gemaakt dat een spiegeling is van de tunnel onder water. VOOR JONG EN OUD Hoewel newMetropolis nog niet geheel klaar is, is het niet moeilijk je voor te stellen dat over een week de computers en andere spellen met enthousiasme zullen worden be diend. Er is voor elk wat wils. Voor alle leeftijden, vanaf ongeveer driejaar, en voor alle niveaus. Voor de kleinsten is er bijvoorbeeld een hoek waar zij zelf hun eigen bankbiljetten kunnen maken. Of een doolhof met dierenge luiden, en een verkleedhoek. Terwijl zij verkleed op de 'catwalk' lopen, zien ze zichzelf tegelijkertijd in beeld op een televisiescherm. Voor de leeftijds groep vanaf ongeveer negen jaar zijn er ontelbare mogelijkheden. Met behulp van het geld dat in de mag neetstrip op de toegangskaart is 'inge bouwd', kunnen zij bijvoorbeeld deel nemen aan een bloemenveiling of in actie komen op de beursvloer. En dat bedrag kan worden verhoogd door fysieke inspanning op een draaiorgel of een drumstel. Zo zijn er meer 'werelden'. De wereld van de tele communicatie bijvoorbeeld. Met be hulp van computers kunnen de deel nemers hier een soort modern kwar tetspel spelen. Bij het mobiliteitsspel is de deelnemer verlader en is het de bedoeling goederen naar een bepaal de plaats te brengen. Rekening hou dend met bijvoorbeeld de aard van de goederen en de weersgesteldheid. Bij een kleurrijke ballenfabriek moet de deelnemer voldoen aan de orders bal len te produceren van een bepaalde kleur en een bepaald gewicht. Een verdieping daarboven is voor een groot deel gewijd aan energie. Op de derde verdieping is het chemisch lab waar - en dat zal met name door schoolgroepen gebeuren - van huis meegenomen zaken als koffiedrab of tuinaarde kunnen worden onder zocht. En het lab is ook de plek waar een jarige met zijn gasten een 'moord' kan onderzoeken tijdens een tevoren gepland verjaarspartijtje. Op de vierde verdieping is een wereld waarin die zaken centraal staan die een mens onderscheiden van andere zoogdieren. Voelen, leren interprete ren en vooral goed nadenken komen hier aan bod. Is de bezoeker een goede ooggetuige? Hij of zij kan het testen met behulp van een computer. ZELF DOEN NewMetropolis heeft ook een filmzaal met 199 plaatsen. Natuurlijk niet zomaar een filmzaal om passief een film te bekijken. Hier zullen in de toe komst bezoekers met behulp van een drukknopje het verloop van de film zelfs kunnen beïnvloeden. Want zoals alles in newMetropolis, moet ook de film interactief worden. Dat wil zeggen dat je zelf actief kunt deelnemen. In totaal zijn er meer dan tweehonderd spellen en experimen ten. Wie alles wil proberen, heeft op z'n minst een paar dagen nodig. Het science center voorziet daarin door ook abonnementen te verkopen. En behalve de 'vaste' onderdelen, zul len er regelmatig wisselende tentoon stellingen zijn, komen er acteurs in actie en zullen er voorstellingen of popconcerten worden georganiseerd, mits die een link hebben met weten schap en techniek. LEERZAAM EN VOORAL LEUK Hoewel newMetropolis een nieuw soort science-center is, is het feno meen op zichzelf niet nieuw. Er zijn er diverse in de wereld. In Nederland was het Evoluon het eerste grote cen trum van dergelijke aard. Dit is echter eind jaren tachtig gesloten. De geschiedenis van newMetropolis voert terug naar 1923. De Nederland se kunstenaar Heijenbrock richtte het Museum van den Arbeid op. De ver zameling industriële objecten vormde de basis voor het in 1954 opgerichte Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek (NINT), dat in Amster dam een bekend begrip is. In de jaren tachtig volgden discussies bij de Over heid of er niet een nieuw science cen ter moest worden opgericht. De uit komst was positief. Jonge mensen moesten -en liefst zo jong mogelijk- in aanraking worden gebracht met wetenschap en techniek. Vandaar dat jongeren een belangrijke doelgroep zijn voor newMetropolis. "Een team tentoonstellingontwerpers onder lei ding van James Bradburne en plaats vervangend directeur Hein Wiliems hebben ervoor gezorgd dat de spellen en experimenten in ons center vooral leuk zijn om te doen", vertelt Hugo van Bergen van de afdeling Externe Betrekkingen. "In het NINT hebben we natuurlijk al jarenlang ervaring opgedaan. Onze nieuwe spellen zijn ook uitgebreid vooraf getest. We heb ben per verdieping een evenwichtige opbouw van spellen samengesteld. Het is echt voor jong en oud. Maar het uitgangspunt is dat de mens in ons center centraal staat, met al zijn talen ten en mogelijkheden. Daarom heb ben we op bijvoorbeeld onze affiches ook het motto opgenomen: 'Een wereld waarin je zelf het grootste wonder bent'. Daar gaat het om. Datje ervaart dal wetenschap en technolo gie mensenwerk zijn." NewMetropolis is gevestigd aan Oos terdok 2 te Amsterdam, op loopaf stand van het Centraal Station. Het is het hele jaar geopend. Zondag tot en met donderdag van tien tot zes en vrij dag en zaterdag van tien uur 's och tends tot negen uur 's avonds. In juli en augustus is het center alle dagen open van tien tot negen. Telefoon: 0900-91 91 100 voor algemene infor matie. Het terras op de begane grond en het dakplein (waar ook een Heine- ken biertje kan worden gedronken), zijn vrij toegankelijk.

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 29