|l till III II I III II 1 3<Jl 14 Voetbal: Piet van der Ham van (lease-auto)Wagenparkbeheer in Zoe- terwoude kan er üren over praten. Hij doet dat dan ook regelmatig en graag. Verhalen heeft hij genoeg, want vijftien jaar speelde hij in het eerste elftal van de Haagse amateurclub DORR. En hij is inmiddels 21 jaar voorzitter van die club. Alles wijst dus op een echte hobby. Maar nee. "Het is eerder een lijfstraf..." Toen het vorige bestuur van het Haagse DORR 21 jaar geleden ermee ophield, kwam er een nieuw bestuur. Een nieuwe voorzitter, een nieuwe secretaris en een nieuwe pen ningmeester. Piet van der Ham was een van de drie. "Meestal wordt de oudste de voorzitter. Dat ging ook bij ons zo. Toen het me werd gevraagd, zei ik dat ik het wel een paar jaar wilde doen. Maar inmiddels doe ik het al bij na net zo lang als mijn voorganger, die 25 jaar voorzitter was." In die tijd voetbalde Piet van der Ham nog en was hij tevens een van de commissa rissen. "Wat niet leuk was, was dat ik daardoor moest stoppen met voetbal len. Niet dat dat moet volgens het reglement, maar het is praktisch erg moeilijk om het voorzitterschap met zelf spelen te combineren. Ik heb het nog wel tien jaar weten te rekken, maar toen ging het niet meer." MANUS VAM ALLES "Als voorzitter van een kleine vereni ging ben je eigenlijk een manusje van alles", verduidelijkt hij. DORR is zo'n kleine vereniging met 55 spelende leden. De club telt vier elftallen, alleen senioren, en speelt in de vierde klasse van de KNVB. "Niet zo hoog mis schien, maar voor ons hoog zat. We delen de velden en andere voorzie ningen op het Escantpcomplex met een andere vereniging. Dat betekent dat onze vier elftallen de ene zaterdag alle vier uit spelen, de andere alle vier thuis. Bij alle thuiswedstrijden moet ik aanwezig zijn." VABI VBOEC TOT LAAT Wat doet een voorzitter van een klei ne voetbalvereniging zoal? Hij is er 's zaterdags als eerste om de kantine en kleedkamers te openen, de hoekvlag- gen op het veld te plaatsen, de wed strijdballen op te pompen, de scheids rechters en de leiders van de tegen standers te ontvangen en de wed strijdformulieren in te vullen. Hij ver zorgt de consumpties tijdens de rust en na afloop van de wedstrijden. Vangt na afloop van de wedstrijden de scheidsrechters op voor een praatje en maakt ten slotte de kleedkamers schoon, omdat die de volgende dag weer gebruikt moeten worden. En gaat dus 's avonds als laatste weer naar huis. Zijn er uitwedstrijden, dan houdt dat niet in dat Piet van der Ham een vrij weekeinde heeft. "Wanneer we uit spelen, ga ik altijd met het tweede elftal mee als grensrechter. Als het mogelijk is, ga ik daarna nog even bij het eerste elftal kijken." Daarnaast zijn er vanzelfsprekend nog vergaderin gen, waar hij bij moet zijn. Verder maakt en verstuurt Piet het clubblad. Er gaat dus veel tijd inzitten. Vrije zaterdagen en vakanties tijdens het voetbalseizoen, van september tot en met mei, zitten er niet in. "Maar je weet niet beter", zegt Piet daarover. "Je doet het al zo lang. Je moet je er gewoon op instellen." SOMBER Of Piet van der Ham nog lang voorzit ter van DORR zal zijn, is nog maar de vraag. Donkere wolken pakken zich namelijk samen boven de Haagse voetbalverenigingen. "We hebben in de gemeente Den Haag veel (veld)- voetbalverenigingen. 75. Dat is heel veel. De gemeente heeft alle subsidies ingetrokken. Het gevolg is dat de huur van een sportveld bijvoorbeeld gelei delijk van drieduizend naar twaalfdui zend gulden is gegaan. Ik denk dat er daardoor de komende vijf jaar waar schijnlijk vijftig verenigingen zullen verdwijnen. Of omdat ze ermee ophouden, of omdat ze met andere fuseren. Ik denk niet dat DORR een fusie zal aangaan. Wij zijn een kleine vereniging en wilden dat altijd zo hou den. De gemiddelde leeftijd van onze spelers is bovendien tamelijk hoog. Dan kun je er als club beter helemaal mee ophouden. Maar we willen pro beren zolang mogelijk door te gaan. Dankzij een sponsor lukt dat tot nu toe." FEVEMOORDER Voetbal zit hem in het bloed. "Ik ben als klein kind op straat begonnen, dat kon toen nog, en van mijn twaalfde tot mijn zeventiende heb ik bij de zon dagclub 'Wilhelmus' in Voorburg gespeeld. Daarna ben ik bij DORR terechtgekomen, omdat die op zater dag speelt. Daardoor had ik nu 's zon dags de tijd om naar het betaalde voet bal te gaan kijken." Als geboren Rot terdammer was -en is- hij uiteraard Feyenoord-supporter. Maar ook Spar ta had de belangstelling van het groep je, waartoe Piet behoorde, dat jaren lang naar de wedstrijden van de twee Rotterdamse clubs ging. Tot de groep uit elkaar viel en het betaalde voetbal Piet ging tegenstaan door verharding van het spel en toenemende agressivi teit van de supporters. Al is Van der Ham niet meer zo fanatiek op voetbal- gebied als twintig jaar geleden, toen alles ervoor moest wijken, toch vindt hij het nog steeds leuk 's zondags voet bal te kijken bij een amateurclub in de regio. "Dat is meer ontspannen dan dat je naar je eigen club kijkt, want dan zie je de dingen toch gekleurd. Toch zou ik nog wel eens naar Feye- noord willen gaan, maar dat kan tegenwoordig niet meer door de invoering van de clubkaart." LEUKE SPORT Als Van der Ham tevoren had gewe ten, dat hij zo lang voorzitter zou zijn, had hij 21 jaar geleden het voorzitter schap waarschijnlijk niet op zich genomen. "Ik denk het niet. Het is ook beter, als zo'n functie rouleert. Maar ik heb nooit iemand zo gek kunnen krij gen het over te nemen, al heb ik dat verschillende keren geprobeerd. Of dat nu een hobby is? Je doet het ook uit plichtsbesef. Je voelt je er ver antwoordelijk voor dat alles goed gaat. Maar ik heb er geen spijt van dat ik voorzitter ben geworden. Het kost wel veel tijd, maar er zitten ook veel zaken aan die voldoening geven, zoals kam pioenschappen. Voetbal blijft een leu ke sport. Met veel actie en spanning. Als ik er niet mee had moeten ophou den in verband met het voorzitter schap, zou ik nu zelf ook nog voetbal len. Dat weet ik zeker."

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 14