VERPAKKEN GOES USA Telkens als Cor Groote nadacht over aan wie hij de Amstel Vriendschapstrofee zou doorge ven, kwam het beeld van één man steeds weer naar voren: Jaap Bos- keljon, vorkheftruckchauffeur bij DCS. "Omdat de trofee vorige keer ook al binnen de voetbalclub van Heineken bleef, wilde ik eigenlijk iemand van buiten de club met de trofee verras sen," vertelt Cor. En het liefst dan ook nog een vrouw, want meestal zijn het mannen die elkaar de trofee overge ven." Maar ja, zo'n trofee geef je ook weer niet zomaar aan iemand. Ik heb hele leuke collega's hoor, maar ik vind dat je de vriendschapstrofee aan iemand moet geven waar je een bij zondere band mee hebt. En als ik aan Jaap denk, denk ik aan echte vriend schap. Niet dat we de deur bij elkaar platlopen, maar voor mij is hij toch een soort broer. Jaap is een toffe kerel. Ik sta voor iedereen open, maar ik pink bij wijze van spreken een traan weg als ik iets voor Jaap Boskeljon kan doen." Cor Groote kent Jaap Boskeljon van de Heineken Voetbalclub HVZ waar Jaap een aantal jaar geleden een bestuursfunctie overnam van Cor. Volgens Cor heeft de DCS-medewer- ker alles op alles gezet om daar een succes van te maken. "En daar heb ik bewondering voor," besluit Cor. "Want Jaap heeft wat betreft zijn gezondheid en werk ook bittere tijden meegemaakt. En toch blijft hij zich altijd overal volledig voor inzetten, zowel wat betreft zijn werk als zijn functie binnen de voetbalvereniging." "Onwijs!", reageert Jaap Boskeljon als hem verteld wordt dat hij uit handen van Cor Groote de vriendschapstrofee mag ontvangen. "Ik sta eigenlijk een beetje met mijn mond vol tanden, dat had ik nou nooit verwacht." Maar als Jaap de reden hoort van Cor Groote, knikt hij instemmend. "Cor slaat de spijker op zijn kop. Ik heb ook een gro te bewondering voor hem, Cor is een hele sympathieke man. Hij staat altijd voor iedereen klaar en hij heeft bij alles wat hij doet een tomeloze inzet. We zien elkaar niet zo vaak, maar we houden altijd contact. Als we ziek zijn, bellen we elkaar altijd. Een speciale vriendschap, zo kan je het wel noe men ja." Om eens te beleven hoe teamwerk in andere brouwerijen georgani seerd is, hebben zeventien medewer kers van de afdeling Verpakken Zoe- terwoude 1 en 2 april van dit jaar de brouwerij van Miller Trenton in de Verenigde Staten bezocht. Van het bezoek is onlangs een klein boekje verschenen en een rapport met uitge breide bevindingen. De belangrijkste reden om in de VS te gaan kijken, was om iets te leren van een andere brouwerij die ervaring heeft met het werken in teams. Om zoveel mogelijk informatie te verga ren, hadden de verpakkers zich opge splitst in vijf groepjes, die elk een onderdeel van het bedrijf onder de loep namen. Zo bestudeerden de ver pakkers de overlegstructuren bij de Amerikaanse brouwer, Opleidingen en kwaliteit. Veiligheid, Gezondheid, Welzijn en Milieu, Techniek en Perso neel. MEEDENKEN Wat opviel bij Miller waren de goed georganiseerde overlegstructuren. Daarnaast waren de verpakkers te spreken over de manier waarop bij Miller wordt omgesprongen met het begrip veiligheid. De Amerikaanse bierbrouwerij spreekt namelijk niet over regels, maar over verwachtin gen. Dit, zo concluderen de Heineken medewerkers, zorgt ervoor dat werk nemers worden aangezet om meer mee te denken. Het groepje dat het onderdeel 'personeel' voor zijn reke ning nam, constateerde dat Miller in het kader van employability verwacht dat iedere medewerker op iedere werkplek van de lijn kan functione ren. Staat een medewerker te lang op een lijn, dan betekent dit dat deze medewerker op andere werkplekken ervaring gaat missen. Als een teamlid op een bepaalde werkplek onvol doende functioneert, dan dient het team ervoor te zorgen dat deze mede werker voldoende opgeleid wordt. Het bezoek aan de brouwerij van Mil ler is door de verpakkers als zeer nuttig en leerzaam ervaren.

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 6