Ze heeft een hobby waarin ze andere persona ges kan spelen, en ze voelt zich er heerlijk bij. Met andere woorden: Hennie van de Westela- ken-Van Rossum houdt van toneelspelen. In januari heeft zij gedurende zeven voorstellin gen geacteert, gezongen en gedanst in de musi cal Rags. Zij had de bijrol van Sarah, een jood se kappersvrouw. De locatie was niet de min ste: het Theater aan de Parade te 's-Hertogen- bosch. Haar tegenspeler was de bekende acteur Hans Boskamp, die de rol vertolkte van haar man Chaim. theatergezelschap De Meierij, tegen over totaal zo'n 3500 theaterbezoe kers haar zang-, dans-, én acteerkun- sten in de musical Rags. Wanneer ze op het podium staat is ze Sarah, de vrouw van de joodse kapper Chaim. KIPPENVEL Hennie (44) is bij Heineken werkzaam als ambtelijk secretaris van de onder nemingsraad van 's-Hertogenbosch. Hennie: "Aangezien ik een vrij hecti sche baan heb - een leuke overigens - biedt toneelspelen een goed tegen wicht. Wanneer ik lekker kan zingen en dansen ben ik in die andere wereld." Haar kleine handen tot knuisten vormend, vertelt Hennie dat zodra ze op het podium staat ze zich Sarah is vriendelijk en open. Ze weet wat ze wil. Ze geniet dan ook een groot vertrouwen van de mensen in haar omgeving. Maar ze kan ook weieens bazig zijn. Die keer bijvoor beeld dat de timmerman een troep maakte op de straat. Gewoon pal voor de kapperszaak van haar man. De tim merman krijgt in Rags dan ook lik op stuk van Sarah, want dat soort dingen pikt ze niet. "Sarah's karakter staat niet ver van het mijne af", geeft Hen nie van de Westelaken toe. "Ik kan me dus goed in mijn rol van Sarah ver plaatsen". Zeven avonden lang toon de Hennie, samen met het muziek niet lichaam en ziel verplaatst in de leuke en mooie, maar soms ook tragi sche momenten in het spel. "Op deze verschillende momenten komen allerlei emoties naar boven. Dat is best lekker, maar de kunst is ook om die gevoelens weer los te kunnen laten, want je moet dóór! In Rags is een scè ne waarin de joodse vrouwen van het naaiatelier in opstand komen, omdat een van hen levend is verbrand als gevolg van de slechte werkomstandig heden. Wanneer dan het joodse dodenlied, de Kaddisj, wordt gezon gen, krijg ik iedere keer weer kippen vel. Bij sommige vrouwen op het podium springen de tranen in de ogen van emotie bij het horen van de Kad disj. Maar wat soms ook voorkomt, is dat een medespeler in tranen het podium verlaat. En dat is natuurlijk niet goed. Dan ben ik wel zo nuchter om te denken: het blijft een spel." Tevreden vertelt Hennie dat er een goede recensie over het stuk stond in het Brabants Dagblad. "En als je dan bedenkt dat de recensent een zeer kri tische man is OVERSTAG Zingen heeft ze altijd erg leuk gevon den en ook goed gekund, meent Hen nie. "Ik was als kind lid van het kerk en het schoolkoor. Toen ik trouwde, een dochtertje kreeg en later ook weer ging werken, raakte het zingen op de achtergrond. Toen begin jaren negen tig iemand mij vroeg wat ik nou écht leuk vond om te doen, zei ik na een seconde denken: zingen! En omdat ik het serieus wilde oppakken, besloot ik om zanglessen te nemen." Dit bracht Hennie bij de volgende stap, want via een kennis van zangles kwam ze vier jaar geleden in contact met het muziektheatergezelschap De Meijerij. "Die kennis vond het gezel schap wel wat voor mij, dus besloot ik daar maar een kijkje te nemen. Ik was meteen overstag. Maar het was nog even spannend want om toegelaten te worden, moest ik eerst nog auditie doen samen met nog zes vrouwen. Ik kwam gelukkig door de selectie", ver telt Hennie trots. En zo werd Hennie opgenomen in het koor van De Meijerij als sopraan. Naast gewone kooruitvoeringen ging ze al snel deel nemen aan kleine theaterproducties. Hennie: "In een van die concerten heb ik nog het klassieke stuk 'Das Wein- laub' solo gezongen. Solo wilde zeg gen: ik begon en even later viel het koor in." Bij deze uitvoeringen werd niet alleen gezongen, maar ook geac teerd en gedanst. Het bleek Hennie op het lijf te zijn geschreven. IMPROVISATIE Hennie was blij verrast toen ze begin vorig jaar werd gevraagd als tegen speelster van de hoofdrolspeler Hans Boskamp 'Chaim' voor de musical Rags. Enkele medespelers wisten haar te vertellen dat "sommigen er wel vijf entwintig jaar over doen om tegen over zo'n professional op het podium te staan". Het is Hennie's eerste rol in een grote productie. De musical is

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 12