IS SLEUTEL PMG kreeg als onafhankelijk bureau de opdracht na te gaan of alle buitenlandse werkmaatschappijen op dezelfde manier omgaan met het millenniumprobleem. Daarvoor voer de het een aantal tests uit bij al onze brouwerijen in het buitenland. Kai Hang Ho, met standplaats Amstelveen, is in dat kader onder meer in Honga rije, Zwitserland, Frankrijk, Singapore en Cambodja geweest. Telkens met een lokale collega, die de plaatselijke taal machtig is. "Over het algemeen konden we redelijk met Engels terecht, maar met name in landen als Frankrijk, Thailand en Vietnam en Cambodja is het toch handig de plaat selijke taal machtig te zijn. Dat voor komt veel misverstanden." 5654 ANTWOORDEN Aan elk bezoek ging een fax vooraf. "Daarop gaven we nog eens de reden van ons bezoek aan, stelden we een aantal vragen en vroegen we om de nodige millenniumdocumentatie. Ook maakten we van tevoren al een aantal afspraken met sleutelfiguren in de brouwerijen, onder wie de general manager, de financial manager en andere betrokkenen bij het millenni umproject. Daarna vertrokken we voor een bezoek aan de brouwerij. Afhankelijk van de grootte van de werkmaatschappij en de hoeveelheid documentatie verbleven we meestal twee dagen tot een week op één loca tie, waarna we een rapport schreven." De hoeveelheid documentatie ver schilde van land tot land. Singapore spande daarbij de kroon. "Daar kregen we bij aankomst een kamer met com puter ter beschikking met op het bureau de gevraagde documentatie, netjes genummerd van 1 tot 5654, als antwoord op onze 5654 per fax gestel de vragen", vertelt Kai Hang Ho lachend. "Overigens zijn we overal prima ontvangen en hebben we ons werk goed kunnen doen. Het was bovendien leuk als auditor al die ver schillende brouwerijen te zien en de plaatselijke sfeer te proeven." STICKERACTIE Kai Hang vervolgt: "We hadden uiter aard met cultuur- en daardoor in terpretatieverschillen te maken. Zo wordt er in het algemeen in Singapore op een heel andere manier met het millenniumprobleem omgegaan dan in Cambodja. Singapore heeft als financieel centrum een bijzondere financiële status in Azië en heeft een hoge automatiseringsgraad. Daarbij hoort ook de informatietechnologie. De regering daar doet er dan ook alles aan om te voorkomen dat er een millenniumprobleem ontstaat. Want houdt de IT ermee op, dan staat heel Singapore stil. De kranten berichten dagelijks over het 2000-probleem. Ook is er een speciale stickeractie voor bedrijven die zeggen het millennium probleem onder controle te hebben. En alle beursgenoteerde bedrijven moeten verplicht een verklaring afge ven over de status van hun eigen mil lenniumproject. Asia Pacific Brewe ries (voor 42,5% eigendom van Hei- neken) dat onder meer Heineken, Tiger en Anchor bier maakt, is even eens in een vroeg stadium aan het project begonnen", aldus Kai Hang. Ook onze vestigingen in Cambodja zijn vroegtijdig met het millennium project gestart. "Maar in tegenstelling tot Singapore wordt er in dat land van overheidszijde weinig aan het pro bleem gedaan", vertelt Kai Hang. "De brouwerij is daarom niet alleen de eer ste, maar voorlopig ook de enige in dat land die met 2000 bezig is. Dat er wei- Marseilte Hoe gaan ze bij Komarom in Hongarije met het millenniumprobleem om en wat doen ze er in Singapore aan? Dat onderzochten drs. Kai Hang Ho van KPMG EDP Auditors N.V. en zijn collega's de afgelopen maanden in opdracht van Heineken N.V. Kai Hang Ho reisde daar voor naar verschillende van onze werkmaat schappijen in de wereld. Vers van 't Vat vroeg hem naar zijn ervaringen.

Vers van 't Vat | 1999 | | pagina 16