van de igzweer ek naar die: de >ruik te ebreide door te ervatie, in deze er ach- rijnt als net een de zijn ;riën te ;n ziek- gezet te traak in en. De it voor dat zij en Jan schap, ncierd n onze irische idelen moti- DR. A.H. HEIIUEKENPRIJS VOOR MILIEU WETENSCHAPPEN 250.000) Professor Paul R. Ehrlich (1932), Bing Professor of Population Studies, Depart ment of Biological Sciences, Stanford University, California, Verenigde Sta ten. Hij ontvangt de prijs voor het toe gankelijk maken van zijn wetenschap pelijke kennis over de milieuproblema tiek voor het grote publiek. Al dertig jaar publiceert Ehrlich, soms samen met zijn vrouw Anne Ehrlich, over de bedreigingen voor het milieu, zoals de explosieve groei van de wereldbevolking. Deze publicaties zijn een belangrijke bron van inspiratie geweest voor de Club van Rome. De essentie van zijn betoog is steeds dat de demografische ontwikkelingen en tie handelwijze van de mens in het omgaan met natuurlijke welvaarts bronnen, een ernstige bedreiging nor men voor de economische mogelijk heden die het milieu biedt aan de mens. Ehrlich draagt zijn gedachten- goed uit op een zeer consistente en wetenschappelijke correcte wijze. De combinatie van wetenschapper en pleitbezorger maakt hem uniek. Velen houden zich bezig met de milieupro blematiek, maar er zijn slechts weini gen die wetenschappelijk geloofwaar dig zijn. Ehrlich behoort tot de laatste categorie. gen aan de verandering van normen en waarden en aan de eenwording van de natie. Haar baanbrekende boek over de feesten van de Franse Revolutie heeft onze kijk veranderd op dit tijdvak en daarmee het histo risch onderzoek een nieuwe weg gewezen. Met behoud van de intellectuele inte griteit en ontdaan van politisering geeft zij een beeld van de Franse Revo lutie dat tot nu toe verborgen was gebleven. DR. A.H. HEINEKENPRIJS VOOR DE HISTORISCHE WETENSCHAP 250.000) Mw. Dr. Mona Ozouf, historica, met als specialisatie de Franse Revolutie. Mevrouw Ozouf is als onderzoeksleider (directeur de recherche) verbonden aan het Centre National de la Recherche Scientifique te Parijs, Frankrijk. De jury heeft haar de prijs toegekend voor de verrassende visie die zij heeft ontwikkeld op de Franse Revolutie. In tegenstelling tot veel andere histori ci koos Mona Ozouf niet voor een politieke of biografische benadering van de Franse Revolutie. Zij vermeed de klassieke benadering van het door gaans politiek beladen thema revolu tie. Vanuit een cultuurhistorische en antropologische invalshoek stelt mevrouw Ozouf de Revolutie voor als een gebeurtenis van mensen. Ze verdiepte zich in de belevingswe reld van de Franse burgers tijdens de Revolutie. Daarbij onderzocht zij hoe (eesten en andere culturele uitingen werden ingezet om het revolutionaire doel te bereiken. Feesten blijken in belangrijke mate te hebben bijgedra- DR. A.H. HEINEKENPRIJS VOOR DE KUNST 100.OOO) Jan van de Pavert (I960). Deze jonge Nederlandse kunstenaar heeft zulke cre atieve prestaties geleverd dat gerenom meerde musea zijn werk al enige tijd doelbewust verzamelen. Van de Pavert heeft in gedachten, met liefde voor de architectuur, een imagi naire villa ontworpen: Villa Naispier. Met kunstobjecten is hij deze villa aan het bouwen en aan het inrichten. Alle kunstuitingen past hij daarbij toe. Hij maakt de villa op deze wijze meer tast baar. Met tekeningen, muurfresco's, beelden, maquettes en computerani maties creëert hij de kamers, patio's en tuinen van zijn villa. Met zijn kunst schept Van de Pavert de mogelijkheid voor mensen zijn villa te komen bezichtigen. Zijn fascinatie voor dit project maakt hem niet alleen fantasierijk, maar ook prikkelend voor bezoekers. Zijn beeldhouwerschap is van zeer hoog niveau. Jan van de Pavert geeft daarmee een typische, eigenzinnige en daardoor zeer persoonlijke en ori ginele vorm aan zijn eigen fascinatie. Zo jong al een zo groot kunstenaar zijn is een uitzondering, niet alleen in Nederland. niet meer eindeloos hoeven te kuren en toch na verloop van tijd de kans hebben de zweren terug te krijgen. Bovendien wordt de kans op maag kanker aanzienlijk verkleind. De zwa re psychische last bij een maagzweer en de grote invloed op het sociale leven worden door Marshalls ontdek king eveneens verlicht.

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 7