Van Bambi tot baret-embleem hi ■li Hij tekent al vanaf het moment dat hij voor het eerst een potlood in zijn handen hield. En sinds die tijd weet hij niet meer van ophouden, hoewel het tot zijn eigen spijt nooit tot een officiële opleiding is gekomen. "Daar was toen geen geld voor", zegt hij nu. Toch heeft hij zijn talent nooit laten verwateren en tekent hij nog steeds, meestal op verzoek. Van logo's tot geboor- tekaarten of uitnodigingen. Daarnaast is beveiligingsbeambte Paul Slegtenhorst een fervent spaarder van baret-emblemen en alles wat met Schotland te maken heeft. Een gesprek met een veelzijdig hobbyist. 11 Ik wilde destijds heel graag naar de Rietveldacademie. Maar door mijn lage middelbare schoolopleiding (Ma vo 3) kon ik daar niet naar toe. Wel wilden ze mij op basis van twintig van mijn tekeningen aannemen. Ze von den dat ik talent voor tekenen had. Ik had ook graag die opleiding gevolgd, maar er was geen geld voor. Mijn ouders wilden daarom liever dat ik een baan ging zoeken. Het tekenen heb ik echter nooit kunnen laten. Dat doe ik nog steeds. Geen portretten. Die zijn gezien de expressie, stand van de ogen, mond en gelaatstrekken erg moeilijk. Maar wel logo's, of tekenin gen voor geboortekaartjes. Verder maak ik wel op verzoek allerlei andere familiekaarten, bijvoorbeeld voor rouwkaarten of felicitaties." Ook zijn woonplaats Ter Aar heeft hem 'ont dekt'. Zo maakt Paul op verzoek van de dominee bij speciale kerkdiensten en christelijke feestdagen de tekenin gen voor de liturgie van het 'Suiker potje', de koosnaam van de kleine Hervormde Kerk daar. En in het eigen gezin zijn het de kinderen Slegten horst die papa's hulp inroepen als ze een andere inrichting van hun kamer wensen. Ook dan gaat Paul aan de slag. "Ik heb bijvoorbeeld de babyka mer met allerlei Bambi-iiguren ver sierd en mijn oudste dochter heeft nu allemaal dolfijnen en orka's in haar kamer." DROOM Paul maakt ook tekeningen voor het blad 'Leven in de Brouwerij' van de unit Zoeterwoude. Ook is hij de bedenker van de uitnodigingen voor het 'contactbiertje' van de unit Zoeter woude. Dit alles doet hij nog steeds als hobby. Een eigen bedrijf ziet hij wat dat betreft niet zitten. "Dat geeft geen vastigheid. Er moet toch maandelijks een vast bedrag binnenkomen voor het levensonderhoud van mijn gezin." Toch heeft hij zijn droom 'een officiële tekenopleiding te volgen' nooit laten varen. "Ik heb laatst nog eens geïnformeerd bij de Rietveldaca demie. Maar die cursus beslaat wel vijf avonden per week. Dat kan ik er met mijn ploegendienst en gezin met drie kleine kinderen niet bij hebben." Paul maakt zijn schetsen en tekenin gen op de tekentafel bij hem thuis, of gewoon in de woonkamer. "Dat laat ste is net zo gemakkelijk en ook voor mijn gezin gezelliger. Ik teken soms dingen na. Een andere keer ga ik van zelf schetsen, omdat ik aan iets moet denken. Dan staat er binnen een paar minuten al iets op papier. Maar ook als ik in gesprek met iemand ben, kan ik het niet laten mijn potlood te pakken en te tekenen. Het is gewoon een tweede natuur van mij geworden." BARET-EMBLEMEN Zijn tekenwerk is overigens niet het enige wat Paul bezielt. Zo is hij op zijn elfde met het verzamelen van Baret emblemen, kraagspiegels, sterren, strepen en onderscheidingstekens begonnen. De waarde van deze verza meling ziet hij nu als een spaarpotje voor zijn kinderen. "Mijn verzameling begon met een medaille 'Oorlog en Vrede 1948-1952' van mijn vader, die in Indië heeft gevochten. Er zijn er ongeveer veertig verschillende van. Daarnaast bezit ik 268 verschillende regimentsemblemen van het Engelse en Schotse leger. Dat laatste land is overigens ook mijn hobby geworden. Ik ga er vaak met vakantie naartoe en weet inmiddels alles van de Schotse 'lords' en 'clans'. Ik heb zelfs een spe ciale op maat gemaakte kilt en jasje uit Schotland. Dat is een kilt van het 92ste regiment te voet Gordon Highlanders, dat in de slag bij Waterloo heeft mee gevochten." De verzameling zou niet compleet zijn, zonder het nodige naslagwerk voor bijvoorbeeld het beschilderen Paul Slegtenhorst van tinnen soldaatjes. "Dat moet je wel hebben, anders weet je op een gegeven moment niet meer wat je verzameling nog mist. En door die informatie kan ik ook gericht in Schotland vragen stellen over een bepaalde oorlog of clan. Het feit dat je dat allemaal weet, geeft vaak al een ingang bij de Schotten die doorgaans toch bekend zijn als een 'volk dat eerst de kat uit de boom kijkt'. Ik heb op die manier al heel wat vrienden in Schot land gemaakt en voel me eerlijk gezegd, hoewel ik er niet van afstam, ook een Schot." COMBINATIE Paul kan zijn hobby's tot nu toe goed combineren. De combinatie zou ech ter helemaal perfect worden, als hij ooit nog eens een eigen boerderij op de kop kon tikken. Uiteraard in Schot land. "Daar kan ik tekenen, mijn ver zamelingen uitbouwen en me een echte Schot voelen", zegt hij enthou siast. "Maar of die droom ooit werke lijkheid wordt..."

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 11