Elke maand belichten we een nieuw horecapunt dat een van onze biermerken schenkt. Deze keer belanden we in nachtcafé IJzer, dat sinds een halfjaar het uit gaansleven in Hilversum van een nieuwe, nachtelijke dimensie voorziet. Eind januari namen we, helaas nog ver voor openings-tijd, een kijkje in dit volgens insi ders ijzersterke horeca-etablissement. "Welk café, Het LJzer? Nee, gewoon IJzer." Uiteindelijk blijkt het knusse café vrij eenvoudig te vinden. De krachtige naam staat met kloeke let ters op de gevel geschreven. Het opvallende stalen gevelbord verraadt in grote lijnen watje binnen kunt ver wachten. IJzer als hoofdbestanddeel van een gezellig, maar enigszins excentriek interieur. Want het café heet niet alleen IJzer, het is ook van ijzer. Binnen overheersen de robuuste kleuren van staal en aluminium. Zo is de bar van zink en hangen de wanden vol met de meest uiteenlopende voor werpen die in de bouw waarschijnlijk betere tijden hebben gekend. KUNSTENAAR Van de meeste voorwerpen in het café is de oorspronkelijk functie nog mak kelijk te traceren. Bij sommige vergt dit echter wat meer tijd. Deze objecten hadden net zo goed in een museum voor moderne kunst kunnen hangen. Bij navraag blijkt dit niet eens zo'n gek idee te zijn. Bedrijfsleidster Anne Nagel hierover: "Een aantal voorwer pen is ontworpen door kunstenaar Theo Niemijer. Niet speciaal voor ons overigens. Deze kunstenaar maakt al veel langer allerlei ontwerpen waarin ijzer of de kleur van ijzer centraal staat. Maar deze stijl sluit natuurlijk wel perfect aan bij ons thema. Er han gen hier vijf ontwerpen van hem aan de muur. Een bewerkte kruiwagen, een met behulp van betonbewaping gefabriceerde zon en een drietal schil derijen van zijn hand. Anne vertelt dat ze eerst alleen de naam van het café had bedacht, en daar pas later het interieur op is gaan afstemmen. "Gelukkig werkt mijn zwager in de metaalbouw. Via hem heb ik ook een aantal dingen kunnen regelen. Zoals stukken traanplaat en staalbouwmatten. We hadden slechts drie weken de tijd om het hele interi eur in te richten. En dat was al met al een hele klus. Veel dingen zijn erg zwaar en bovendien is het werken met een snijbrander ook niet voor iedereen weggelegd. Maar het is gelukt en uiteindelijk ben ik heel tevreden over het resultaat", aldus Anne. Of je het interieur mooi vindt of niet, één ding hebben de opvallende voorwerpen in ieder geval gemeen: ze geven het café een heel eigen karak ter. Bovendien bewijst café Uzer dat een opvallend, bijna kunstzinnig inte rieur zeker niet duur hoeft te zijn. NACHTCAFÉ Café IJzer is sowieso niet zomaar een café. Het is geopend vanaf tien uur 's avonds en sluit vervolgens pas weer vroeg in de morgen zijn deuren. Niet voor niets gaat Uzer door het leven als 'nachtcafé'. Daarmee neemt het in

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 20