u ductie bereidt sltgh voor op 2000 artikelen 'Hoe klaar is Heineken voor het jaar 2000?', deze keer aandacht voor de activiteiten bij de groep Productie. Een gesprek met Consultant Automatisering Specialist Jaar 2000 ing. Arjen de Niet. Aan de wand van zijn kamer han gen diverse kopieën van artike len, strips of cartoons over een en het zelfde onderwerp: de millenniumpro- blematiek. Het is duidelijk dat 'het probleem' in deze kamer leeft. Arjen de Niet is er dan ook al anderhalf jaar mee bezig. "Nadat in mei 1997 alle general managers van Heineken een brief hadden gekregen over dit onder werp, heeft productie-technisch hoofd Wim Janszen ons gevraagd wat wij doen aan de 2000-problemen in Productie", gaat De Niet terug naar het begin. 'Ons' is in dit geval Production automation electrical engineering van Heineken Technical Services. Een af-deling die wereldwijd diensten ver leent aan alle Heineken brouwerijen en aanverwante bedrijven als Vrumo- na. Een vertegenwoordiging van de Nederlandse brouwerijvestigingen van Brand, De Ridder en Vrumona, ging in september 1997 aan de slag. Eerst werd een inventarisatie gemaakt van alle apparaten waarin een chip of een datum zou kunnen zitten. Bij Pro ductie heeft men voor het grootste deel te maken met 'Embedded soft ware'. Software die als het ware ver stopt is in een apparaat, bijvoorbeeld een chip. Uitgebreide inventarisatie leverde een lange lijst op. Om een idee te geven: in de Nederlandse brouwe rijen zijn een kleine zeshonderd ver schillende chips ontdekt. De Technische Diensten van de brou werijen ontwierpen een test om de diverse apparaten te testen. Waren er problemen, of ging het om een appa raat of machine met een groot afbreuk risico, dan vond de test in samenwer king met de leverancier plaats. Het onderzoek van deze groep heeft als leidraad gediend voor een wereld wijd onderzoek. "Vanuit Production Policy and Control heeft een werk groep alle brouwerijen internationaal ondersteund. De inventarisatie en het onderzoek moesten de brouwerijen zelf doen. Dat was hun eigen verant woordelijkheid", benadrukt De Niet. "Maar de lijsten die we binnenkregen, hebben we wel bekeken om te zien of er niet wellicht apparatuur over het hoofd was gezien." UITGEBREIDE TESTS Tests leerden al snel dat allerlei appa raten als thermostaten, temperatuur meters, flowmeters en andere 'slimme doosjes' geen problemen zouden opleveren. De problemen zijn meer te verwachten in de 'grote' systemen. "Den Bosch en Zoeterwoude heb ben grote procesinformatiesystemen. Nadat een brouwsel is gemaakt, wor den de gegevens over dat brouwsel naar het volgende systeem gestuurd. Omdat die systemen een datum bevatten (brouwsel 1 is op die en die datum gemaakt) kan er tussen de sys temen onderling een communicatie stoornis optreden. Het ene systeem begrijpt dan niet helemaal waar het andere systeem het over heeft. Dat moeten we goed testen. Een project team is nu bijvoorbeeld bezig te onderzoeken of de nieuwe software van het in Zoeterwoude gebruikte

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 10