Kostenbesparend en milieuvriendelijk Beveiligen doseersilo's ideeëiubusbeloiuincen bunnik E. Sjollema (Supply) beloning ƒ350,- A. Goes (Distributie) beloning 250,- A.F. Buyserd (Supply) aanmoediging 75,- R. Donkervoort (Supply) aanmoediging 75,- F. Burggraaff (Supply) aanmoediging 75,- deiu bosch - Het was Ad van de Wulp en Eric Welts (Afdeling Brou wen in Den Bosch) tijdens het reini gen van de lagertanks al opgevallen: bij iedere reiniging liep er onnodig veel vloeistof weg. Na een aantal proe ven (door het opvangen met emmers) bleek dat reinigingsvloeistof via de mangaten van de tanks in het riool verdween. Als oplossing maakten de mannen een soort mangatdeksel van karton waardoor nu nog nauwelijks vloeistof verloren gaat. Bovendien bleek dat ook het 'opster- ken van de reinigingstanks' (de CIP- installatie) niet meer zo vaak nodig was door deze vondst. Dit omdat er simpelweg weinig of geen vloeistof meer in het riool verdwijnt, maar gewoon terugkeert naar de reinigings installatie. Hierdoor wordt ook nog eens het milieu en de waterzuivering gespaard van chemicaliën. Het idee levert Eric en Ad een beloning van 8200 gulden op. Eric Welts (links) en Ad van de Wulp ting malerij/brouwhuis gaat. Onder deze silo's bevinden zich zogenaamde doseertrommels. Vanuit de doseer- trommel wordt de mout met behulp van een schroef verder getranspor teerd. Aan het einde van de schroef bevindt zich een soort pot met daarin een zeef om stenen, hout en plastic af te vangen. Via een afneembare deksel kunnen deze ongewenste producten verwijderd worden. Toch kwam het regelmatig voor dat de zeven verstopt raakten, waardoor de mout niet kon doorstromen. De aanvoer van mout blijft doorgaan met als gevolg dat de deksel van de pot wordt gedrukt en de mout vervolgens over de werkvloer stroomt. Als dit in de late- of nacht dienst, of in het weekend gebeurt, kan deze hoeveelheid vele tonnen bedra gen. Door op de deksel van de pot een beveiliging aan te brengen die storing meldt als de deksel vrijkomt, worden werknemers op tijd gewaarschuwd. Tegelijkertijd kan dan het mouttrans- port vanuit de mengsilo's gestopt wor den waardoor nog meer verspilling wordt voorkomen. V.l.n.r. dem bosch - Vele tonnen mout Helmuth over de vloer, geen goede mengver- Stuiver, houding waardoor geen optimale Heimie kwaliteit voor het brouwsel wordt Hendriks verkregen en bovendien verlies van en Hans van vele uren mankracht om alles op te Ham ruimen. De heren van Ham, Stuiver en Hendriks (Grondstofspecialisten OTBK, Den Bosch) bedachten iets om deze verspilling in de toekomst te voorkomen. Hun idee werd beloond met 1500 gulden. In het silogebouw bevinden zich vijf doseersilo's van waaruit de mout rich-

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 30