■Hl WKWK Water is water. Althans, zo 1 voor een leek j In onze Zoeterwoudse brouwerij wordt echter een groot aantal versch i llende soorten water onderscj Daar wordt binnenkort een groot, langdurend project om de waterbehandeling op die vestiging te veranderen'afg Vooral in het westen van Neder land wordt door het waterlei dingbedrijf vrij hard water geleverd. Dit water bevat relatief veel kalk. Hoe wel de kwaliteit goed is, is het niet zomaar geschikt voor toepassingen binnen de brouwerij, zoals het brou wen van bier of het wassen van onze retourflesjes in de üessenwasmachine. De Zoeterwoudse vestiging kent dan ook een uitgebreid waterbehande lingssysteem om het gewone 'stads- water' aan de Heineken wensen aan te passen. Dat waterbehandelingssysteem heeft een nieuwe opzet gekregen. Het gevolg is dat de kwaliteit en de samen stelling van het binnen de brouwerij gebruikte water voor een groot deel veranderen. Voordelen van de nieu we opzet zijn een betere bedrijfsvoe ring en een lagere kostprijs. Boven dien is de naamgeving van de diverse 'watersoorten' aangepast aan HMESC (Heineken Material Equipment Stan dard Code), zodat ze nu een stan- daardnaam hebben gekregen. Aanvankelijk, enige jaren geleden, was het de bedoeling alleen de bestu ring van de waterbehandeling te ver vangen. Tijdens de engineeringsfase van de waterbehandeling is echter ook de procesvoering geoptimali seerd. Alle procesdelen van de water behandeling zijn op 'Fox' gezet. Dat wil zeggen dat de besturing geauto matiseerd plaatsvindt en dat gebruik is gemaakt van een informatiseringssys teem. De operators kunnen het proces volgen en besturen door middel van beeldschermen. Ze hoeven niet meer zoals voorheen veel handmatig werk te verrichten. Een aantal installaties is daarvoor omgebouwd of geheel nieuw ge bouwd. LEGE PLEKKEN Tijdens een rondleiding door Gebouw A en B is te zien hoe ingrijpend de ver anderingen zijn. Projectleider Frans van der Vliet, die zich sinds maart van dit jaar met het project bezighoudt, wijst bij Pomphuis 1,2 en 3 aan wat er tot nu toe al is veranderd. De glim mende buizen spreken voor zich. Zij zijn pas aangelegd. Grote gaten in de muren van de diverse gebouwen zijn de stille getuigen van de afbreekfase. Nog niet zo lang geleden liepen vele leidingen van het ene gebouw naar het andere, en terug. Nu is alles veel compacter geworden. Wie bekend was met de situatie, kent de verschil lende locaties niet meer terug. Kleine re installaties, weggebroken vloeren, garagedeuren op de plaats van een vaste muur, een totaal andere indeling in de ruimte voor schoonmaakmidde len, besturingskleppen op ooghoogte in plaats van enkele meters hoog, lege plekken in gebouwen, waar voorheen grote apparaten stonden, zoals pellet- reactors, zandfilters, enzovoort... Het aantal veranderingen is te veel om op te noemen. ZEER COMPLEX Zoals al gezegd, is de afdeling Nieuw bouw enige jaren geleden begonnen met het ombouwproject. "In de loop der jaren waren er nieuwe ontwikke lingen en technieken en kregen we meer inzicht, waardoor de oorspron kelijke plannen regelmatig zijn bijge steld", vertelt Frans van der Vliet. "Met name de procesmatige ontwik- V.l.n.r. staand: Frans van der Vliet, Klai s der Brug, Tonny Eggers (FIB), Sjefde Waai, Haasnoot, Remco van der Bent, Jan Wi Haitsma. Zittend: Joop Messemaker, Luc Houweling Han van Rij, Jaap Deen (FIB) en Martin Ni

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 26