LEUREIMSPEL Al\l HET LICHT LAS-IM-LOOD: werkkamer. Zijn werkblad staat stevig op twee gele houten Heineken-kratjes van respectabele ouderdom. 'Heine- ken's bier, het meest getapt', staat erop. Het werkblad zelf is duidelijk vaak gebruikt. Voor vrienden en ken nissen herstelt Gerard glas-in-lood- panelen en daarnaast ontwerpt en maakt hij zelf ramen en sierornamen- ten. "Op de computer teken ik hoe ik het wil hebben en ik voer het uit met een papieren patroon." schilderd: beschilderd en daarna gebakken, zodat de afbeelding onuitwisbaar op het glas staat. KBIABBELTABIC Gerard geeft geroutineerd een demonstratie van zijn kunnen. Daarbij vliegen de vaktermen over tafel. Wat te denken van een knab beltang, een vouwbeentje, een loodtrekker, wetsteentjes en sol- deerwater? Zelfs hoefnagels komen eraan te pas. Hij laat zien hoe je stukken glas met een glassnijder inkerft en vervolgens keurig langs de lijn afbreekt. Het glas wordt in loodprofielen gezet die een H- of U- vorm hebben. Alle 'kruispunten' in het lood soldeen hij met tin.Voor kleine stukjes glas is er zogenaamd kantlood. Om te zorgen dat alles stevig draalglas, opgelegd glas, effen, gestreept, gewolkt, craquelé, met luchtbellen erin... Je bereikt er de prachtigste effecten mee. Geen twee stukken glas zijn gelijk, en altijd blijft Gerard op zoek naar nieuw materiaal. Van collega's en vrienden krijgt hij soms enveloppen en doosjes met glas. Elke scherf vindt een plaats tussen kleurgenoten. Een enkele keer tikt Gerard een kapot glas-in-lood-raam op de kop, "Maar dat geluk heb ik zel den, want glas-in-lood is roofgoed." Hij zette zelfs een bericht op het Brow- seHUIS (intranet) om te vragen wie er nog glas-in-lood heeft voor zijn hob by. "Daarop kreeg ik weinig reactie, maar misschien zijn er lezers van Vers van 't Vat die nu denken: 'hé, er ligt nog wel iets bij mij op zolder...' Wie weet. Het is breekbaar en sterk tege lijk, je kijkt er dwars doorheen en DCS-er Gerard van Eeten maakt er - in combinatie met lood - de mooiste dingen van: glas. Acht jaar geleden nam Gerard, werkzaam bij de afdeling DCS Binnenland in Den Bosch, de uitdaging aan een glas-in- lood-raam te herstellen. De techniek leerde hij zichzelf aan en het werk beviel zó goed, dat het één van zijn grootste liefhebberijen werd. Gerard is een rashobbyist: "Ik heb twee linker en twee rechterhanden, en ik gebruik zeallevier!" Het licht speelt een spel met de prach tig gekleurde panelen in Gerards ROMEINEN De DCS-medewerker - die in 1999 alweer 25 jaar in dienst is - laat boe ken met foto's van diverse soorten glas-in-lood zien. Glas - dat bestaat uit soda, kiezelaarde en kalk - werd ver voor onze jaartelling uitgevonden door de Egyptenaren. Zij maakten er vooral sieraden van. De Romeinen - slimme types - kwamen op het cre atieve idee om stukken glas voor ope ningen in muren te zetten, en vonden aldus het raam uit. Het eerste glas-in- lood maakten de Fransen, met name voor kerkelijke doeleinden. In de kathedraal van Augsburg, Duitsland, is het oudste glas-in-loodraam te zien. Het dateert uit de 11e eeuw. Het glas in kerkramen is vaak gebrand- blijft zitten en waterdicht is, komt er vloeibare stopverf onder de loodran- den, waarna deze netjes worden dichtgevouwen. Met krijt en een bor stel haalt hij vet en vuil van het werk stuk en soms zorgt hij met kachelpoets dat het lood er mooi oud uitziet. LUCHTBELLEN In de studio, zoals Gerard voor de grap zijn hobbykamer noemt, liggen dui zenden stukken glas in alle mogelijke kleurschakeringen op verwerking te wachten. Hij heeft ze keurig op tint gesorteerd in sigarenkisten en kratjes. Het is duidelijk dat Gerard niet snel iets weggooit, hij ziet in elk stukje glas wel iets moois. Enthousiast vertelt hij over de vele soorten die er zijn: kathe- Steenbok 22/12 - 20/1 Mercurius strooit in 1999 met vriendelijkheid, wat uw relaties in de privé-sfeer ten goede komt. Probeer wat minder wispelturig te zijn tijdens de lunch of koop eens wat vaker een flesje drank bij het PUM. Nodig uw collega 's uit. Steenbokken die jarig zijn vóór 4 januari krijgen een druk jaar. U rent van hot naar her en lijkt voortdurend wat te doen te hebben als u aan het werk bent.

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 24