IEUWJAAI In Amsterdam sprak Raad van Bestuurslid A. Ruys. Terugkijkend op 1997 trok hij de conclusie dat Hei- neken een mooi jaar achter de rug heeft, dat een uitstekende basis vormt voor het werk dat voor ons ligt. Dat er nog veel werk voor ons ligt, lijdt geen twijfel. De heer Ruys gaf enkele voor beelden waaruit bleek dat de redenen om te veranderen dringender zijn dan verwacht. Want de wereld om ons heen verandert steeds sneller en de noodzaak om daarop goed te reage ren, wordt steeds groter. In enkele maanden tijd kunnen situaties in een land ingrijpend veranderen. Veranderen is niet iets wat vaak gebeurt in het vak van bierbrouwen. Net als drieduizend jaar geleden is bierbrouwen nog steeds bedoeld om een mooi product te maken. En als je dat hebt, ga je dat niet zo snel verande ren. Heineken is Heineken, Amstel is Amstel. De brouwindustrie is dan ook niet te vergelijken met bijvoorbeeld de computerindustrie, die in enkele jaren tijd ontelbare wijzigingen heeft mee gemaakt. Toch is het voor Heineken van groot belang op veranderingen in te kunnen spelen. De ontwikkelingen in de wereld gaan steeds sneller, de concurrentie wordt steeds heviger. Daarom benadrukte de heer Ruys dat het van belang is dat Corporate Office, het hoofdkantoor in Amsterdam, gericht en soepel kan werken. Dat de kwaliteit van dat werk goed is. 1997 stond, voor het eerst, het hele jaar in het teken van het hoofdkantoor van de toekomst. De eerste plannen zijn omgezet in daden. Zo zijn de voorbe reidingen getroffen om per 1 januari van dit jaar de Heineken University op te richten. A. Ruys Daardoor ontstaat een organisatie waarin de medewerkers van en met elkaar kunnen leren (meer over de Heineken University leest u in een van de volgende nummers van Vers van 't Moeten en willen veranderen. Dat waren de kernwoorden bij elke speech tijdens de nieuwjaarsrecepties die traditioneel de eerste werk week van het nieuwe jaar plaatsvonden. En daar draait het dit jaar en de komende jaren om bij al onze activiteiten. Vat). 1998 heeft nog heel wat in petto. Wat er op economisch gebied gebeurt, is moeilijk te voorspellen. In 1997 was de hoge koers van de Amerikaanse dollar gunstig. Maar daartegenover staat de zorgelijke ontwikkeling in het Verre Oosten. De enige zekerheid die we hebben, is dat er gevolgen zullen zijn, hield Ruys zijn gehoor voor. Op die gevolgen moeten we ons voorbe reiden. Net zoals op de invoering van de euro. Dat Heineken in staat is kan sen te benutten, blijkt uit de goede resultaten met de anderhalf jaar gele den overgenomen brouwerijen in Frankrijk en Italië. Op veel meer pun ten heeft Heineken getoond de juiste instelling te hebben om veranderin gen en omschakelingen aan te kun nen. De heer Ruys zei dan ook er het volste vertrouwen in te hebben dat Heineken ook in 1998 en volgende jaren erin zal slagen de nodige veran deringen te kunnen doorvoeren. VERNIEUWEN, VERNIEUWEN, VERNIEUWEN Algemeen directeur R.V. Strobos sprak in Zoeterwoude de kantoormedewer kers toe. Eerder waren de productie medewerkers in De Hooiberg bijeen gekomen voor hun nieuwjaarsrecep tie. Ook op aile andere vestigingen werd dezelfde boodschap van het Management Team tijdens de nieuw jaarsreceptie overgebracht. Vanzelf sprekend stonden de sprekers stil bij het proces Mensen Maken Heineken en de kwaliteitsonderscheiding van het Instituut voor de Nederlandse Kwaliteit waarmee de onderneming onlangs onderscheiden werd. "We zien dat als MT als een fraaie erkenning voor het werk dat we met z'n allen in de laatste jaren hebben verricht onder de noemer Mensen Maken Heineken. Daarmee is ieders aandeel aangegeven: het zijn de medewerkers die dagelijks inhoud geven aan alles waarvoor wij als Hei neken binnen en buiten onze deuren waardering krijgen. Het draaide en draait binnen MMH om want u richtte op de meest efficiënte en kwali tatieve wijze uw eigen werk en dat van de daarbij betrokken collega's in. Of bent er nog mee bezig." Strobos waarschuwde ervoor aandacht te blij ven besteden aan liet verder aibreken van belemmerende muren tussen de verschillende units en afdelingen. "Daar zitten geen nadelen aan vast, voor niemand. We kunnen er alleen maar wél bij varen met z'n allen. Het zal uitwisseling van kennis, ideeën en ervaringen sterk bevorderen. Zó bereiken we ook daar de openheid die we zo broodnodig hebben." Doelge richter en slimmer met elkaar werken, creatiever en vernieuwender bezig zijn is daarbij het parool. Binnenkort wordt het MMH-proces afgesloten. Dat wil zeggen, als project. Het MT verwacht dat het kwaliteits proces in de dagelijkse praktijk, in ons denken en doen, actief zal blijven en steeds meer kwalitatieve inhoud zal krijgen. "Dat we op de goede weg zijn, moge blijken uit het feit dat 1997 het beste financiële resultaat van de afge lopen tien jaar heeft opgeleverd!" Door het afsluiten van het MMH-pro- ject kan het MT de aandacht op nieu we en even belangrijke zaken richten. Een daarvan is de consument behalve onze merken ook toegevoegde waar de te bieden. Iets wat alleen kan door voortdurend vernieuwend bezig te zijn. Dat dat geen nieuw inzicht is, bleek uit het citaat van de heer Stro bos: "We zullen moeten innoveren en innoveren. Dat is prettig. Niet voor niets zei Albert Einstein al 'mijn creati viteit bracht me meer dan al mijn ken nis'." En over de reden daarvoor "We zullen onze merken dominant over eind moeten houden, onze positie vei lig moeten stellen, zonder in prijsge- vechten verwikkeld te raken." De Algemeen Directeur noemde ook een aantal voorbeelden van toege voegde waarde. Zoals de Heineken Studenten Service. De mogelijkheid in Zoetermeer dat consumenten met behulp van hun PC virtueel kunnen winkelen en bestellen, is een ander voorbeeld. Zo zijn er nog meer projec ten in ontwikkeling. "Het moeten er nog veel meer worden. Ik vraag van u allen nu reeds om voorbereid te raken op het leveren van enorme inspanin gen binnen uw eigen discipline op het gebied van innovatie. Vernieuwen, vernieuwen en nóg eens vernieuwen dus!", riep de heer Strobos zijn gehoor op. Ook Heineken Nederland ziet de

Vers van 't Vat | 1998 | | pagina 6