ZKH Prins Claus heeft 24 september in de Beurs van Berlage te Amsterdam, in aanwezigheid van onder anderen de heer A.H. Heineken, de Heinekenprijzen 1998 uitgereikt. Deze vijf prij zen worden tweejaarlijks toegekend door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) aan vier internatio naal gerenommeerde wetenschappers en een zeer getalenteerde Nederlandse beeldend kun stenaar. Voor 1998 zijn dat Dr. Tony Pawson, Dr. Barry J. Marshall, Professor Paul R. Ehrlich, mw. Dr. Mona Ozouf en Jan van de Pavert. De laureaten hebben de Heinekenprijzen ontvangen vanwege hun grote verdiensten voor de wetenschap, de Nederlandse kunst en de samenleving. De Dr. H.P. Heinekenprijs voor Biochemie en Biofysica wordt gefinancierd door de Dr. H.P. Heineken Stichting. De prijs is vernoemd naar Dr. Henry Pierre Heineken, zoon van de oprichter van onze brouwerij. De Dr. A.H. Heinekenprijzen voor de Geneeskunde, voor de Milieuwetenschappen, voor de Historische Wetenschap en voor de Kunst worden gefinancierd door de Stichting 'Alfred Heineken Fondsen'. De financiële middelen van de Stichting zijn ter beschikking gesteld door Dr. A.H. Heineken. Op deze pagina een overzicht met daarbij de moti vering voor de toekenning door de KNAW. DR. H.P. HEINEKENPRIJS VOOR BIOCHEMIE EN BIOFYSICA 250.000) Dr. Tony Pawson (1952), verbonden aan het Samuel Lunenfeld Research Institute, Toronto, Canada. Hij is daar hoofd van de afdeling Moleculaire Bio logie en Kankeronderzoek. Pawson ontvangt de prijs voor zijn belangrijke ontdekking van het zoge naamde SH2 domein in eiwitten die zijn betrokken bij de signaaloverdracht in levende cellen. Zijn werk biedt inzicht in de wijze waarop een cel communiceert met zijn omgeving. Een verstoorde over dracht van signalen van buiten de cel naar binnen blijkt een rol te spelen bij ziekten zoals kanker, diabetes en hart en vaatziekten. De ontdekking van Pawson heeft het denken over sig naaloverdracht zo fundamenteel gewijzigd, dat nieuwe wegen zijn geo pend om geneesmiddelen tegen deze ziekten te ontwikkelen. Pawsons werk geeft een andere kijk op de wijze waarop signalen van de buitenkant van een cel naar de kern toe gaan. Bij dit proces zijn eiwitten betrokken, die elkaar door middel van bepaalde eiwitdomeinen, zoals het sh2 Domein, herkennen en zich ver volgens aan elkaar binden. Indien structurele veranderingen in deze eiwitten optreden wordt de onderlin ge binding verstoord. Dat kan de ont wikkeling van een tumor tot gevolg hebben. Dankzij dit inzicht ontstaan nieuwe mogelijkheden om in deze gang van zaken in te grijpen. DR. A.H. HEINEKENPRIJS VOOR DE GENEESKUNDE 250.000) Dr. Barry J. Marshall (1951), verbon den aan de Faculteit Interne Genees kunde van de Universiteit of Virginia, Charlottesville, Verenigde Staten. De jury heeft de prijs toegekend vanwege zijn baanbrekend onderzoek naar de oorzaak van maagzweren. Tegen de heersende opvatting van de wetenschap in dat een maagzweet komt door stress, ging hij op zoek naai de werkelijke oorzaak en vond die: de bacterie H Pylori. Zonder gebruik te maken van dure en uitgebreide onderzoeksmethoden, maar door te kiezen voor een simpele observatie ontdekte Marshall de rol van deze bacterie. Bovendien kwam hij er ach ter dat een maagzweer verdwijnt al: de bacterie wordt bestreden met eer antibioticum. Hij controleerde zijr theorie door een slok met bacteriën te nemen en vervolgens zijn eigen ziek te- en genezingsproces nauwgezet t< volgen. Marshall realiseerde een doorbraak ir de behandeling van maagzweren. De nieuwe behandeling betekent voo mensen met een maagzweer dat zi

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 6