IVIet tieners op snowboardkamp II Arjan van den Broek in actie Hoe maak je een eenheid van allerlei jongeren uit verschillende milieus, die door één liefhebberij bij elkaar worden gezet in een kamp? Deze uitdaging gaat Arjan van den Broek (25), teamleider van colonne 2 en 7 in Zoeterwoude, elk jaar aan als staflid van een snowboardkamp voor jongeren tot negentien jaar. En met veel plezier, want dit jaar was hij al weer voor de achtste keer staflid van een kamp. "Het is leuk om te zien dat je van een 'ongeregeld zootje' toch een hechte groep kunt maken." De snowboardkampen worden georganiseerd door de Neder landse Skivereniging. Aijan raakte hierbij betrokken toen hij zelf als deel nemer mee op kamp ging. "Op m'n 21 ste ben ik zelf een skikamp gaan lei den. Daar was ik overigens snel op uit gekeken. Snowboarden is in en is bovendien ook mijn eigen lievelings- sport." Zodoende stapte Atjan van de latten over op de 'plank' en is hij nu jaarlijks een van de stafleden van de snow boardkampen voor tieners (van 13- 16 en van 16-19 jaar). "De deelne mers zijn leden van de Skivereniging zelf. De stafleden zijn veelal studen ten. Overigens zijn de eisen die aan stafleden worden gesteld erg hoog. Dat is ook logisch, omdat je verant woordelijk bent voor het reilen en zei len van zo'n kamp. Er kan daarbij van alles misgaan. Tijdens de snowboard kampen ben ik gelukkig nooit proble men tegengekomen. Ik licht de deel nemers elk jaar voor over hun verant woordelijkheid ten opzichte van alco holgebruik. En omdat ik van Heine- ken kom, vind ik ook altijd een luiste rend oor." DAGINDELING Arjan draagt met de andere stafleden zorg voor de lessen, de après-ski, de gezelligheid en de eenheid van de groep. "Een dagindeling bestaat uit een ochtend-, middag- en avondpro gramma, waarbij de ochtend en mid dag gevuld zijn met snowboarden. De beginners krijgen 's morgens les van leraren, de gevorderden gaan met de staf mee. Rond het middaguur komen we op een afgesproken plaats bijeen voor de lunch en 's middags blijven we als groep bijeen voor een afdaling op de piste. Daarna willen de jongeren vaak zelf onderhoud aan hun snow board plegen, 's Avonds is er après-ski, maar niet tot diep in de nacht. Ieder een moet toch wel rond de klok van 11 uur in zijn bed liggen. Snowboar den heeft prioriteit één. Stappen komt op de tweede plaats. Daarom liggen we vroeg in bed. Voor ons als stafleden is het elke keer weer een uitdaging om voor alle jongeren een leuk avondpro gramma te organiseren. Naar een dis cotheek gaan met z'n allen is al vaak een probleem, omdat niet iedere dis cotheek zo'n groep wil ontvangen. De jongeren zijn vaak te jong of ze drin ken te weinig. Ook draag je zorg voor jongeren die er zelf op uitgaan. Het is al eens gebeurd dat ik iemand op het politiebureau in Oostenrijk moest 'vrijkopen'. Daarnaast heb je altijd wel met jongeren te maken die niet goed mee kunnen komen of heimwee naar huis krijgen en ook die wil je bij de groep houden. En als er iets op de pis te gebeurt, moet je uiteraard als staflid de jongere naar het ziekenhuis of de arts begeleiden." Elk jaar worden Arjan en de andere stafleden bijgepraat over de nieuwste 'jongerenrages'. "We horen dan de nieuwste termen en rages binnen de jongerencultuur. Overigens kijken de meeste deelnemers enorm naar ons op. Veel van de meisjes worden ver liefd op de stafleden en de jongens vinden het 'vet' (de nieuwe term voor wat vroeger 'cool' werd genoemd) om met een staflid mee de piste af te gaan. We horen ook heel wat puberproble men aan. We spelen geen psychiater, maar geven signalen door aan de ouders." Waar Arjan wel om moet lachen is de kleding waarmee sommi ge jongeren op de piste verschijnen. "Degenen die de mooiste en nieuwste kleding dragen, zijn vaak de slechtste sportbeoefenaars." TERMEN De kampen worden gehouden in Frankrijk, Italië, Zwitserland en Oos tenrijk. Arjan is zelf een groot voor stander van Oostenrijk. "Ik vind de après-ski daar veel gezelliger. Boven dien is het snowboarden in Oostenrijk heel erg populair onder de jeugd." Vandaar dat Arjan elk jaar voor dat land kiest. De deelnemers leren een groot aantal 'snowboardtechnieken' aan. "Je hebt bijvoorbeeld het 'car- ven', oftewel het maken van snelle bochten in de sneeuw. 'Tree-sixty' staat voor een sprong met een hele draai, 'Goovy' betekent met je rech tervoet voor op de plank. 'Regular' is met je linkervoet voor. Bij 'Tailgrab' neem je achterkant van je snowboard mee en bij 'Backflip' maak je een salto achterover. Bij 'Noseride' tenslotte 'surf' je een stukje op de neus van je board over de piste." Arjandie zelf ook een 'snowboardfa- naat' is, wil voorlopig nog wel een tijd je doorgaan met het leiden van de kampen. "Het is heel erg leuk om met jongeren te werken. Het is soms puur crisismanagement, omdat je zoveel moet regelen met maar een beperkt budget." Maar zijn echte droom ligt op een ander vlak: "Ik zou graag mee wil len doen aan de Nederlandse Kam pioenschappen voor snowboarding. Dan moet ik wel lang kunnen trainen. Wie weel volgend jaar."

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 19