A LT- werkgroepen komen met resulfe^ii Naar aanleiding van het in 1996 afgeronde Action Learning Traject (ALT) van de Centrale Ondernemingsraad en de direc tie van Heineken Nederlands Beheer zijn in oktober 1996 twee werkgroepen in het leven geroepen. Een van deze twee kreeg opdracht een plan op te stellen om de mobiliteit en de employability van de medewerkers te verhogen. De andere moest de gemeenschappelijke normen en waarden van Heineken Nederlands Beheer benoemen, die als uitgangspunt kunnen gelden voor het sociaal beleid. Nu, driekwart jaar later, komen de werkgroepen met de voorstellen, die inmiddels door de HNB-directie zijn goedgekeurd. In deze Vers van 't Vat aandacht voor de resultaten van de ALT-werkgroep Mobi liteit en Employability. Deze werkgroep bestaat naast woordvoerder Rob van den Berg uit Theo Berger, Gerrit van den Bunt, Robert Heier, Leo Gouda, Jan Kühn, Gerda Veerman, Peter Wever, Henk te Winkel, Taco Zantinge en Henk van Gent. Deze werkgroep borduurde voort op de resultaten van het Action Learning Traject, waaraan destijds een dwarsdoorsnede van de Heineken- bevolking deelnam. De ALT-deelne- mers kwamen tot de conclusie dat het belangrijk is om voor alle onderdelen van HNB instrumenten te ontwikke len die de mobiliteit en de employabi lity van de medewerkers vergroten. Met mobiliteit wordt bedoeld het op verschillende locaties inzetbaar zijn en de mate waarin een medewerker zich door de organisatie kan bewegen. Employability wordt meestal vertaald met het breed inzetbaar zijn in de organisatie en het bijblijven met de ontwikkelingsbehoefte van het bedrijf. De werkgroep kreeg vervol gens de opdracht met concrete voor stellen te komen en een stappenplan te maken voor het vervolgtraject. Woordvoerder Rob van den Berg hierover: "We hebben in het begin over vijf thema's gediscussieerd: loop baanbeleid, versterken van het lijn management, leren door medewer kers, het instellen van een mobiliteits adviescentrum en het opstellen van inzichtelijke functieprofielen voor alle functies. Op het eerste gezicht hebben deze onderwerpen niet veel met elkaar gemeen. Maar ze beïnvloeden wel de mobiliteit en employability van de medewerkers. Vandaar dat we ook met concrete voorstellen op die gebie den zijn gekomen." RESULTATE BI Die voorstellen houden onder meer de invoering in van loopbaangesprek- ken voor alle medewerkers, dus ook CAO-personeel. Maar ook de inrich ting van een zogenoemd Mobiliteits Advies en Trainings Centrum, het elektronisch beschikbaar maken van functie-inhoud en functieprofielen, het aanscherpen van opleidingspro gramma's en misschien wel het belangrijkste: de ombuiging naar een ander soort leidinggevende (coach in plaats van baas), zijn als voorstellen uit de groepsdiscussie voortgekomen. "Het zijn allemaal preventieve maat regelen die moeten voorkomen dat de mobiliteit van onze medewerkers stokt. Om mensen in beweging te krij gen moet je ze instrumenten in han den geven die ze helpen in beweging te komen. Natuurlijk blijft iedereen zelf verantwoordelijk voor zijn of haar doorgroeimogelijkheden. Maar als onderneming zal je er ook voor moe ten zorgen dat iedereen de mogelijk heid krijgt bepaalde stappen te nemen en veel mensen hebben een zetje nodig", aldus Rob van den Berg. "Een voorbeeld: tot nu toe zijn er alleen maar loopbaangesprekken voor CAVO-medewerkers en CAO- medewerkers in leidinggevende func ties. Wij vinden dat iedereen binnen Heineken een loopbaangesprek moet hebben. Dat is de beste manier om erachter te komen wat je eigen ver wachtingen en die van je leidingge vende zijn. Verder pleiten we voor inzicht in en openheid van alle func tieprofielen en vacatures binnen de organisatie. Medewerkers krijgen zo inzicht in 'wat er te koop is' in de orga nisatie. Zo bereik je ook betere door stroommogelijkheden tussen CAO en CAVO." MATCH Hij vervolgt: "Verder denken we aan het instellen van een Mobiliteits Advies en Trainings Centrum bij Hei neken (MATCH). Dat moetje zien als een soort onafhankelijk loopbaankan toor, dat HNB-breed actief is met vaste plekken voor de grote units en mobie le centra voor de kleinere. Dit zou bin nen drie, vier jaar moeten opgaan in de bestaande Personeel en Organisa tie-afdelingen. Door het instellen van zo'n MATCH kun je vraag en aanbod koppelen. Zowel medewerkers als lei dinggevenden kunnen er terecht voor vragen over een passende functie of als voorbereiding op een loopbaange sprek. Ook zal het MATCH actief medewerkers benaderen." "Alle functieprofielen zijn bij MATCH elektronisch beschikbaar via Intranet. Daarnaast stellen we als werkgroep nog voor om het opleidingsprogram ma van CAO- en CAVO-medewerkers aan te scherpen. De medewerker gaat zelf aan de slag en krijgt hierbij de steun van zijn of haar leidinggevende. Door gericht te leren behoudt of ver groot elke medewerker zijn waarde op de arbeidsmarkt. Hij kan gemakkelijk reageren op veranderingen in de markt. Ook maken we ons sterk voor de veranderde rol van de leidingge vende, die meer coach dan baas moet worden. Hij/zij is mede verantwoor delijk voor de ontwikkeling van zijn/haar medewerkers en wordt daar ook op beoordeeld." VOORWAARDEBI De werkgroep is van mening dat het project in het najaar van 1997 van start kan gaan en dat het mobiliteits centrum begin volgend jaar moet draaien. "Maar om ervoor te zorgen dat dit ook met succes gebeurt, heb ben we wel als voorwaarde gesteld dat het een concreet project moet worden met een duidelijk doel, eigen budget en een duidelijke einddatum. Ook moeten de activiteiten van dit project in lijn zijn met andere activiteiten en afspraken binnen de onderneming." In de komende weken zal de werk groep haar resultaten presenteren aan de verschillende managementteams. Na de goedkeuring van de Centrale Ondernemingsraad zal een project groep de planning in praktijk brengen.

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 10