Gezonde basis voor Euro OR Heineken GOEDE SFEER BIJ EERSTE BIJEENKOMST Deelnemers uit Polen, Nederland, Ierland, Frankrijk, Spanje, Italië, Griekenland, Hongarije, Zwitserland en Slowakije waren aanwezig tijdens de eerste bijeenkomst van de Euro Ondernemingsraad van Heineken N.V. Deze werd 12, 13 en 14 mei gehouden in het Holiday Inn Hotel in Rotterdam. De raad, die uit 25 leden bestaat, werd bijgestaan door maar liefst 20 tolken die voor de vertaling zorgden. De verte genwoordiging van de directie van Heineken stond onder leiding van Raad van Bestuurslid Ruys. Heineken is een van de grote Nederlandse ondernemingen die met de vorming van een Euro OR vooruitlopen op Europese wetgeving hierom trent. Grote ondernemingen met vestigingen in meerdere Europese landen zijn straks verplicht een Euro OR te hebben. "Heineken legt een gezonde basis voor een goede Euro OR", is een uitspraak van Jan Kühn, de kersvers benoemde secretaris van de Euro OR van Heineken. Hij vertelt in dit artikel meer over de start van het nieuwe medezeggenschapsorgaan van Heineken. "De Euro OR van Heineken N.V. is eind vorig jaar opgericht en staat onder voorzitterschap van de Frans man Jean Francois Renneteau (van de vestiging Schiitigheim). Het vice- voorzitterschap is in handen van Isetores Jimenez Blazquez uit Spanje. Samen met secretaris Jan Kühn en lid Gianni Pastrello uit Italië vormt dit viertal het beperkt comité (wat wij 'dagelijks bestuur' zouden noemen). Dit beperkte comité komt in regel zes keer per jaar bij elkaar. De Euro OR zelf twee keer per jaar, waarvan één keer in Nederland en één keer elders in Europa." BEPERKT COMITÉ "De benoeming van het beperkt comité gebeurde tijdens de eerste dag van de bijeenkomst in Rotterdam", vertelt Jan Kühn. "Andere agenda punten die dag waren het installeren van de Euro OR en het vaststellen van de agenda van de overlegvergadering, die 13 mei plaatsvond. Die datum wa ren vijf vertegenwoordigers van de directie aanwezig om onze vragen te beantwoorden. Onderwerpen die dit keer ter sprake kwamen, waren benchmarking (het verzamelen van marktinformatie) en de financiële cij fers van het afgelopen jaar. Ook kre gen wij een presentatie van de Heine ken strategie in de wereld." "Ik moet zeggen dat dit alles in een zeer openhartige sfeer gebeurde. De directie had een uitstekende presenta tie en ook de vragen van onze kant werden zeer open beantwoord. Alleen was het jammer dat niet alle deelnemers van tevoren de informatie over deze driedaagse bijeenkomst hadden gekregen. Deze was erg laat naar alle deelnemers verstuurd. Hopelijk verloopt dat een volgende keer beter", aldus Jan Kühn, die samen met Hans de Vos, Peter Wever en Santos Gomez de delegatie uit Nederland vormt. "En op de derde dag bespraken we het huishoudelijk regle ment en keken we terug op de over legvergadering van de 13e." 25 LEDEN Een van 25 Euro OR-leden is Ans van den Akker, die namens de FNV de bij eenkomsten van de Euro OR bij woont. "Zij bezet de zogenoemde kwaliteitszetel", vertelt Jan Kühn hierover. "Houdt in feite in de gaten hoe een en ander verloopt." En sinds kort heeft de Euro OR in Nederland de beschikking over een ambtelijk secre taris, Coby Kroon. "Zij zorgt voor alle reisdocumenten van de Euro OR- leden en verzorgt de notulen", vertelt Jan hierover. "In feite is zij mijn rech terhand bij het organiseren van aller lei zaken die voor de Euro OR belang rijk zijn. Dat is ook anders dan bij een gewone OR in Nederland. Die kent maar één secretaris, terwijl de secreta ris van een Euro OR sterk organise rende en regelende taken kent die in Nederland veelal bij de OR-voorzitter liggen: regelaar van zaken, houdt zich bezig met het voorbereidend werk en is verantwoordelijk voor de onder hem/haar vallende ambtelijk secreta ris. De voorzitter daarentegen heeft een meer politieke rol. Hij is het gezicht van de Euro OR." INZICHT IN STRATEGIE Volgens Jan is het een zeer goede zaak dat Heineken nu een eigen Euro OR heeft. "Dat nut zal zich ook de komen de jaren bewijzen", meent hij. "Want een Euro OR kanmeepraten over belangrijke zaken als overnames, de overdracht van producties naar een ander land en allerlei andere belang rijke strategische belangen. Vanuit de werknemer gezien krijg je een groter inzicht in hoe andere landen reilen en zeilen. Je ziet ook hoe bepaalde zaken in andere landen op dezelfde manier worden aangepakt als in ons land. Ik denk alleen maar aan het Total Quali ty Management en vergelijkbare pro cessen als Mensen Maken Heineken. Op dat laatste punt kunnen we zeker ook van elkaar leren. Heineken legt een gezonde basis voor een goede Euro OR. Er is volledige openheid over de te behandelen onderwerpen. Dat is, lijkt mij, een uitstekende start voor dit nieuwe orgaan." De leden van de Euro OR zijn: J.F. Renneteau (F), voorzitter I. Jimenez Blazquez (E), vice-voorzitter J.P. Kühn (NL), secretaris P.J. Wever (NL) J.G.C. de Vos (NL) S. Moreton Gomez (E) Mw. A. van den Akker (NL) (kwaliteitszetel) J. Huart (F) P. Jung (F) C. Carette (F) H. Lappas (Gr) A. Koutsovoulos (Gr) M. Sarris (Gr) J. Caparros Catalan (Gr) J. Izquierdo Obiol (E) G. Pastrello (I) G. Rovaris (I) S. Pitzolu (I) K. Vanautgaerden (B) T. O'Connell (EI) F. Pacsnik (Hung.) D. Serato (CH) Mw. T. Petkova (Slovakia) A. Biegun (PL) K. Jasek (PL) Mw. J. Kroon-Zeilstra (NL), ambtelijk secretaris

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 10