vliegveld bracht, meerijden. Op de brouwerij zelf bleek dat de chauffeur van de projectmanager ons had moe ten ophalen. Hij had zelfs een bordje meegekregen met daarop de naam 'Ho'. Maar een Australiër die Jo heette en ook op het vliegveld wachtte, dacht met een spelfout te maken te hebben en maakte blij verrast gebruik van dit vervoer. Pas toen de chauffeur per walkietalkie met zijn baas belde, werd de vergissing opgemerkt omdat er in plaats van twee maar één passagier was opgehaald." msvw i -v y-':,. --- Schiltigheim Dat er in elk land verschillend met het millenni umprobleem wordt omgegaan, blijkt wel uit het 'cadeautje' dat een van de auditors van KPMG uit China mee naar huis nam: een telraam met een 'millenniumbestendig' certificaat. Handig voor als de computer uitvalt...

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 17