DE MISSI 'Jj\JU MICHAEL EDERLANDS DAVIS CUP-TEAM IPT ONDERUIT TEGEN VS WERELDSTER KOMT NAAR HEINEKEN TROPHY Newport beach - Helaas. Inzet en wilskracht waren begin april niet genoeg om het Nederlandse Davis Cup-team in de kwartfinales van het door Heineken gesponsorde toernooi om de Davis Cup de overwinning te bezorgen tegen het zeer sterke team van de Verenigde Staten. Na drie dagen toptennis viel, niet bepaald zonder slag of stoot, uiteindelijk het doek voor de Nederlandse equipe die daarmee een positie bij de laatste vier misliep. Lange tijd hing aan de Californische kust een mirakel in de lucht en leek Oranje in staat om het team van de VS 'in eigen huis' te overmeesteren. Zowel tegen Andre Agassi als tegen Jim Courier, beiden voormalig num mer een van wereldranglijst, gaf Jan Siemerink echter een voorsprong van twee sets uit handen. Tegen Courier kreeg Siemerink zelfs een matchpoint. Maar het mocht allemaal niet baten, Oranje verloor uiteindelijk met 4-1. Toch kon het Nederlandse team vol gens de kenners met opgeheven hoofd afreizen naar Nederland. Want zoals wel vaker bij dit soort wedstrij den, had de uitslag net zo goed omge draaid kunnen zijn. alsjongste speler aller tijden het Grand Slam-toernooi. Sinds dat jaar is Chang één van de meest constante spelers van het circuit. broer als trainer Hij staat intussen al acht jaar onafge broken in de top vijftien, won 27 titels en haalde nog eens drie maal de finale van een Grand Slam-toernooi. De laatste keer, tijdens de eindstrijd van de US Open van vorig jaar, kon hij bij winst zelfs de nummer één-positie van Pete Sampras overnemen. Deze missie mislukte, maar het overtuigde de taaie Amerikaan dat die begeerde plek geenszins onbereikbaar was. Met zijn broer Carl, die fungeert als trainer en coach, werkte hij keihard aan zijn zwakkere punten. Michael Chang is daardoor en dankzij het gebruik van het nieuwe 'long body racket' een veel completere speler dan de dreumes, die op 17-jarige leeftijd Roland Garros won. "Ik moet nog steeds harder wer ken dan de meeste toppers, die met hun krachtiger spel en grotere reik wijdte in het voordeel zijn. Ik com penseer dat door snelheid en doorzet tingsvermogen", meent Chang, die als 12-jarige ooit Richard Krajicek ver sloeg en daarmee de derde prijs won tijdens het wereldkampioenschap voor junioren. Bekend is ook zijn religieuze levens houding, die hij overal probeert te delen. Niet voor niets voorziet hij elke handtekening van de tekst 'Jesus loves you': "Dankzij mijn tenniscarriè re kan ik veel mensen in contact bren gen met mijn geloof en daar maak ik druk gebruik van." In zijn spaarzame vrije tijd is Chang meestal te vinden in een bootje op een meer bij zijn huis in New Yersey. "Vissen is mijn grote hob by. Helaas kan dal nooit op zee, want daar word ik onmiddellijk ziek", erkent hij. Bovendien verzamelt hij tropische vissen en kan zelfs als één van de grootste kenners ter wereld worden beschouwd. sterkere service Hoewel gras niet zijn sterkste baan- soort is, verraadt een kwart-finale plaats tijdens Wimbledon '94 dat Chang in Rosmalen wel degelijk tot de favorieten mag worden gerekend. Zeker nu hij regelmatig 'serve-and volley' durft te spelen. Zijn sterkere service blijkt ook uit de cijfers: in het seizoen '91 sloeg hij slechts 122 aces; vorig jaar kwam hij tot het respectabe le aantal van 534. Maar voor alles blijft hij toch de 'Rodin van de Tennissport': "Voor mij is en blijft tennis een denk sport en dat ligt Chinezen beter dan westerlingen. Ik probeer mijn tegen stander de ballen te laten spelen die ik graag wil hebben. Dat heeft grote overeenkomsten met het schaakspel." Het zal niemand verbazen dat hij na zijn tenniscarrière biologie wil stude ren. "Maar die tijd is nog ver weg. Wat dat betreft spiegel ik mij graag aan Jimmy Connors. Er blijven nog genoeg uitdagingen over." Michael Chang behoort tol het sterke deelne mersveld tijdens de Heineken Trophy, die in juni in de gemeente Den Bosch wordt georga niseerd. Portret van een in meerdere opzichten gedreven tennisser. In juni '89 schrijft een kleine Ameri kaan van Chinese afkomst tennisge- schiedenis op Roland Garros. In de vierde ronde verslaat hij de absolute nummer één van dat moment op een manier, waarover nog steeds wordt gesproken. Met onderhandse services, groundstrokes vol topspin en gevaar lijke lobs maakt Michael Chang de onaantastbaar lijkende Ivan Lendl radeloos en onzeker. Na de sensatio nele overwinning wint hij bovendien

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 31