Wil in actie ■>2 26 Wil Wiegerink van de bewakingsdienst Vrumona springt in zijn vrije tijd regel matig uit een vliegtuig. Met een para chute. Hij hangt dan 'lekker op zijn gemakkie' in de lucht, te genieten van de stilte en het panorama om hem heen. Naast relaxed in de lucht hangen, geeft Wil ook demonstraties en doet mee aan wedstrijden. olgens zijn logboek heeft Wil (53) tot nu toe meer dan 385 sprongen achter de rug, maar wanneer je zijn 'springuitjes' in België erbij telt, haalt hij met gemak de vierhonderd. Al vijftien jaar zoekt Wil zijn vertier in de lucht. Hij is lid van het Parachutistencentrum Midden Nederland in Hilversum, waar hij ook de functie hoofd opleidingsschool bekleedt. Wil over deze functie: "Ik vraag me weieens af waarom ik dit doe; het is veel werk. Maar iemand moet het toch doen hè. In deze functie heb ik veel contacten met de leerlin gen en ik probeer ze ook te steunen. Het komt soms voor dat ze bang wor den na de eerste paar sprongen. Dan zfe ik gewoon een leerling denken: 'ik hoop dat het gaat regenen, dan hoef ik niet te springen'. En omdat ik ervan uitga dat de echte 'sky gods' ook zo zijn begonnen, help ik de beginnelin gen graag een handje." Wil werkt sinds 1975 bij de bewa kingsdienst van Vrumona in Bunnik, waar hij 'destijds is begonnen en ook zal eindigen, want hij heeft absoluut geen behoefte om wat anders te doen'. Zijn duim omhoogstekend: "En Heineken als werkgever vind ik uit de kunst." PRECISIESPRiniGEIU Naast de reguliere parachutesprongen op het Parachutistencentrum, geeft Wil ook wel eens een demonstratie weg of doet mee aan een wedstrijd. "Ik heb ook demonstraties gegeven voor het koninklijk huis: de afgelopen drie jaar op de verjaardag van prins Bernhard", vertelt Wil trots terwijl hij een aantal krantenknipsels hiervan laat zien. De waterval aan woorden uit Wils mond verklappen zijn enthou siasme over zijn hobby. "Verder doe ik nog mee aan wedstrijden 'precisie- springen', waarbij je moet proberen om op een bierviltje te landen. Een Heineken bierviltje! Met de hak en niet met je voorvoet of een ander deel van je voet, dat geldt niet. Bij zo'n wedstrijd wordt je op drieduizend voet - dat is een kleine kilometer - gedropt. Bij de dropping weet je al ongeveer waar je naar toe moet. Om het moeilijker te maken wordt het viltje tegen woordig vaak ver kleind tot de grootte van een rijksdaalder." Behalve over zijn ervaringen in Nederland heeft Wil ook nog 'bui tenlandervaring', namelijk in Bel gië. Wil: "Daar in het zuiden zijn ze veel soepeler dan hier in Hilversum. Hier moeten we bijvoorbeeld toe stemming vragen aan Schiphol als we met het vlieg tuig tot tienduizend voet willen gaan. Afgelopen jaar ben ik, samen met nog tien man, een keer of zes naar België geweest. We gaan dan zaterdag 's och tends vroeg rijden en dan maken we drie a vier sprongen waarna we moe maar voldaan 's avonds weer naar huis rijden. Wat daar ook goed is, is dat er geen zweefvliegers mogen komen. Zweefvliegers blijven altijd in het cir cuit 'rotzooien' én bovendien hebben ze altijd voorrang op parachutisten. Tussen zweefvliegers en parachutisten is het dan ook altijd haat en nijd. Trou wens, een volgende keer kun je mijn baas interviewen voor een hobbyver- haal, hij doet aan zweefvliegen." KUNSTJES Wil is niet weg van de zogenaamde vrije val en doet dit dus ook niet. Ten minste, niet meer. Na een dropping op een hoogte van tienduizend voet is de snelheid bij de vrije val een kleine 200 kilometer per uur. Wil: "Vroeger heb ik het wel gedaan. Dan moest ik direct na de landing mijn vrouw bellen want zij was ongerust. Daarbij kan ik het eigenlijk niet goed, dus doe ik het niet meer", geeft Wil toe. "Eigenlijk ben ik sowieso niet zo dol op grote snelheden en ook niet op kunstjes. Daar ben ik Wil voor het Koninklijk Huis na een parachutedemonstratie voor de verjaar dag van Prins Bernhard

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 26