Euro-inti hoofdbrekende klus Terwijl men in de hele wereld druk COD ZIJ MET ONS De euromunten en eurobiljetten zijn in alle EMU-landen bruikbaar. Dus als u op vakantie gaat naar Frankrijk, kunt u betalen met euro's die uit Nederland afkomstig zijn. leder land mag 1/5 deel van een zijde van het eurobiljet zelf invul len. Van de euromunten is één zijde voor alle landen gelijk, de andere zijde wordt voorzien van een nationaal symbool. De 'Nederlandse' euromunt zal in ieder geval voorzien worden van het vertrouwde 'God zij met ons'. bezig is met de voorbereidingen voor het volgende millennium, staat Europa nog een andere uitdaging te wachten: de invoering van de gezamenlijke Europese munt, de euro. Met de invoering van de euro is de voltooiing van de Europese Monetaire Unie (EMU) een feit. Dit betekent dat de elf deelnemende landen vanaf dat moment volledig met elkaar samenwerken op zowel economisch als financieel gebied. Voordat het echter zover is, moet er nog veel werk verricht wor den. De werkelijke overgang van de gulden naar de euro heeft al heel wat hoofdbrekens gekost, maar ook de overgang van de gulden naar de euro 'tussen de oren' zal tijd nodig hebben. Mensen zullen moeten leren denken in euro's en niet meer in guldens. Dat zal even schrikken zijn, ineens bemerken datje salaris op het bankafschrift gehalveerd lijkt: blijkt dat het niet om guldens gaat, maar om euro's en die zijn ongeveer het dubbele waard. loeten we nu Imet zijn allen in één nacht overstappen op de nieuwe munteen heid, of kunnen we er langer over doen? De regering is er bij het ter per se gaan van deze Vers van't Vat nog niet uit. Winkeliers maken zich er sterk voor de overgang in één dag te voltooien omdat ze denken dat het een onmogelijke taak is gedurende enkele weken twee muntstelsels in stand te houden. Andere instellingen, zoals het Nationaal Forum voor de introductie van de euro, denken weer dat juist een overgang binnen één dag (de zogenoemde 'Big bang') een onhaalbare zaak is en pleiten voor een overgangsperiode van twee tot vier weken. KLANT IS KONING Binnen Heineken Nederland geldt dat de klant koning is. "Heineken is een klantgericht bedrijf en dat betekent dat wij de communicatie met de klan ten regelen op de manier die zij wen- MOEITE MET HOOFDREKENEN Nederland krijgt de (euro)cent terug, maar het kwartje en de rijksdaalder zullen verdwijnen. De opdeling van de munt in een kwartenreeks (een kwartje, een rijksdaalder, 25 gulden en 250 gul den) is een typisch Nederlandse gewoon te en een handig ezelsbruggetje bij het oplossen van rekensommen. Met het verdwijnen van het kwartje en de rijks daalder zal dus ook het hoofdrekenen enige omschakeling nodig hebben! sen", zegt Martin Koelewijn, Hoofd Planning Con trol van Heineken Nederland. "De klanten verschil len onderling van mening. Een aan tal van hen wil een factuur bijvoor beeld in guldens ontvangen, een aantal zal dat in euro's willen. Dat zal vooralsnog handmatig opgelost moeten worden, want onze programma's herkennen het onderscheid tussen guldens en euro's niet." Vanaf 1 januari 2002 zal Heineken officieel de euro als geld- eenheid gaan hanteren. Na die datum kunnen klanten alleen nog facturen met bedragen in euro's ontvangen. Waarom is het nu zo belangrijk dat mensen zich goed realiseren dat we straks niet meer met guldens maar met euro's te maken hebben? Geld blijft immers geld. "Het gevaar schuilt hem in het feit dat de gulden, net als de Duitse mark, te veel op de waarde van de euro lijkt. Mensen raken hier door hun referentiekader kwijt en zo kunnen snel financiële vergissingen ontstaan", zegt financieel directeur Mare Koster, voorzitter van de Euro Stuurgroep van Heineken Nederland. Hierdoor kunnen denkfouten worden gemaakt, net zoals Nederlandse toeris ten in Engeland een pond uitgeven zoals ze een gulden zouden uitgeven, terwijl de Britse pond wel ruim drie keer zoveel waard is. "Het is belangrijk dat mensen in euro's gaan denken", vervolgt Koster. "Brieven, Excell worksheets en in andere documenten, overal waar aan geld wordt gerefe reerd, moet men heel duidelijk aange ven of het over guldens of over euro's gaat. Anders kunnen er vergissingen CHIPPEN Om de banken tijdens de overgang van de gulden naar de euro een handje te helpen, zou het publiek tot de definitieve invoering zoveel mogelijk gebruik kunnen maken van plastic geld. (creditcard, pinpas, chipcard enz.). Met één druk op de knop heeft de bank het plastic geld omgezet in euro's. Wie geen munten en biljetten gebruikt maar plas tic geld, heeft bovendien ook geen problemen met omwisselen.

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 14