Leven als God in Nederland Jean-Olivier Greffe (29) weet als Fransman een goede wijn te JEAN-OLIVIER GREFFE EN HET LEVEN BUITEN DE FRANS C waarderen. Maar als hij na een dag hard werken op het dek van zijn woonboot de koeien in de weilanden van Hoogmade gade slaat, mag hij ook graag een biertje drinken. En ondertussen de geleerde lessen van de dag overdenken. Want zo veel mogelijk opsteken van de periode bij Heineken in Nederland is de reden dat de 'expat in spe' tijdelijk in Zoeterwoude verblijft. Tegenwoordig heeft de afdeling Production, Policy en Control in Zoeterwoude wat weg van de popu laire televisieserie 'Allo, Allö'. Jean- Olivier Greffe kan als geen ander rate len in het Engels, maar zijn tongval verraadt zijn Franse afkomst. Sinds 1 februari van dit jaar doorloopt hij een traineeprogramma van een halfjaar dat hem voorbereidt op zijn toekomst als 'expat'. Dat programma heeft hij in samenspraak met zijn Nederlandse begeleider zo flexibel mogelijk samen gesteld. Hij werkt mee aan een Heine- ken-brede benchmarking (informatie verzameling) naar trainingsmethoden in de productie. Daarnaast volgt hij diverse cursussen en leert hij zoveel mogelijk over de Nederlandse be drijfsvoering. Want hij wil alle aspec ten van het brouwen van bier onder de knie krijgen. VERY GEZELLIG "My life in the Netherlands is very gezellig", zo omschrijft Jean-Olivier de indrukken van de eerste drie maan den op Hollandse bodem. Niet alleen op het werk, maar ook privé. De levensstijl die Jean-Olivier zich in Nederland heeft aangemeten, heeft veel weg van een sfeervolle Heine- ken-reclame: temidden van al het groen en water in Hoogmade SNEL WELKOM Ook op het werk bouwt Jean-Olivier makkelijk contacten op. De open cul tuur helpt daarbij. "Hier gaan de men sen heel open met elkaar om, op een gelijk niveau. Als nieuweling voel je je daarom snel welkom. Van alle kanten krijg je een helpende hand. In Frank rijk is men veel hiërarchischer inge steld. Daar gedraagt iedereen zich in eerste instantie formeler en afstande lijker." Het opbouwen van die goede contacten vindt Jean-Olivier héél waardevol, want zijn dagelijkse ple zier hangt in de eerste plaats af van de sfeer op het werk en de mensen om hem heen. "De ervaring op het men selijke vlak vind ik belangrijk. En dat Jean-Olivier Greffe bewoont hij een kleine woonboot. "Het bureau dat mij aan een tijdelijk huis moest helpen, kwam alleen maar met saaie flats in Lei den op de proppen. Daar voelde ik niets voor. Toen ik vroeg naar de mogelijkhe den van een woonboot, ke ken ze me aan of ik een grote grap maakte. Maar mijn ver zoek konden ze gelukkig wel honoreren." Water maakt de Fransman erg gelukkig. De zeiler in hart en nieren heeft dan ook al verschillende tochten op de Nederlandse wateren achter de rug. "Op het water maak je gemakkelijker vrienden. Er heerst een gemoedelijke sfeer en de mensen zijn soe pel in de omgang. Er is altijd wel iemand om een praatje mee te maken." Als Jean- Olivier niet gaat zeilen, dan gaat hij fietsen, joggen of nieuwe plaatsen ver kennen. "Elk weekend is voor mij weer een kleine vakantie."

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 8