Monteurs op de fiets door W 22 Geen last meer van files of opstoppingen in de binnenstad. Geen problemen meer bij het vinden van een geschikte parkeerplaats of het betalen van parkeerboetes. En vooral: gemakkelijk en snel bij de horecaklant in de Amsterdamse binnenstad kunnen komen. Dit alles is voor de monteurs van de Horeca Technische Dienst in Hoofddorp nu mogelijk dankzij de aanschaf van een gemakkelijk in elkaar te zetten vouwfiets. Een idee van de monteurs Martin Oudt en Edo van der Linden van de Horeca Technische Dienst in Hoofddorp, inmiddels suc cesvol toegepast in het drukke Amsterdamse. De mannen kwamen op het fiets- idee toen ze voor de zoveelste maal met hun auto in het drukke ver keer van Amsterdam vast kwamen te staan. Martin: "Dan denk je bij jezelf: je zou eigenlijk een vervoermiddel moeten hebben, waarmee je snel en gemakkelijk bij de klant kunt komen. Vaak komen we met onze auto pas aan het einde van de ochtend in de binnenstad. Veel straten, zoals de Kal- verstraat, zijn dan al voor verkeer afgesloten. Ook komt het veelvuldig voor dat midden op straat vrachtwa gens parkeren om te laden en te los sen, waardoor je er met je auto niet meer langs kunt. Om maar niet te spreken van de tijd die je kwijt bent met het zoeken naar een parkeer plaats. Om die problemen op te lossen dachten we in eerste instantie aan de invoering van een soort Sisi-achtig 'v.—..;;-; De drie monteurs met hun 'vouwfiets autootje, bekend van de reclame. Maar dan kun je veel minder materi aal meenemen. En bovendien kun je ook met zo'n autootje vast komen te staan. Het alternatief was een fiets, maar dan één die je in de auto kunt vervoeren. De voordelen zijn duide lijk: je kunt je auto aan de buitenkant van Amsterdam parkeren en met de fiets de binnenstad ingaan. Op die manier kunnen we de klant gemak kelijk en sneller bereiken." FIETSENLEASEPLAN De twee monteurs bespraken hun idee met het hoofd van de afdeling. Deze stelde voor het gebruik van een fiets voor een maand uit te testen. Via een fietsenhandel in Amsterdam werd een rode, modern uitgevoerde Engel se vouwfiets besteld, die aan alle van tevoren opgeschreven eisen van Hei- neken voldeed. De fiets werd via hel nationale fietsenleaseplan voor een maand gehuurd. De proef stelde de monteurs in het gelijk: het bewijs voor de tijdwinst werd al gauw geleverd. "De fiets heeft alleen maar voordelen voor ons werk", vertelt Martin enthousiast. "En een bijkomend voor deel is natuurlijk het milieu-effect. Door het gebruik van de fiets helpen we ook mee de binnenstad schoon te houden. En we blijven er zelf ook gezond bij." En met een grijns: "Wat dat betreft zouden bepaalde collega's er goed aan doen ook eens wat vaker de fiets voor het werk te gebruiken." Edo vult aan: "In de zomervakantie zijn we weieens met de eigen fiets naar een horecabedrijf gegaan. Dat was geen succes. De klant vindt het niet fijn als je met een grote fiets zijn zaak binnenkomt. De vouwfiets die we nu hebben kun je als bouwpakket aan de hand mee naar binnen nemen. Bovendien zijn er aan de bagagedra ger kleine wieltjes bevestigd, waar mee je het 'pakketje' de zaak in kunt rijden. Zo heeft de klant geen last van smerige banden. Je ziet, aan alles is gedacht. En als een opdracht langer duurt dan verwacht, ondervind je ook geen probleem met verkeerd inge schatte parkeertijden. De auto staat immers aan de buitenkant van de stad. Daar is parkeren veel gemakke lijker en vaak goedkoper." WEINIG RUIMTE Ook in de auto neemt de fiets weinig ruimte in. En: de fiets is binnen enkele seconden in elkaar te zetten, zo demonstreert Edo de vouwfiets daar bij het commentaar van passerende collega's lachend negerend. De tas met gereedschap wordt aan het wiel van de fiets bevestigd. "Vaak weten we al aan de hand van de planning hoeveel gereedschap we voor een bepaalde klus moeten meenemen. Het enige wat we natuurlijk niet mee kunnen nemen is een koeler. In dat geval zijn we wel verplicht ont met de auto naar de klant te gaan", vertelt Edo over het gebruik. "Ook het fietsen zelf is met deze vouwfiets comfortabel. De fiets heeft bovendien drie versnellingen. Wat dat betreft rijdt hij beter dan mijn eigen fiets. Ik zou dit vervoermiddel daarom ook wel in mijn privé-tijd wil len gebruiken. Maar ik denk niet dat ik mijn vriendin zo gek krijg om op een vouwfiets over te gaan. Het imago is nog steeds dat van 'alleen geschikt voor oudere mensen'." Inmiddels is het fietsenpark uitgebreid tot vier, zodat alle vier de monteurs er gebruik van kunnen maken. "En wel licht is het ook een idee voor de mon teurs in andere grote steden als Rotter dam of Utrecht", oppert Martin. "Of voor onze collega-vertegenwoordi gers die in Amsterdam werken." Of het gebruik van de fiets ook handig is in de wintertijd, moet natuurlijk nog worden afgewacht. "We gebruiken de fiets uiteraard alleen als het ons uit komt", vertelt Edo hierover. "Is het te glad, of gaat er te veel tijd verloren door slecht weer, dan wordt de auto weer ingezet. Maar tot nu toe hebben we er alleen nog maar gemak van."

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 22