El IMinö mede van invloed op gerstverkoop wereldmarkt het weer betreft nu al een jaar van uitersten. Zo kende ons land een nat voorjaar en de warmste augustusmaand in drie honderd jaar. Andere delen van Europa hadden te kampen met heftige regenbuien, terwijl droogte het zuidelijk halfrond teistert. Deze weerschommelingen, zoals het weerverschijnsel El Ninó, zijn niet alleen van invloed op mens en dier. Ook de gewassen hebben aardig te lijden onder de extreme verschillen. Reden voor Vers van 't Vat om eens na te gaan welke effecten het weer nu precies heeft op de kwaliteit van hop en (brouw)gerst. De hopoogst van dit jaar is in Amerika minder goed te noemen. Leen Verha gen van de afdeling Proces en Product Analyse binnen HTS hierover: "De hopplanten in de VS hebben voor het eerst te kampen gehad met de schim melziekte meeldauw. In Duitsland daarentegen is de oogst erg goed van wege de hogere opbrengsten aan bit- terstoffen. Hierdoor wordt de wereld markt maar voor een klein deel beïn vloed, omdat er nog steeds overpro ductie is van hop en de prijzen daar door erg laag zijn." De inkoop van hop vindt al voor een deel vijf jaar van tevoren plaats om leveringen zeker te stellen. De inkoop van brouwgerst kan al beginnen, voordat de eerste gerste korrel de grond in gaat. De kwaliteit van hop en brouwgerst is daardoor moeilijk van tevoren te bepalen. Veel hangt af van de conditie van de bodem, het ras en uiteraard het weer. De opbrengsten kunnen mede hier door van jaar tot jaar sterk verschillen. Anthoinet Top van Corporate Purcha sing in Zoeterwoude hierover: "Hop is een plant die veel onderhoud vergt en in het bijzonder gevoelig is voor nat tigheid en schimmelziekten als meel dauw. Gerst heeft, net als andere gewassen, voldoende zon en water nodig. Is het te droog, dan groeit de plant niet goed. Hetzelfde geldt voor een teveel aan water. Komt dat net voor of tijdens de oogst, dan ontstaat er kieming in het veld waardoor de gerst onbruikbaar wordt als brouw gerst." Het weer is dus een belangrijke factor voor een goede oogstkwaliteit. "Helaas kunnen we het weer niet beïnvloeden. Daarom houden we bij de inkoop van brouwgerst zoveel mogelijk rekening met de te verwach ten weerssituaties in Europa. Dat doen we onder meer met behulp van de gegevens die we van de Earth Cast Satelite Service binnenkrijgen. En verder onderhouden we veel contact met onze moutleveranciers. Zij staan in directe verbinding met de boeren die de brouwgerst verbouwen. Met behulp van al die gegevens proberen we bij de inkoop een goede koers te varen." GOEDE OOGST Voor de Nederlandse zomergerst was 1996 een topjaar. Dit jaar (1997) is de oogst goed te noemen. Anthoinet Top hierover: "Nederland kende een zeer warme augustusmaand, maar die was nauwelijks meer van invloed op de oogst. Zomergerst wordt namelijk al rond de eerste week van augustus geoogst." Nederland heeft overigens maar een relatief klein aandeel in het geheel. De velden zijn hier klein en beperken zich tot Noord-Nederland, de Flevopolders en Zuidwest-Nederland. Moutleve ranciers van Heineken Nederland betrekken de meeste brouwgerst uit Duitsland, Frankrijk, Engeland en Denemarken. Ook deze landen ken den dit jaar veel schommelingen in het weer. Zo stonden deze zomer gro te delen van Duitsland en Polen onder water als gevolg van hevige regenval. In beide landen vindt brouwgerstteelt Anthoinet Top toont de weersverwach tingen van Europa plaats. Anthoinet Top hierover: "De voor ons belangrijke Duitse gerstvel- den lagen echter voor het grootste deel buiten het overstroomde gebied. Wel verwacht ik dat er door de grote droogte op het zuidelijk halfrond zo'n 1 miljoen ton minder (brouw)gerst op de wereldmarkt verkocht gaat wor den. Door de invloed van weersver- schijnsel 'El Ninó' kan met name Aus tralië geteisterd worden door extreme droogte en daar koopt de Heineken- groep een groot deel van haar mout voor de brouwerijen in Azië in. Het effect ervan op de wereldmarkt zal pas later zichtbaar zijn en heeft verder geen invloed op de inkoop voor Hei neken Nederland." Leveranciers onderhouden regelmatig contact met de boeren die de brouwgerst verbouwen

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 14