gevolgen. Daarom moeten de opera tors er bij stilstaan dat ze bepaalde handelingen moeten proberen te voorkomen. En als dat niet kan, dat in ieder geval moeten melden bij de ope rators van de andere afdeling. In dit geval van de afvalwaterzuiveringsin stallatie. Dan komen die ook niet voor verrassingen te staan en kunnen ze er iets aan doen om erger te voorko men." Alle afdelingen zijn op dit moment druk bezig om milieuzorg op te nemen in hun activiteiten en in het kwaliteitssysteem. Waar nodig wor den procedures en werkinstructies aangepast. Zo worden metingen en registraties, voorschriften uit onze milieuvergunning en procedures bij incidenten en calamiteiten opgeno men in het kwaliteitssysteem. Daar door worden ieders taken op milieu gebied duidelijker. Elke afdeling is er vrij in te bepalen hoe ze de afspraken en richtlijnen wil len invoeren. De ene afdeling is er ver der mee gevorderd dan de andere. Dat komt ook omdat niet alle afdelingen volgens ISO 9002 werkten. Twee jaar geleden was ervoor gekozen dat alleen productie-afdelingen volgens die norm zouden gaan werken. De afdeling Nieuwbouw en Projecten bij voorbeeld valt niet onder Productie en werkt dus nog niet volgens ISO 9002. Zo'n afdeling heeft nu een grote klus te klaren, want ze moeten een inhaal slag maken. De milieucoördinatoren begeleiden de integratie van het milieuzorgsys teem in het kwaliteitssysteem. Een- of tweemaal per maand is er een bijeen komst met de afdelingstrekkers. BEWUSTWORDiniG "Voor de medewerkers brengt het aanvankelijk wel extra werk met zich mee", geeft Claudy Diesveld toe. "Maar als ze doorhebben waarom het gaat, gaat het meestal snel en raakt het proces in een stroomversnelling. Want het belangrijkste waar het om gaat, is de bewustwording. Om de wetenschap dat je op een structurele manier aandacht moet geven aan het milieu. Het systeem dwingt medewer kers aan verbeteringen te denken en die door te voeren op hun eigen werk plek." Jaco Bakker: "Het gaat erom dat de medewerkers bereid zijn mee te denken. Door geen glas tussen de eti ketten te gooien, geen verschillende niets over het feit of Heineken veel of weinig aandacht aan het milieu be steedt. Het zegt iets over de methode waarop afspraken over het milieu zijn gemaakt en vastgelegd. Daarom zijn de audits en een mogelijk certificaat goede meetpunten. Als het aan de milieucoördinatoren ligt, staat in de toekomst in elk afde lingsoverleg het onderwerp milieu certificeren. Wanneer Heineken dat wil doen, is nog niet zeker. Er zullen wel audits plaatsvinden, interne toets ingen. Daarbij wordt gekeken of afde lingen werken volgens de gemaakte afspraken. Twee jaar geleden zijn zo'n zeventig Heineken-medewerkers spe ciaal opgeleid voor het houden van die toetsen. Een aantal van hen heeft nu voor milieu-specialisatie gekozen en is in februari en maart bijgeschoold. Binnen nu en enkele maanden zullen de interne auditors de eerste afdelin gen toetsen om te kijken hoever ze zijn met het integreren van het milieu. Dan hebben die afdelingen de tijd om eventuele tekortkomingen op te los sen, om 'corrigerende maatregelen te nemen', zoals dat in het jargon heet, voordat de externe auditors komen. Het behalen van het certificaat is geen doel op zich. Want dat is maar een papiertje. Zo'n certificaat alleen zegt Peter Laan, Kees Klaver en Jan Hiemstra van de afde ling Brouwen in Zoeterwoude bij een box-trainer met schoonmaakmiddel. Het gebruik van box-trainers met dubbele wand is een van de 'onzichtbare' maatregelen om het milieu te beschermen. Hiermee wordt lekkage bij onverhoopt beschadigen tijdens transport voorkomen standaard op de agenda. Worden knelpunten besproken en wordt actie in gang gezet. Gaan afdelingen en ploegen binnen de afdelingen zelf inspectierondes lopen om te letten op milieu, orde, netheid en veiligheid. Wordt bij alle nieuwbouwactiviteiten en projecten een checklist doorlopen om er zeker van te zijn dat terdege met milieu-aspecten rekening wordt ge houden. Stellen de afdelingen eigen doelstellingen op om de milieusituatie op hun afdeling te verbeteren. En wordt het onderwerp milieu een vast onderwerp bij training en opleiding van nieuwe medewerkers... kleuren glas bij elkaar te doen... Alle medewerkers zijn er trots op bij Hei neken te werken. Trots op hun werk, trots op de kwaliteit van de producten. Dan moet dit ook lukken." AUDITS Net als voor het ISO 9002-kwaliteits- systeem gold, geldt voor het 14001 milieuzorgsysteem, dat je je kunt laten

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 27