daar het Biermagazijn I en 'het Kas teel' (de kantoren) in gebruik werden genomen. LABS GECERTIFICEERD Sterlab, een stichting die de kwaliteit van laboratoria onderzoekt en beoor deelt, 'accrediteerde' twee HTS labo ratoria. Corporate Quality Control Laboratory en Corporate Sensory Evaluation (het smaaktestpanel) van Research Development Process Product Ana lysis kregen de erkenning en bijbeho rende certificaten in februari van dit jaar. Sensory Evaluation is het eerste sensorisch laboratorium in de bierwe reld met een dergelijk kwaliteitscerti ficaat. Begin 1998 is gestart met de verbouwing van de laboratoria bin nen R&D. De oude laboratoria volde den niet meer aan de veiligheidsnor men van deze tijd. Daarnaast was het laboratoriuminterieur niet meer func tioneel. Op de foto is het reeds ver bouwde AS (Atomic Spectrometry) INZETBAARHEID Inzetbaarheid van medewerkers, met een mooi woord 'employability' genoemd, was een hot item hel afge lopen jaar. De in 1997 begonnen tests om een sterkte/zwakte-analyse te maken van tweeduizend medewer kers, liepen de eerste helft van 1998 nog door. Een groot deel werd voor de zomer afgerond. Met de drie onderne mingsraden zijn oplossingsrichtingen gezocht voor die medewerkers dieop basis van de tests niet meer opleidbaar en niet meer inzetbaar zouden blijken te zijn. Nadat alle testresultaten be kend waren, bleek het om driehon derd niet meer opleidbare/inzetbare medewerkers te gaan. Voor 180 van hen is intern een oplossing gevonden door werk, dat voorheen door exter ne bedrijven werd gedaan, nu door eigen personeel te laten doen. Onge veer honderd konden, of kunnen dat nog voor het jaar 2002, in verband met hun leeftijd gebruikmaken van een sociale regeling of de pensione laboratorium zichtbaar, dat onderdeel is van het Corporate Quality Control Laboratory. Mede door een nieuwe indeling is het nu een fraai ogende ruimte, waarbij voldaan wordt aan zowel de veiligheids- als (STERLAB) kwaliteitsnormen. 2000 Het is nog niet zover, maar het komt al snel dichterbij: de invoering van de euro én ook het jaar 2000 nadert met rasse schreden Beide hebben zo hun eigen voorbereidingen nodig. Daarom zijn er afgelopen jaar tal van werk- en projectgroepen binnen Heineken be zig met voorbereidingen. In Vers van 't Vat doen wij daar regelmatig verslag van. Heineken Brouwerijen Noord- Holland vierde onlangs alvast 'Nieuw jaarsdag 2000' om de proef op de som te nemen of alle apparatuur bij deze horeca-unit wel millennium-besten dig is. ringsregeling. Van de overigen is de helft bij andere werkgevers buiten Heineken gedetacheerd. Een aantal heeft aangegeven liever van een vrij willige vertrek-regeling gebruik te maken. Voor de wel opleidbare en inzetbare medewerkers zijn ontwikkel- en opleidingstrajecten gestart. Termen als 'POP's' en 'TOP's' deden hun intre de. Ze staan voor 'persoonlijk ontwik kelingsplan' en 'teamontwikkelings plan'. Om invulling te geven aan het loop baanbeleid voor CAO-medewerkers is het jaarlijks voeren van ontwikkel- gesprekken met CAO'ers geïntrodu ceerd. Voor CAVO'ers is in juni het Learning Center CAVO gestart voor leidinggevenden en specialisten bij de productie-units van Zoeterwoude, Den Bosch en DCS om de ontwikke lingsbehoefte in kaart te brengen. En dan was er nog MOTOR: een manage mentopleiding voor leidinggevenden aan teams binnen Heineken Neder land. Het bijzondere van deze oplei ding was dat de teamleiders zelf heb ben aangegeven wat ze wilden leren. ORB A Driejaar nadat Heineken en de vakor ganisaties voor de CAO van 1995 de eerste afspraken hadden gemaakt over het nieuwe functiewaarderings systeem ORBA, was het eindelijk zover. Op 28 oktober 1998 sloten bei de partijen een akkoord over de invoering hiervan. Reden voor het lange oponthoud waren alle verande ringen die in de organisatie van Hei neken Nederland optraden door het veranderingsproces Mensen Maken Heineken. In het nieuwe akkoord is opgenomen dat gekozen is voor een structurerend onderzoek. De afge sproken fijnstructuur en daarop geba seerde functieprofielen, dus hoe func ties er in de toekomst uit gaan zien, vormen voortaan de basis voor func tiewaardering. Meer en de laatste informatie over ORBA is te lezen in het BrowseHUIS. EINDE JAARSBIER Om op het nieuwe jaar te kunnen toosten, brengt Heineken ook dit jaar een 'eindejaarsbier' op de markt. Dit zware, donkergekleurde bier wordt ieder jaar speciaal gebrouwen voor de feestdagen. Dit jaar komt "1999" uit, zodat het het laatste bier is in deze tra ditie waarvan de naam begint met de cijfers 19. De volgende zal immers "2000" heten. Amstel kwam dit jaar ook met een bij zonder bier. Het is in het jaar 2000 hel best op smaak. Amstel De Belofte moet zich namelijk nog verder ont wikkelen door navergisting in de fles. Wie het geduld kan opbrengen dit speciaalbier tot 2000 koel en donker te bewaren, heeft een stevig bier met een warme rode kleur, dat past bij een speciaal moment. Stier 20/4 - 21/5 Veel Stieren die in het kantoor werken, voelen zich dit jaar aangetrokken tot een functie binnen Productie. Met name de bliklijn is in zwang. Andersom ambië ren steeds meer Stieren die werkzaam zijn binnen Productie, plotseling een kantoorbaan. Werkzaamheden op directieniveau blijken veelal de voorkeur te genie ten. Ugebruikt in 1999 steeds vaker de lift, en waar om bent u bij het koffiezetapparaat zo'n graag geziene gast?

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 7