"Waar ik op de fiets zo ontzettend van geniet is met mijn kop in de wind nergens meer aan denken en van de natuur genieten." Feo Martens, Coördinator Bench marking bij HTS in Zoeterwou- de, dacht zo'n zes jaar geleden bij zichzelf: "Fietsen, dat lijkt me nou een leuke hobby die niet zo ontzettend veel tijd in beslag neemt." Over het leuke kreeg hij gelijk, maar tijd bleek relatief. Want tijd is beperkt als je hobby een passie wordt. Feo heeft van jongs af aan veel aan sport gedaan: vooral in tennis was hij een kei want hij speelde maar liefst op nationaal niveau. Maar het niveau van weleer begon stukje bij beetje af te brokkelen toen Feo in het land der werkenden kwam en daarnaast het gezin Martens creëerde. Hij beschikte - zoals velen bekend - over steeds minder vrije tijd. BLOED KRUIPT... Ruim zes jaar geleden kwam het moment van (hobby)bezinning. Feo: "Ik ging voor de spiegel staan, keek mezelf eens diep in mijn ogen en dacht 'ik moet iets gaan doen want ik voel me niet meer lekker in mijn vel'. Toen kreeg ik het lumineuze idee om gewoon wat meer te gaan fietsen. Lekker recreatief, alleen of samen met mijn vrouw, in de weekenden en eventueel ook op vakanties in het bui tenland." Feo dacht dus dé remedie te hebben gevonden en vertelt verder: "Maar bloed kruipt waar het niet gaan kan en al snel werd mijn hobby opge voerd van recreatief fietsen naar het snellere toerfietsen. Voor toerfietsen heb je echter een flinke dosis conditie nodig en om deze te verbeteren en vervolgens bij te houden is regelmatig training noodzakelijk. En dat slokt weer aardig wat tijd op, hè." WIELBEBIHEBI Tegen de tijd dat Feo fanatieker werd en ging toeren, werd hij al spoedig lid van de vereniging Swift toerfietsen. Echter, driejaar geleden werd hij aan gestoken door - en dat gaat nog een Trainingsrondje met clubgenoten, met Feo in het midden tandje harder - het wielrenvirus en werd hij tevens lid van de wielrenver- eniging van Swift. Feo: "Wielrennen is gewoon keihard rijden. Behalve dat ik dat onwijs leuk vind, vind ik Wielren nen ook een eerlijke sport. Want je kunt nog zoveel praatjes hebben, maar als je geen goede benen hebt, houdt het snel op. Maar helaas, ik red het eenvoudigweg niet om de beno digde uren training hierin te stoppen. Als het een beetje meezit fiets ik één keer per week een clubwedstrijd of een toertocht en, afhankelijk van het weer en werk, probeer ik toch zo'n zes uur per week te trainen. Na een flinke inspanning beloon ik mezelf vaak met een pilsje: na het fietsen smaakt dat zó lekker WOESTE HEUVELS Veel wedstrijden rijden zit er voor Feo dus niet echt in. Maar zijn genegen heid voor het wielrennen zit nog steeds in zijn bloed en dat uit zich door koersen te bezoeken en te volgen via de tv. Feo veert op en vertelt: "Ik geniet zo enorm van de 'Tour de Fran ce'. Dit spektakel bezorgt mij drie heerlijke weken. Naar de Amstel Gold Race ga ik altijd toe: een mooie en goed te volgen wedstrijd want je ziet de wielrenners drie a vier keer voor bijgaan. Prachtig zijn dan ook de gelaatsuitdrukkingen van de renners, samen met de strijd die ze voeren met hun lichaam en tactieken die ze in de koers toepassen. Als ik dat zie, voél ik de beproevingen die ze doorstaan." Feo verheugt zich ieder jaar weer op het najaar. Dan gaat hij naar Zuid- Limburg om daar, samen met een aantal clubgenoten, de 'woeste' heu vels te trotseren. Enthousiast: "Dit is enigszins te vergelijken met de Amstel Gold Race, maar dan zonder profes sionals. Die heuvels zijn wij Hollan ders niet gewend en de wat steilere kunnen knap lastig zijn. Maar de adrenaline zorgt er voor dat je door gaat. Uiteindelijk geniet ik vreselijk van die extra geleverde prestaties." niEDERLAMP FIETSLAIUD Minder enthousiast is Feo over het Nederlandse klimaat. "Wanneer het slecht weer is en de weg is nat, kun je een akelige val maken. Of wat vorige maand gebeurde: een wandelaar wil de zijn hond beschermen en door met zijn arm een zwieper opzij te maken, veroorzaakte hij een massale valpartij. Hierbij heb ik mijn schouder en arm gekneusd. Maar goed, 'it's all in the game'. Nederland is voor mij niet het beste fietsland, ik had in Italië moeten wonen: vlaktes, heuvels en bergen, een aangenaam klimaat en de heerlij ke Italiaanse keuken (pasta's) vormen een ideaal geheel voor de echte fietser. Daarnaast is wielrennen een grote sport in Italië." Feo hoopt dat, zoals in het Raas- en Zoetemelk-tijdperk van ruim tien jaar geleden, wielrennen weer wat meer in trek komt bij mensen. Met enige verbazing meent hij: "Weinig mensen weten dat de vereniging Swift, gele gen onder de rook van de brouwerij, een schitterend parkoers heeft waar regelmatig wedstrijden worden geor ganiseerd. Bij onze club zijn jongens als Zoetemelk en Karstens ooit begon nen!" Misschien dat het Feo lukt om wat collega's te stimuleren? Zelf kon hij het in ieder geval niet laten om zijn hobby compleet te maken door recent het voorzitterschap van Swift op zich te nemen.

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 18