KLAAR VOOR 2000? De laatste avond van 1999 hebben we een bij zondere oudejaarsviering. Tenslotte maak je niet vaak mee dat er zo'n spraakmakend jaartal aanbreekt. En wat het zo spannend maakt, is de vraag of alles wat in 1999 werkte, dat ook in het jaar 2000 zal doen. Gezellig oudejaarsavond vieren met familie en vrienden, een glas heffen op het nieuwe jaar, de oliebol len op tafel en vuurwerk paraat voor het moment dat de klok twaalf slaat... Dat is doorgaans de manier waarop een oudejaarsavond in Nederland wordt gevierd. Velen verheugen zich al op de nacht van 31 december 1999 op 1 januari 2000. Een bijzondere nacht. Maar wellicht is het raadzaam om voor de zekerheid wat noodrant soenen in huis klaar te zetten. Olie lampen, zaklantaarns en extra hout blokken voor de open haard, voor het geval de stroom het op 1 januari niet meer doet en water voor het geval er geen water meer uit de kraan komt. En natuurlijk extra voedsel, want het zou kunnen gebeuren dat de automa tische schuifdeuren van de super markt niet opengaan. Dat voedsel moet dan ook buiten de koeling bewaard kunnen worden, want er is geen garantie dat koelkast en vriezer het blijven doen. Gelukkig valt de eerste werkdag voor de meesten van ons pas op 3 januari. Alle tijd dus om te ervaren of de stroom het inderdaad doet. Of onze automatische wekker op de ingestelde tijd afgaat, of het elektrisch scheerap- paraat het doet, de magnetron ons brood wil ontdooien, het broodrooster en het koffiezetapparaat als vanouds functioneren, terwijl we naar het och tendnieuws luisteren. Hopelijk lukt dat allemaal. En is dat niet het geval, dan is er nog niet echt een man over boord. Het brood ontdooit vanzelf wel, koffie drinken we straks wel op Sitemanager Zoeterwoude Luuk van Doornik: "Ik kan hier toch nog wel mee betalen? het werk en een trui of colbert over het gekreukelde overhemd verdoezelt veel. Wie gewend is op de fiets naar zijn werk te rijden, zal geen proble men ondervinden. De fiets rijdt wel. Maar wat te denken van verkeerslich ten die niet meer op groen willen springen, bruggen die niet meer dicht willen of bewaakte spoorwegover gangen die plotseling onbewaakt zijn? Het zijn kleine hindernissen, die met enige vindingrijkheid best genomen kunnen worden. Spannender wordt het als u met het vliegtuig moet, het openbaar vervoer of zelfs de eigen auto. Kunt u onderweg wel benzine tanken en afrekenen met uw giro- of bankpasje? HET ZAL TOCH WEL COED GAAM? Voor velen is dit alles een 'ver van mijn bed show'. Optimisten denken dat alles wel mee zal vallen. Dat de grote nutsbedrijven er wel voor zullen zorgen dat alles goed gaat. "Er zal veel meer misgaan dan je denkt. En ook dichterbij huis dan je denkt", is echter de mening van veel mensen die zich nu al geruime tijd in het millennium probleem hebben verdiept en voorbe reidingen treffen om de probleemge vallen zo vroeg mogelijk op te sporen en te verhelpen. Problemen die wor den veroorzaakt doordat in compu tersystemen en -programma's de jaar tallen alleen met de laatste twee cijfers worden aangeduid. 1998 is dus 98,

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 4