David Forde (links) en Dan Leahy met 'hun Murphy's min of meer van Ieren verwacht dat ze op een bepaald moment in hun leven een tijdje buiten de grenzen gaan wonen. Wist je dat er meerleren in het buitenland wonen dan in het land zelf?" Ook wat betreft het dagelijks leven vinden Dan en David Ierland te vergelijken met Nederland. "Net als bij ons houden Nederlanders ervan om hun biertje te drinken in de kroeg. De gezelligheid van Amsterdam, die vooral ook te vinden is in het zuiden van Nederland, is te vergelijken met de levensstijl in Ierland." Beide 'im- pats' zijn gek op Amsterdam. "De stad heeft alles wat je zoekt in een grote stad, maar heeft tegelijkertijd ook eigenschappen van een klein dorp zoals je dat bij ons vindt. Fantastisch." SURINAAMSE SECRETARESSE Natuurlijk zijn er ook verschillen tus sen de beide landen aan te geven. Want hoewel Ieren emigranten bij uitstek zijn, komen er in tegenstelling tot Nederland niet veel buitenlanders in Ierland wonen. Er is sprake van een echte monocultuur. "99 procent van de bevolking is rooms-katholiek en Iers. Bij ons is praktisch geen sprake van buitenlandse invloeden zoals dat hier het geval is. Onze laatste secreta resse hier in Amsterdam was bijvoor beeld van Surinaamse afkomst. Dat komt in Ierland niet voor omdat er nu enmaal niet veel buitenlanders naar Ierland vertrekken. Natuurlijk heeft dat te maken met oude koloniale ban den die Nederland wel heeft en Ier and niet, maar ook met het feit dat vooral Amsterdam een aantrekkelijke en makkelijke stad is om in te leven voor buitenlanders", meent David. Lachend voegt hij er aan toe dat hij nog wel een verschil kan bedenken tussen Nederland en Ierland: "Bij ons zijn de bierglazen veel groter." NA HET WERK DE PUB IN Een ander verschil met werken in Ierland vinden Forde en Leahy de scherpere scheiding tussen werk en sociaal leven in Nederland. "Waar schijnlijk komt dit doordat het leven bij ons zich veel meer in de kroeg afspeelt dan in Nederland", merkt David op. "Na het werk gaan Ieren meteen met hun collega's de pub in. Hier in Nederland begint het kroegle ven veel later op de avond. Je ziet je collega's daarom minder vaak dan bij ons het geval is." Toch concluderen Dan en David dat ook in Nederland geldt dat werken in de bierindustrie meer 'a way of life' is dan een gewone kantoorbaan. Wat de Ieren het meeste opvalt aan Nederland is de efficiëntie van de Hol landers. Dit weerspiegelt zich volgens Dan in de hele maatschappij. "De huizen, de wegen, de kanalen, alles is hier efficiënt gebouwd omdat er natuurlijk weinig ruimte is. In Ierland is dat helemaal niet aan de orde. Niet omdat wij niet efficient zouden zijn maar omdat wij wat ruimte betreft helemaal geen beperkingen kennen. Misschien heeft het ook te maken met de calvinistische inslag die Hollanders toch een beetje eigen is." NEDERLANDS SPREKEN Hoe zit het met de Nederlandse taal, hebben Dan en David die al een beetje onder de knie? "Het valt niet mee om Nederlands te leren", vertelt David. "Op het werk wordt alleen maar hen aantal malen per jaar keren Dan en David terug naar hun geboorteland, voor het werk, of gewoon om vrienden en familie op te zoeken. Missen doen ze hun land niet, tenslotte is het maar een uurtje vliegen en ze kunnen zo vaak terug als ze wil len. De bedoeling was om drie jaar in Nederland te blijven, maar waarschijnlijk zal het een langere periode worden. Hoe lang? Lachend antwoorden de Ieren: "Net zolang tot we de Nederlanders massaal hebben bekeerd om Murphy's te gaan drinken." Engels gesproken, we zitten nu een maal op een internationale marke tingafdeling. En afgezien daarvan is Nederlands een moeilijke taal voor ons om te leren. Bovendien lijkt ieder een hier wel Engels te spreken. Van de oude dame op de hoek van de straat tot kleuters van een jaar of drie, ieder een spreekt wel een zinnetje Engels mee. En als we al een poging doen om Nederlands te spreken, krijgen we meestal antwoord in onze eigen taal, alsof mensen aanvoelen dat het voor ons moeilijk is. Ik ken geen ander volk dat in het geheel genomen zo veel kennis heeft van de Engelse taal als de Nederlanders." •r van d is dat i letter- dt zelfs

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 5