keling heeft lang geduurd. Water is niet zomaar water. Het is een van de meest complexe zaken die er zijn." In april 1997 was het zover dat de werke lijke ombouw van de waterbehande ling kon beginnen. 14 september was dé datum. Toen ging de kraan 's och tends om zes uur dicht om het moge lijk te maken het nieuwe productwa ter aan te leveren aan de brouwerij Zoeterwoude. Zestien uur later, om tien uur, ging de kraan weer open. Operatie 'Helderwater' was gelukt. VERANDERINGEN Wat is er nu veranderd aan het water? Voor de productiemedewerkers die dagelijks met een van de watersoorten te maken hebben, zetten we de belangrijkste veranderingen op een rij- Het drinkwater dat we van het water leidingbedrijf betrekken, noemen we sinds 14 september 'stadswater' in plaats van de voorheen gebruikte term 'fabriekswater'. We gebruiken stadswater als drinkwater, als koelwa ter voor de lucht- en C02-compres- soren en de brandslangen in de brou werij. Het is ook de basis voor het zogenoemde 'zachtwater', 'RO-wa- ter' water dat door een zogeheten RO-installatie is gefiltreerd, RO staat voor 'Reversed Osmose', een filtratie techniek) en productwater. Zachtwa ter wordt gebruikt voor de pasteurs en flessenwasmachines. Het moet wor den ontdaan van de hardheid. Daar voor wordt het eerst over ionenwisse laars gevoerd om te ontharden. De hardheid veroorzaakt anders te veel kalkafzetting in de machines. Nieuw is dat het productwater ten behoeve van het brouwen (voorheen brouwwater genoemd) nu RO-water is. Dit water wordt niet meer zoals vroeger na de RO-installatie (waar mee onder andere alle kalk uit het water is gehaald) opgehard. Via het dienstgebouw gaat het naar hel brouwhuis, waar het wordt gebruikt voor het inmaischen en uitwassen anderingen uitgevoerd. De gehele ombouw van de waterbehandeling duurt volgens planning tot eind december/ begin januari 1998. We zijn nu bezig de RO-installaties om te bouwen. Procestechnisch is dat de zwaarste klus. Ik durf te beweren dat, als alles klaar is, we de modernste RO- installatie hebben in Europa. Mis schien wel van de wereld", zegt Frans van der Vliet. "In een vakblad zagen we dat zelfs waterleidingbedrijven bezig zijn onderzoek te doen naar het systeem, dat wij nu al hebben." Na het ombouwen van de RO-installaties wacht nog meer werk: het slopen van alle oude kabels en het repareren van de vloeren en gebouwen. Het einde is echter in zicht van een project dat lang heeft geduurd, maar dankzij goede samenwerking van interne en externe medewerkers toch nog op snelle wijze is gerealiseerd. Klai s v, >Waa,.tt lan 1 rils van de klaringskuipen. Hier wordt het in een keer opgehard van 0° D naar 10° D (°D graden Duitse hardheid) Dit is mogelijk doordat het brouwhuis enige tijd geleden is omgebouwd. Nieuw is dat het productwater ten behoeve van diensten (nu kortweg 'productwater' genoemd) voorname lijk wordt gebruikt voor reinigingsin stallaties en om bijvoorbeeld bierlei dingen na te drukken. De geleidbaar heid van het productwater, noodzake lijk voor de meetapparatuur in de afdelingen, ontstaat nu door het RO- water te mengen met stadswater. Sinds 14 september bestaat het uiteen mengsel van 60% RO-water en 40% (goedkoper) stadswater. Een UV- installatie in de mengstraat van het productwater zorgt voor een extra microbiologische borging. Aan het ketelvoedingswater, RO water en het koelwater verandert niets. Het spreekt voor zich dat deze wijzigingen niet van invloed zijn op de kwaliteit van ons bier. MODERN "We hebben nu een deel van de ver- iV/ct op de foto: Karei Jansen, der Plas en Hans Wesselingh Wim van

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 27