Informatie, aiMsten ei MARC KOSTER NA TIEN JAAR TERUG IN ZOETERWOUDE Gedurende tien jaar heeft hij diverse functies vervuld in Amsterdam, op het hoofdkantoor en in Frankrijk. Maar sinds kort is hij weer terug in Zoeterwoude en wel bij dezelfde dienst, waar hij in 1980 zijn eerste Hei neken baan kreeg. Niet nieuw bij Heineken dus, wel in een nieuwe functie. Een kennismaking met Mare Koster, de nieuwe directeur Financiën van Heineken Nederland. Mare Koster Mare Koster werd 45 jaar geleden in Amsterdam geboren. Groeide er op, ging er naar school en later naar de universiteit. "Ik blonk op school zeker niet uit in rekenen. Ik was juist goed in talen", vertelt Mare Koster, die zich nu voornamelijk met cijfers en feiten bezighoudt. Hij deed HBS-B aan het Amsterdamse Montessori Lyceum. "De democratisering was er in 1968 al ver gevorderd. Dat was voor die tijd heel revolutionair. Het is een goede basis voor je, het helpt aan je vorming voor later." Later studeerde hij Economie aan de Universiteit van Amsterdam. "Een brede opleiding met veel aspecten, die een goede voorbereiding vormt voor manage mentfuncties. Ik ging al snel de bedrijfsachtige richting op, met mar keting en interne organisatie als hoofdvakken. De studie in Amster dam was vrij 'macro'-gericht." Na zijn studie trad Marc in dienst bij een bedrijf in chemicaliën. "Ik dacht dat ik handel leuk zou vinden, maar het was een zeer operationeel gericht bedrijf. Het ging alleen om koop en verkoop. Ik heb er veel geleerd, maar vond het niet interessant genoeg om er lang te blijven. Na anderhalf jaar had ik het wel bekeken. Ik wilde liever bij een bedrijf werken dat zelf iets maakt. Waar je van begin tot eind met het product bezig bent." VEEL VERANDERD Zo kwam Heineken in zicht. Mare reageerde op een advertentie, waarin Heineken Nederland een traineefunc tie bij EFI aanbood. Kort daarna werd hij Controller bij de Heineken Auto- matiseringsgroep. Terugkijkend op die periode: "De controlfunctie is zeer ver anderd. En ten goede. In die tijd ble ven de financiële gegevens hoog in de organisatie hangen, terwijl de control- structuur nu veel dieper de organisatie ingegaan is. Omdat ik tien jaar uit Zoe terwoude weg ben geweest, heb ik het veranderingsproces niet zelf meege maakt. Maar het is echt opvallend hoeveel er veranderd is. Je hebt nu in alle geledingen controllers die elk op hun beurt op lokaal niveau een rol spelen. Dat is goed. Een controller behoort een partner te zijn. Het gaat om vraag en aanbod van gegevens. Een lijnmanager moet met de control ler bepalen welke gegevens er moeten komen. Want waar het om gaat, is 'fact based decision making'. Je moet feiten willen hebben om een beslis sing te kunnen nemen en een organi satie goed te kunnen besturen. Niet dat het vroeger waardeloos was, maar het is nu sterk geïntensiveerd." INTERESSANTE BANEN In 1983 werd Koster Chef Bedrijfsbu reau Zoeterwoude, in 1986 ging hij naar Planning Control Productie Bier. Op beide functies kijkt hij met een goed gevoel terug. "Chef Bedrijfs bureau was voor een beginnend eco noom een baan waar je veel kon leren. Het was een forse overstap, met grotere verantwoordelijkheid. Want het is wel wat anders of je een ver keerd contract opstelt om een compu ter te huren of dat je een verkeerde rendementsberekening maakt van een machine die er moet komen om iets te realiseren. Zo dicht bij productie werken vond ik prachtig. Maar ook de volgende functie bij Planning Con trol Productie Bier vond ik buitenge woon interessant. Heel moeilijk ook. Drie jaar later volgde de overstap naar Economische Zaken bij Corporate in Amsterdam. Daar was hij, zoals hij het zelf omschrijft, een soort manusje van alles. Zich vooral bezighoudend met acquisities. "Er zijn altijd wel potentië le overnamekandidaten. Het was voor het eerst dat ik met commerciële acti viteiten te maken kreeg. Met winst en verliesrekeningen." In die tijd vond een herbezinning plaats op hoe de onderneming het beste kon worden bestuurd. Er bleek behoefte aan een sterkere controlfunctie, zodat er een aparte controlafdeling voor corporale werd opgezet, met Mare Koster als Control Director Heineken aan het hoofd. NAAR HET BUITENLAND Na drie jaar lonkte een baan in Frank rijk. "Ik heb altijd wel naar het buiten land gewild, maar in de beginjaren was ik daar nog niet aan toe. Ik moest nog te veel leren. Nu kwam het op het goede moment. Behalve dat het leuk is, is het ook belangrijk - vind ik - dat er een uitwisseling is naar mensen met corporate-ervaring en werkmaat schappij-ervaring. Zowel voor de mens als voor het bedrijf. Bij corpora te zit je ver af van wat er in een werk maatschappij gebeurt, het bier maken en verkopen. Voor een financieel directeur is het goed corporate-erva ring en contacten te hebben. Zo'n uit wisseling is dan extra spannend en leuk als het in een ander land gebeurt." Terwijl de toen acht- en tienjarige zoons Michiel en Philip met hun moeder in Nederland bleven, nam vader Koster doordeweeks zijn intrek in een Parijs' appartement. In de weekeinden vloog hij heen en weer. "Het was voor het gezin best belastend om er in de week alleen voor te staan. Maar omdat afgespro ken was dat het om een tentlijn van

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 4