s s >Q Cl t ci SJ IB Cl IB 01 IB Cl h y V Q t-)hri^y Vervelen? Dat woord is onvindbaar in hel woordenboek van Eugène van Geffen (39). "Ik kom juist altijd tijd tekort", lacht hij. Eugène, al jaren brandweerman in werk én vrije tijd, is momenteel plaatsvervan gend commandant van de brandweer van de Heineken brouwerij te 's-Hertogenbosch. Vol vuur vertelt hij over zijn job, maar minstens zo enthousiast is hij over één van zijn hobby's: het werken met polyester. Iet mooie van polyester is, dat het licht, waterdicht en bovendien oersterk is. De mogelijkheden zijn ein deloos. Ik verwerk het in 'matten' - zeg maar grote platen. Die vouw ik om een zelfgemaakte mal heen, daar komt een soort hars overheen en zie daar." BIERSLANG WORDT BLUSSLANG Wat z'n ogen zien, maken z'n handen: die uitdrukking is op Eugène - die sinds 1978 bij Heineken in dienst is - helemaal van toepassing. Ook zijn brouwerijcollega's merkten dat onlangs. Toen er polyester opslagtanks bij de machinekamer werden vervan gen, kreeg Eugène direct het idee om een van die tanks om te toveren tot een gigantische brandblusser. Een soort reclameobject. "Ik zie op zo'n moment het eindresultaat helemaal voor me", vertelt hij. "Die tank had precies de juiste vorm. Ik kreeg hem mee, heb de kranen en afsluiters eraf gesloopt en heb hem daarna helemaal geschuurd, geplamuurd en in de grondlak gezet. Vervolgens spoot ik er in verschillende lagen de kleuren op: zilveren, rode en blanke lak. Een vriend van me maakte het spuitpistool en de slang is - natuurlijk - een oude bierslang!" INSTRUCTEUR EN EXAMINATOR De metershoge brandblusser figureer de al op diverse open dagen van bedrijven en brandweerkorpsen in de omgeving. Nu staat het gevaarte in Boxtel, voor de verbouwde boerderij waar Eugène met zijn gezin woont. Hij is namelijk niet alleen medewer ker van de Heineken-brandweer, maar ook instructeur van de regionale brandweer en examinator van het Nederlands Bureau voor Brandweer examens. In de schaarse vrije tijd die nog over is, geeft hij brandveiligheids adviezen aan bedrijven en keurt en verkoopt hij brandblussers. Dat kan Eugène met de reuzenbrandblusser en een van zijn Canadese kano 's niemand ontgaan dankzij de blusser voor zijn huis. BUSJE MET HEINEKEN-TAP Eugènes polyesterhobby begon ooit met het verfraaien van auto's. In twee dikke fotoboeken staan de indruk wekkendste resultaten bij elkaar. "Ik kocht voor een paar honderd gulden een oude auto - vaak meer een wrak - en die knapte ik op. Ik maakte er poly ester accessoires bij en spoot het geheel in de juiste kleur. De eerste auto die zo'n gedaanteverwisseling onderging, was een busje. Ik betim merde dat van binnen met hout, maakte er een tapinstallatie in (met Heineken bier, jaja) en trok er half Europa mee door. Later kreeg ik de kans om een reis naar de VS te maken. Daar fotografeerde ik met een vriend de mooist versierde auto's, om nog meer ideeën op te doen. Er waren ook wagens van filmsterren bij, zoals deze limousine, die zelfs voorzien is van een badkuip." Of Eugène ooit zijn eigen automobiel nog eens van een whirlpool voorziet is twijfelachtig, maar zeker is dat hij met zijn gemoto riseerde creaties al heel wat prijzen won. CANADESE KANO'S En bij auto's bleef het niet. De lokale kanovereniging, die Eugènes talenten op polyestergebied kende, vroeg of hij een Canadese kano van dit materiaal wilde maken. Eugène had dit nog nooit gedaan, maar dat was geen pro bleem, want zijn motto is dat je altijd meer kunt dan je denkt. Hij fabriceer de twee kano's die er zo mooi uitza gen, dat de brandweerman uiteinde lijk op verzoek twintig Canadese kano's voor de vereniging maakte. Als kroon op het werk construeerde hij voor een onderzoeksproject boven dien een kano met zonnecollectoren. "Dat zijn leuke dingen om te doen", is het nuchtere commentaar van Eugè ne. Er is overigens weinig waarvoor de creatieveling niet te porren is. Met car naval bijvoorbeeld wint de groep waarvan hij deel uitmaakt elk jaar een prijs. En moet Sinterklaas - die altijd met de trein in Boxtel aankwam - voortaan per zeesloep verschijnen? Eugène organiseert het, en regelt bovendien een kraanwagen die sint in vol ornaat uit de boot vist. IN DE GENEN Eén ding is duidelijk: Eugènes drie kinderen hebben zijn creatieve genen geërfd. Bij de boerderij staat een grote hobbyschuur, waar ze naar hartelust kunnen verven, zagen, timmeren en knutselen. Dat geldt voor zijn dochters van tien en acht jaar, maar vooral ook voor Eugènes vijfjarige zoon, die - zo jong als hij is - al duidelijk in de voet sporen van zijn vader treedt. "Ik zeg altijd tegen ze: denk nooit dat je iets niet kunt. Probeer het gewoon, en je zult zien dat het nog lukt ook." Deze auto was een wrak, maar kreeg een intensieve facelift en won daarna heel wat prijzen

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 7